Ако една работа е много спешна, все ще се намери кой да я свърши, казал шопският класик, пардон циник. И още - ако ми се доработи, сядам и чакам да ми мине. То затова и цялата ни работа е такава.
Очевидно някои фундаментални схващания на шопската философска школа се родеят с будизма. Гаутама Буда отказвал да напусне дебелата сянка на Дървото Бодхи в продължение на 49 дни, белким получи просветление. В „Тибетска книга за живота и смъртта“ е описан случаят на един лама, който попарил ентусиазма на учениците си да строят мост през реката. Така де, защо са тези усилия, като мостът все някога ще падне.
Явно и в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс или в Закона за Националната агенция за приходите пише нещо подобно. Или просто родните бирници са под силното влияние на едно от двете течения - трънското и тибетското. Иначе как да си обясним изказването на една данъчна будистка, която от телевизора разсъждава, че малките дългове, натрупани от глоби и имуществени санкции, трябва да се събират от частни съдебни изпълнители. С железен аргумент - подобна промяна ще улесни приходната агенция, която е изключително натоварена заради „нарастващия ежегодно дълг от страна на физическите лица и фирмите“. Да се копаят въглища, също не е лесно, но едва ли някой миньор крои планове да тропоса тази дейност на инженер от „Козлодуй“. А би могло - и двамата правят така, че крушките да светят.
Агенцията, която впрочем нарича работодателите си (данъкоплатците) „клиенти“, не случайно се казва „приходна“, а не „данъчна“ - събира всички приходи с изключение на тези, с които (не) се занимават митниците. В началото на 2010 г. всички държавни вземания станаха нейна отговорност, но тогава протести нямаше. Може би от страх пред вездесъщия Симеон Дянков, чиято религия не беше умозрителна, напротив - проповядваше кадрови хиперактивизъм.
Преди дни първият финансист Петър Чобанов написа любезно писмо на данъчните, с което иска преназначение на стотина чиновници на инспекторски позиции. Просто казано - да работят за хазната, а не да търкат бюрата. Защото 500 души осъществяват ръководна дейност, а няма кой да върти мотиката, демек касовия апарат. Не че всички данъчни са „лоши“. Но системата на държавните приходи не може да зависи от индивидуалните особености и мотивация на нейните служители. Защото е система и трябва да работи като добре смазан механизъм. На 49-ия ден и Буда напуснал вцепенението си под дървото. Получил просветление. Да вземат и данъчните да последват неговия пример.
(в. Преса, печатно издание, брой 41 (747 от 11 февруари 2014)