Министерството на здравеопазването ще се включи в шестото издание на глобалната инициатива „Часът на Земята“, която ще се проведе на 29 март, събота, от 20,30 до 21,30 ч., съобщиха от пресцентъра на министерството. Дали да се включа, като и без това съм си включена, защото имам дете екотерористче, което ме е дресирало да гася всяка излишна лампа през всичките часове на годината?
Атмосферното замърсяване със серен диоксид и фини прахови частици на единица произведен киловатчас електроенергия в България е най-високо в Европа. От атмосферно замърсяване на българските ТЕЦ преждевременно умират над 2000 души годишно, също толкова излизат средно на ден в отпуск по болест. Над 3000 възрастни и 2600 деца страдат от заболявания на дихателната система дневно, а други 3700 са с намалена работоспособност по данни на Филка Секулова, доктор по икономическа екология от университет в Барселона. Най-голямо замърсяване има от ТЕЦ „Марица-изток 2“, посочиха от „Грийнпийс“. Те се позоваха на данни от РЗИ в Стара Загора, според които в района през последните години има значително повече онкологични заболявания.
Последното замерване установи наднормено запрашаване на въздуха в 15 града в страната - това е по данни на Изпълнителната агенция по околна среда. Фини прахови частици в повече са регистрирани в Несебър, Варна, Горна Оряховица, Враца, Видин, Плевен, Ловеч, Пловдив, Русе, Смолян, София, Стара Загора, Сливен, Димитровград и Кърджали. Стойностите са между 1,12 и 2,8 пъти над нормата, като най-високи са в Димитровград. В София превишенията са между 1,18 пъти в кв. „Надежда“ и 2,42 в кв. „Павлово“. С какво реагира на това здравното министерство - с един час загасяне на светлините?
„Над 70 общини вече се включиха в инициативата „Часът на Земята“. Сред тях са Асеновград, Аксаково, Белово, Белене, Берковица, Борово, Гърмен, Долни чифлик, Раднево…“
Май няма да се включа. Едно от нещата, за които общините носят голяма част от отговорността, е да ни доставят вода за пиене. В момента страната черпи от 6340 водоизточника, 300 от които са повърхностни. Едва 34 на сто от тях преминават през пречиствателни съоръжения, останалите се обезопасяват с хлорна вар - в доста случаи на око. Това носи риск за здравето, все пак признало здравното министерство. Заедно с дълбоките сондажи общо 44 на сто от българите разчитат на пречистена вода за пиене, но заради окаяното състояние на станциите се използва само 41 на сто от капацитета им.
Вода с най-много известни и неизвестни замърсители пият в Пазарджик, където замърсяването достига 11,34 процента над допустимото, и в Ямбол - 9,23. Над 8 на сто отклонение от нормата отчитат в Монтана, Перник и Бургас. Замърсяване над стандарта на Световната здравна организация е измерено и във Враца, Кюстендил, Пловдив, Кърджали и Добрич. Рязко се е влошило положението в Кюстендилска област, където замърсяването от 1,26% е скочило на 7 процента, а в Пловдивска област от 3 е стигнало до 7. В Перник от близо 6 процента отклоненията са стигнали 9. Около 20 села във Великотърновско пият опасна за здравето вода. Двойно завишено е нивото на нитрати и манган, показва проверка на Регионалната здравна инспекция в района. Я да видим дали Велико Търново е сред присъединилите се общини. Разбира се.
Програма ИСПА приключи с неусвоени 623 милиона лева. В края на миналата година еврокомисарят по регионалното развитие Йоханес Хаан предупреди, че за България има сериозна заплаха да изгуби много пари по оперативните програми за новия период, тъй като не провежда реформи във водния сектор, управлението на отпадъците, транспорта, здравеопазването, енергийната ефективност…
През водния сектор годишно преминават 930 млн. куб. метра питейна вода - 60 (словом: шестдесет!) на сто от нея се губи заради остарялата инфраструктура. (Рекордьор е регион Добрич с 80 процента загуби.) Около 320 хиляди души в България са подложени на воден режим. Общините ще загасят лампите за един час? Още докато пиша, текстът остарява. Току-що дойде новината, че и община Симитли се присъединява към инициативата - вече съм спокойна за планетата.
До този момент обаче няма подобна светла новина за едночасова тъмнина откъм президентството. Миналата година участието на президентската институция бе голямата гордост на кампанията. Хм, да се учудя или да не се учудя, ако на загадъчната среща между българския президент Росен Плевнелиев и изпълнителния директор на ЕВН Щефан Шишковиц в Австрия е станало дума за „Часът на Земята“ като деяние, носещо материални вреди на енергийните дружества? Няма смисъл да се учудвам, защото това учудване ще бъде бързо потушено от нещо още по-учудващо откъм президентството, пък и едва ли е ставало дума за това.
За какво обаче е ставало дума на тази предварително необявена, тайнствена и случайно изтекла в медиите среща? Да са си говорили за спасяването на планетата Земя?! Това би ме учудило още повече от предишното.
Най-много би ме учудило обаче, ако от този разговор българският президент е излязъл загрижен за високите сметки за ток на българите. И изобщо не ме учудват подозренията, че всъщност е излязъл загрижен за печалбите на инвеститорите. Той беше загрижен и за 20-процентната такса за ВЕИ централите. Да се загрижа или да не се загрижа за същото, при положение че имам четирима познати, собственици на паркове за соларна енергия. И четиримата са депутати. Не, няма да се загрижа.
***
В САЩ такива инсталации съм виждала знаете ли къде? По козирките на спирки, на покривите на сгради. У нас те са на чернозема. В Дания така наречените пасивни къщи - сгради с нулево потребление на енергия за отопление, са нещо обичайно. В студената ветровита Дания. През 2006 г. в Холандия беше построена първата сграда, която дава повече енергия, отколкото потребява. През 2009 г. в Китай беше построен на 71 етажа „Пърл ривър тауър“ - небостъргач, който се захранва само със слънчева и вятърна енергия. През 2006 г. Англия заяви амбицията си всички сгради, строени след 2016 г., да са пасивни. В Белгия правят експеримент за превръщането на цял град с нулево потребление.
Под патронажа на Международната агенция по енергията специалисти от 19 държави работят по програма „Към нулева енергия“. Да бе се с тях срещнал президентът, за да разбере, че смяната на дограмата не е единственият начин да се намали сметката за тока. Слънце ли нямаме, покриви ли ни липсват?
За сметищата няма нищо да кажа, тъй като Европейската комисия ни заяви неотдавна, че ще ни съди за 113 незаконни сметища. И като си мисля, че са повече, да не взема да навредя. Не, няма да се включа в глобалното лицемерие „Часът на Земята“, дори и за минута да ставаше дума. Само ме е страх, че ще получа писмо от споменатото семейно екотерористче с текст: „Нали ще се включите? Спасете планетата, все пак това е единственото място, на което има шоколад!“ И тогава няма как да не се съобразя - тази планета само си мислим, че ще им я оставим в наследство, всъщност сме я взели назаем от тях, от децата ни.
(в. Преса, печатно издание, брой 86 (792 от 29 март 2014)