Защо ВСС за пореден път драстично наказа Мирослава Тодорова, като я прати в районния съд заради две просрочени дела, г-жо Найденова? Изтече информация, че това е решено в последния момент.
- Разговорът по темата не е лесен - по закон ние нямаме право да обсъждаме нито фактите, нито дебата в рамките на което и да било дисциплинарно производство.
За мен това не е добро решение - нещата трябва да са публични, за да може всеки непосредствено да възприеме фактите и сам да си направи изводите. Но такъв е законът и ние сме длъжни да го спазваме.
Давам си сметка, че Мирослава Тодорова е популярна и на нейния случай се придава особено значение. Както и че е много изгодно някой, удобно скрит зад анонимността си, да „издава“ част от казаното на закрито заседание във ВСС. Затова ще кажа, че и по други дисциплинарни производства по време на дебата в съвета са правени предложения за по-тежки наказания и те са били гласувани. Случвало се е, разбира се, и обратното.
Твърдите, че сте мерили Тодорова с аршина на останалите. И не сте подходили „изключително“ към нея заради критиките Ӝ към управлението на съдебната власт?
- Категорично да. Никой от членовете на съвета не може да си позволи да има особено отношение към един или друг магистрат, който е подложен на дисциплинарна санкция. Ако следваме тази логика на разсъждение, би трябвало да ни обвинят в пристрастност и към немалък брой други магистрати, които бяха и дисциплинарно освободени и понесоха най-тежкото наказание.
Други бяха помилвани с порицания, като Петя Крънчева например.
- Преценката е съобразно фактите, установени в хода на дисциплинарното производство.
Получихте ултиматум от Съюза на съдиите - или ВСС се разделя на две камари, които поотделно да кадруват съдиите и прокурорите, или напускаме Гражданския съвет. Вашият отговор?
- Никой от членовете на съвета в момента не е нито съдия, нито прокурор, нито следовател. Той е ангажиран с функцията да е член на един колективен административен орган. Пропуска се фактът, че всички членове, които бяхме магистрати, бяхме и освободени от тези длъжности за срока на 5-годишния мандат във ВСС. По време на следването ми в университета не съм възпитавана в противопоставяне между съдии и прокурори. В немалкия си стаж като съдия не съм гледала на прокурорите като чужди на съдебната власт, нито имам усещането, че те са друга ръка магистрати.
Не става дума за по-висши и нисши, а за различност и разделност.
- В България нямаме традиция за разделност. Напротив, дори в държави, в които прокуратурата е извън съдебната система или е ситуирана в някоя от другите власти, тече процес на преосмисляне. В посока на вкарването Ӝ в съдебната власт именно за да се гарантира, че в решенията си прокурорът ще е независим от каквото и да е външно вмешателство. Да не забравяме и една от препоръките на Венецианската комисия при изработването на промените в конституцията през 2003 г. относно функционалния имунитет на магистратите - да се дадат гаранции, че прокурорите и следователите ще имат същата независимост като тази на съдиите при вземане на решения във връзка с работата.
Ако прокурорът няма свободата да взема решение дали да повдигне обвинение или не и трябва да се подчинява на по-горестоящия, за каква справедливост и еднакво прилагане на закона можем да говорим?!
При нас, слава Богу, прокурорите имат абсолютната свобода да се съобразяват само със закона и с нищо друго. Друг е въпросът, че ако човек не е вътрешно свободен, няма закон, който да поправи това. В този смисъл е права и министър Зинаида Златанова - изключително важни са съвестта, почтеността и собственото усещане за приличие и съблюдаване на закона.
Всеки магистрат полага клетва да спазва конституцията и законите. Но тя не трябва да остане само на хартия. И тук идва нашата функция да преценим дали е така. Иначе казано: накрая идва ВСС с дисциплинарното производство. Ако не си независим и не се държиш като независим, това рано или късно се проявява и оставя следи.
Бихте тревога, че отделените от бюджета пари за съдебната власт няма да стигнат до края на годината, особено ако не се повишат съдебните такси. Ще настоявате ли за това?
- Повишаването на съдебните такси, и то не на всички, отдавна е на вниманието на ВСС - и на предния, и на сега действащия. Още миналата година внесохме предложение за промяна на тарифата в Министерството на правосъдието. До момента нямаме отговор. Вероятно е преценено, че не е моментът това наше предложение да бъде придвижено нататък.
А въпросът наистина е актуален през последните години - на фона на намаляване на държавната субсидия един от сигурните източници, чрез които съдебната система може да компенсира недостига на средства, са държавните такси.
Ще напомня и друго - още при изработването на бюджета за 2014 г. ВСС поиска още 100 млн. лв. субсидия, която не ни бе дадена. Нека гражданите да знаят - тези пари не са за нас, а за функционирането на третата власт. Обслужването на съпътстващите дейности на правораздаването е свързано включително с изплащането на консумативи по обслужване на съдебните сгради - ток, вода, парно. Ние ползваме услуги както всеки гражданин и всяка фирма в тази държава. И далеч преди да е дошъл краят на годината, се задъхваме от финансов недостиг. И отлагаме всичко, което не е неотложно. Докато накрая не се стигне до това да се издънят подове в съдебните сгради, да прокапят покриви, да дефектира техника...
Какво уважение и какъв респект към правосъдието възпитава това?! В същото време хората продължават да се обръщат към съда. Което пък трудно кореспондира с общественото мнение, че в съдебната система нямало нищо хубаво, нямало свестни съдии и прокурори и т.н.
Обществената нагласа е свързана с персони и с имена.
- Така е, но заради единични камъчета не може да се обръща колата.
Предстои ви избор на председател на Върховния касационен съд. Лично според вас трябва ли този човек да е съдия от кариерата?
- Ще ми се да е такъв. Мисля, че в нашата система има достатъчно колеги, които са заслужили да бъдат председател на ВКС.
Кога ще обявите процедурата?
- Законът казва не по-рано от 6 и не по-късно от 3 месеца преди изтичане на мандата на сега действащия председател, т.е. към края на май тя вече може да бъде обявена. Във всички случаи ще предоставим достатъчно време за запознаване с кандидатите - надявам се да има повече от един. Те пък трябва да знаят, че ще бъдат следени под лупа. Затова наистина се надявам да са хора както с безукорна репутация, така и признати професионалисти.
Още на defakto.bg