-Вярвате ли, проф. Василев, че интелектуалци, независимо от политическите им пристрастия, могат да седнат и да си говорят заедно?
- Отдавна предлагам да се свири интелектуален сбор. И нищо няма да струва. Всичките 20-30 най-умни хора, мога да ги изброя поименно - ами съберете ни! В една зала веднъж месечно или на два месеца, без никакво заплащане, лимузини или подобни луксове. Просто свирете сбор за старейшините на България, които да предложат идеи и решения.
- Може би политиците не знаят кои са старейшините, подскажете им поне няколко имена.
- Те много добре ги знаят - писателят акад. Антон Дончев, социологът проф. Георги Фотев, литературоведът проф. Никола Георгиев... Има и други мъдреци като художника проф. Славчо Минеков. Той отиде при Меглена Кунева и не знам, чудя се защо го направи. Към мъдреците бих прибавил и Светлин Русев, макар че намирам за странно преклонението му пред Ванга. Не искам да ги изброявам всичките, защото ще ги подгонят. Ще ви кажа мой афоризъм - един гений може да бъде разпознат само от друг гений, освен в случаите, когато трябва да бъде унищожен.
- В началото на прехода много хора на духа се включихте в дебатите, а после изведнъж се скрихте, обидихте ли се?
- Ние, интелектуалците, нямаме никаква вина за това, което се случи в първите години след промените. Бяхме изтласкани от кариеристи, от негодници, от т. нар. технократи, властократи и др. Всички те фалшифицираха идеята за демокрация. За дереджето, на което се намираме, не ни е виновен нито неолиберализмът, нито десните икономически проекти.
- А кой е виновен?
- Виновен е манталитетът на българина.
- Искате да кажете, че всички са маскари, по думите на Алеко?
- Нека ме обвинят за тези думи. Аз говоря за високите етажи на властта - може би тук-там да има почтен човек, но останалите не са. Лидерът на „Подкрепа“ д-р Тренчев бе казал, че познава само двама честни министри. А той като синдикалист знае всичките над 150 души, които са били министри досега след 1989-а.
- Кое е най-абсурдното нещо след 10 ноември 1989-а?
- Какво ли не? България е страната на неограничените невъзможности. От 100 години тя се управлява от мръсници и престъпници. България е страна като слънце, която трябва да е Абудаби, а не Швейцария на Балканите. Но политиците не дават това да се случи.
- Не са ли много тежки думите ви, професоре?
- Не са. Вижте какво стана, дадоха златното находище в Челопеч на канадска фирма, която от 2010 г. насам прави печалба над 1 милиард лв. и дава само 6 милиона на България. Не би трябвало да го изричам, но който е подписал този договор, е за разстрел. Такива хора са национални предатели и заради тях българският народ е беден. За поръчковите експерти да не говорим.
![]() |
12 март 1990 г. Николай Василев (вляво) и Ясен Давидов на учредителния конгрес на АСП Снимка - БТА
|
- Посочете пример.
- Спомнете си какъв шум се вдигна за шистовия газ. Ама как може - та ние имаме „течното злато“ наXXI век - питейната вода. И искат да я замърсят заради временни конюнктурни ползи от някакъв извлечен газ. А богатството да ни отиде на вятъра, кой кретен е измислил това?
- Ядосаха се и хората и излязоха на протестите. Според вас бързата оставка на Борисов не беше ли изненада за тях?
- Изненада социолозите, които мълчат, гузни по въпроса. Единственият човек, който предвиди какво ще се случи, седи пред вас. Борисов подаде оставка на 20 февруари, а аз още на 1 февруари казах в една телевизия: „Премие-рът ще подаде оставка и с ръцете на своята марионетка президента ще си сформира служебен кабинет, който ще му подготви и спечели изборите.“
- Прогнозирайте тогава какво ще се случи на изборите през май.
- ГЕРБ набира рейтинг и ще спечели вота. Дали с 2, с 5 или с повече проценти, няма никакво значение. И може би с „Атака“ ще направят правителство. Виждам само четири сигурни партии в парламента - ГЕРБ, БСП, ДПС и „Атака“. Партията на Кунева сбърка, защото много рано започна предизборната си кампания и накрая издъхна. Но НФСБ на хората около телевизия СКАТ може да се класират.
- А сините и вие ли ги отписвате?
- Иван Костов е играч, и то опи-тен. Но не ми е симпатичен, защото е оцапан.
- Премиер кого виждате?
- Борисов пак ще е министър-председател, но това правителство - помнете ми думата, няма да издържи дълго, то ще падне до края на годината. И през зимата ще има предсрочни избори.
- Как гледате на новите лица в политиката, за които се чуват искания и с които някои от старите партии вече се съобразяват?
- Трябва да се преценява индивидуално, конкретния човек. Какво значение има дали е стара мутра или ново лице? Помните ли, НДСВ изгреба маса нови лица и ги вкара в парламента - е, стана ли нещо? Същото направи впрочем и ГЕРБ - и какво? И между старите мутри има свестни хора. Но те бяха изхвърлени от политиката, вкл. и от тези, които сега протестират.
(в. Преса, печатно издание, брой 43 (749 от 13 февруари 2014)