Пролет настъпи при сградното строителство. Секторът, който остана в миманса заради имотната криза и наливането на държавни и евро пари в магистрали и друг вид инфраструктура, показва признаци на живот.
През 2013 г. са започнати жилищни, административни и други сгради с общо 2,284 млн. квадратни метра разгъната застроена площ.
Това е с 22% повече от площта на новите обекти, чийто строеж тръгна през 2012 г. Оптимистичните данни изнесе Националният статистически институт (НСИ). Започнатото строителство е най-добрият индикатор за тенденциите в сектора. Статистиката засича обекти, за които е открита строителна площадка и е определена строителна линия.
За сравнение броят на разрешенията за строеж не е толкова прецизен показател, защото един обект може да има издаден документ, но реалното му изграждане да започне след няколко години. И друг интересен факт - започнатите сгради през 2013 г. са с рекордно голяма квадратура за последните 4 години.
Жилища, офиси и хотели
Положителната тенденция за ръст на строителството се отчита и при трите групи сгради, наблюдавани от НСИ.
През 2013 г. броят на започнатите жилища се увеличава с 13%, а на разгънатата им площ - с 22%. При административните и офис сградите увеличението е почти двойно - от 36 377 кв. метра през 2012 г. до 71 685 кв. метра през 2013 г. Най-голям ръст на квадратурата (195 000 кв. м в абсолютна стойност) има в графата „Други сгради“, където влизат хотели, търговски центрове, производствени и логистични помещения.
„Звучи чудесно, но колегите от сектора продължават да се
оплакват от липса на поръчки
Високият ръст през 2013 г. се обяснява главно с ниската база през 2012 г. От началото на кризата спадът при сградното строителство е огромен - над 65%, и изглежда няма накъде повече да върви надолу. За истинско съживяване на бизнеса е рано да се говори“, заяви Светослав Глосов, председател на Камарата на строителите. Според него поактивното сградно строителство се дължи отчасти на руския фактор и бума на продажбите през последните години, особено по Черноморието.
„Лошото е, че сега проблемите между Русия и Украйна могат да се обърнат срещу строителния сектор“, каза Глосов.
„Наблюдават се положителни сигнали при строителния пазар. През 2013 г. при нас има 10% ръст на продажбите на градски жилищни имоти, като трендът продължава и в началото на тази година. Специално за региона на Варна покупките от руснаци бележат спад заради ситуацията в Украйна, но се увеличава делът на българските клиенти, които купуват апартамент по необходимост, а не с инвестиционна цел. За ръст на цените не мога да говоря. Те са стабилни, което е добре за пазара, дава предвидимост“, коментира Пламен Андреев, съсобственик и управител на строително-инвестиционната компания „Планекс холдинг“. По думите му сделките с руснаци са намалели не защото няма интерес, а поради несигурността в политическо отношение и опасенията, че ЕС ще въведе визови санкции на Русия. Ако такива не бъдат наложени, очаквам през лятото да има наплив от руски купувачи, които да компенсират спада, допълни Андреев. „Нямам усещане, че има раз- мразяване на сградното строи- телство или силен ентусиазъм у предприемачите. По столичния бул. „България“ почти няма нова сграда, на която да не пише с големи букви „Продава се“.
Активно жилищно строителство в момента няма и доказателството е, че българските строителни компании усилено търсят обекти в съседните страни“, смята Искрен Миланов, управител и съсобственик на строително-предприемаческото дружество „Вълканов и Миланов“. Според него има бизнесмени, които влагат средства в жилищно строителство, защото „нямат никаква идея какво друго да правят с парите си“.
Цените в София – sans changement*
Без изменение - това се случи с жилищния пазар в столицата през първото тримесечие на 2014 г. Цените като цяло се запазват на почти същите нива от края на 2013 г. В отделните комплекси промени или няма, или те са минимални - в рамките на плюс-минус 1-2%. Това показ- ват данните за реално сключени сделки на посредническите агенции „Адрес“ и „Явлена“.
При „Явлена“ цените на 2-стайните тухлени апартаменти са без промяна в девет наблюдавани района. В 7 квартала имотите леко поскъпват, а в други 8 минимално поевтиня- ват. При „Адрес“ картинката на жилищния пазар е следната - в 21 района цените са на плюс, а в 15 са на минус. Същите тенденции проличават при панелните апартаменти. През първото тримесечие на 2014 г. в София са сключени 3668 сделки с всички видове имоти - жилища, бизнес имоти, строителни терени, земеделска земя. Това показват данните на Агенцията по вписванията. Спрямо същия период на 2013 г. покупко-продажбите се увеличават с 2 на сто.
* От фр. език - без изменение