Доц. д-р Йордан Величков е завършил право, специализирал е дипломация в Москва и Лондон. Бил е на дипломатическа работа в Югославия, САЩ и Канада. Депутат в 40-ото НС. От 1995 г. е преподавател по международни отношения в ЮЗУ „Неофит Рилски“ в Благоевград и в СУ „Св. Климент Охридски“. Написал е няколко монографии и стотици статии. |
|||||
Доц. Величков, резултатите от референдума в Крим са ясни. Руският президент Путин вече подписа указ за присъединяването на Република Крим към Руската федерация. Доколко отделна република Крим би могла да реши проблемите между Запада и Русия?
- Международниците много добре знаят какъв е ефектът от налаганите санкции. В продължение на десетилетия в годините на студената война бяхме свидетели на какви ли не санкции и резултатите от тях. Санкциите винаги са с две остриета - този, който ги налага, трябва да бъде готов да понесе последствията от тях, защото те са взаимно свързани.
- България се намира в изключително деликатна ситуация. Първо, ние сме ангажирани и задължени в ЕС, второ, имаме задължения и към НАТО. Необходима ни е много добре премерена политика, в никакъв случай да не се отива в крайности. Трябва твърдо да устоим и нашите национални интереси. През годините ние понесохме всичко от стратегическите сблъсъци, които станаха и се очертават и днес. Тревожи това, че тук има разнобой, има отново изявяване на идеологически позиции.
- Това е исторически доказано. Има един случай и той е важен. Проблемът Алжир е най-тежкият, който бе наследен от генерал Де Гол. Алжир е част от Франция и той никога не се е смятал за колония, до 1950 г. е бил неин департамент. Там живееха 700 000 французи и 700 000 напуснаха. Де Гол реши проблема с Алжир по един-единствен демократичен начин - самоопределение. Направено бе допитване и 80% от населението казаха, че искат независим Алжир.
- Абсолютно е зависим. Европа е икономически гигант и това е факт. Все още обаче външната Ӝ политика е много безлична, слаба. Но нова студена война от мащаба на тази, която беше до 1989 г., смятам почти за изключена. Защото светът се глобализира и твърде много е взаимно обвързан. Доста са и многостранните икономически, корпоративни и други интереси. Освен това една огромна част от капиталите в Русия са американски. Освен политически, има и други фактори, които решават, като либералният пазар, големите асове и т.н.
- Има един известен пример - случаят от 1979 г., когато един от най-богатите хора Рокфелер каза на тогавашния президент Джими Картър да приеме иранския шах Реза Пахлави в САЩ след иранската криза. След натиск и от страна на Кисинджър той се съгласи, но това доведе до тежката американо-иранска криза със заложници.
- Позицията на Франция наистина изненада някои наблюдатели и специалисти. Тя изведнъж взе проамериканска политика, показа сервилничене във Вашингтон. Много рядко това е ставало - от Де Гол насам във френско-американските отношения се случва за първи път. И Германия остана сама, а това е риск. Тя беше много по-внимателна на един етап, може би всички усещаха, че е по-въздържана. Трябва да се има предвид това, че Германия е с изключително предпазлива външна политика.
- Естествено. Това е и завещанието на Бисмарк - никога срещу Русия. Когато отношенията Русия - Германия са нормални и добри, обстановката на европейския континент е стабилна. Това е принципът. Но всеки е в деликатна ситуация. Германия икономически е по-обвързана с Русия, отколкото Англия, Италия пък е доста зависима. Но във всички случаи тук отново продължава доминиращата роля на Съединените щати.
- Не е, за съжаление, защото тя не познава в дълбочина нещата. Едно от малките положителни неща, които бяха направени в целия период на демократизация у нас, е, че не допуснахме албанци на българска територия. Това се случи по времето на Иван Костов. В Охрид е имало 40 албански семейства. Сега отидете и вижте колко са. Струга е чисто албанизирана. Това са проблеми, които ще избуят. За съжаление, няма визия в политиците ни. Според мен тук пак ще се намесят сили, които ще бъдат заинтересовани това да се случи.
- Не само, че няма, през последното столетие България има най-слабите политици в Европа. Това е факт, който не може да бъде оспорен. Злините, които причиняват българските политици на държавата, са по-големи от вредите, които причиняват всички врагове, взети заедно. Историята го аргументира това. Бих искал да кажа на тези, които се занимават с външна политика, че в международните отношения се уважава не само силният, но и достойният. Когато не сме силни, сме длъжни поне да бъдем достойни. А достойствтото се котира добре на международната сцена.