За разлика от някои други партии националистите понаучиха къде от собствен опит, къде от четенето на дебели книги, че „не всичко, което хвърчи, се яде“. Дори и нещо повече - осмислиха донякъде вековната сентенция, която казва: „по-добре врабче в ръката, отколкото гълъб на стряхата“. И от буквалния плагиат „депутатите - тези грухтящи прасета“ (как ли се пишеше това на немски език, за произнасянето е ясно) достигнаха до нулевата ставка по ДДС за лекарства, хляб, книги, бензин.
Е, остана нещичко от предишната реторика - „противо турци да стоим насреща...“, както и традиционният призив за „България над всичко!“, но това е по-скоро задължителен за национализма фон - нещо като табелката на входната врата. Да не вземе някой да обърка стаята в политическото общежитие.
И други неща понаучиха. Като това например, че „съединението прави силата“. Ето,
заговори се за два алианса
Първия - между „Национален фронт за спасение на България“ на Валери Симеонов и ГОРД на Слави Бинев. Вторият - между „Атака“ и ВМРО. С уточнението, че обединенията очевидно следват Лениновата постановка: „Преди да се обединим, да се разграничим.“
С други думи, налице са предпоставки „патриотите да вземат своето“, като понапълнят както могат схемата за конструкции от този тип. Конструкция, крепяща се върху трите кита: водачи, пропагандна машина и недоволни маси.
Да разгледаме отблизо „китовете“.
Най-стабилен очевидно е китът „Пропагандна машина“, дори и само за това, че телевизиите СКАТ и АЛФА го захранват, а останалите медии няма как да устоят на примамката „събитие, пък било и псевдо“, както и да се откажат от платената пред избори реклама.
Малко по-различно е при кита „Водачи“. Хлъзгав е гърбът му. Има място за един, а по право водачите са повече от двама. Е, „с оглед на поставените цели“ конкуренцията може някак си да се тушира. Ще се хванат за ръцете, може и да се прегърнат. Ето ти стабилност. А след изборите да си мерят маршалските жезли.
Виж, върху третия кит
акробатиката е кошмарна
Там дори и най-невинните движения са със сложността на „салто мортале“. И последствията - еднозначни. А си сбъркал - и както е казал поетът: „Глътна вода - удави се.“ Та този кит, нека си припомним, са „недоволните народни маси”.
Разочарованите от управлението на ГЕРБ, бедните, оскърбените, които в своята съвкупност формират онзи прословут наказателен вот, от който при избори всеки се надява да поприбере по нещичко. И като го добави към гласовете на своите, работата станала.
Но ако направим опит за анализ на „живия живот“, е добре да започнем от категорията на хората, останали продължително в състоянието на „тихо разочарование“. Какво предизборно да им предложиш? И ето я основата на властващата концепция, към която илюзии имат и националистите: „повечето хора искат да им се обясняват рационално политическите доктрини, те не търпят измамите, предпочитат лекия живот пред трудния, удоволствието пред болката... Вярно е точно обратното.“
Цитираното обобщение е на Дж. А. К. Браун и очевидно е извлечено от ситуация, подобна на тази, в която се намираме сега. Криза.
Валидно в подобни случаи е, че
разочарованите са по-доверчиви от доволните
Доверчиви към властта, обаче.
И като е тръгнало да цитираме, то както казва Стреземан: „Те отправят молитви не толкова за насъщния си хляб, колкото за ежедневната си илюзия.“ А „една ефикасна доктрина не е тази, която се схваща рационално; тя по-скоро противоречи на природата, на здравия разум и на чувствата“ (не беше ли Паскал?).
И по-нататък: „На разочарованите им харесва да бъдат мамени“ (отново Браун). И заключителният акорд: „Отчаяните хора имат нуждата да мразят, защото когато омразата се споделя с други, тя е най-силното обединяващо чувство“ (това пък май че беше казано от Хайне). С други думи, „хайде обратно към стария курс“, но предпазливо „за да не се пресоли манджата“.
Акробатика!
А сега за бедните.
Националистите са загрижени за „малкия човек“. И решението е минималната работна заплата - 1000 лева, а минималната пенсия - 500. Браво! На това се вика удар в десетицата. Майко мила, колко гласове ще привлече! „Ще привлече, ама друг път“ - ако се заимства идеята на онзи анекдот, в който бащата щял да купи велосипед на сина си.
Оттук нататък текстът може да се прочете и от останалите партии освен интересуващите ни националисти.
Противно на очарователните лаици сред произвежданите на конвейер политолози, противно на ортодоксалните марксисти, чиито познания по политика започват и завършват с цитати, бедността НЕ ПРЕДПОЛАГА автоматично отключване на недоволство. А поражда точно обратното. За най-бедните - примирение, за по-малко бедните - мърморене, но нищо повече.
Опасността за управляващите
идва от две неочаквани на пръв поглед, дори парадоксални посоки. Идва или от „новите бедни“ - тези, които са получили и получават небивали по-рано придобивки, или от богатите, които нещо са загубили, ама пък... колко още имат. Възможно е и съчетание между двете категории, за които – нека да го кажем завъртяно (акробатика!) - е валидно основанието за наличие на предпоставката „протестен вот“.
Може да се каже по-кратко и разбрано: „Бедността крепи властта!“ И което е още по-интересно - колкото хората заживяват по-добре, толкова повече те намират положението си за нетърпимо. И както отбелязва Алексис де Токвил - ето ти и революцията от 1789 г., непосредствено преди която френските селяни и занаятчии достигат най-високия стандарт в Европа, в съчетание с „права и свободи“.
Ей, четат от ГЕРБ! Може би и затова сме на последно място в Европейския съюз по доходи.
Бедната ми тройна коалиция, тръгнала да повишава пенсиите, да ги индексира... и къде сега са хората на царя, а и колко депутати вкара БСП. Но това като лирично отклонение.
Та какво се получава в настоящия и в следващи предизборни моменти. Май че ГЕРБ сами се набутаха в капан. Щели да раздават, доходи да повишават...А пък опозицията, както се полага, вика: „Давай, още може!“ Като вдига, то се знае, летвата. С мъничко, но тъй че летвата да падне. А пък може и да я постави в небесата, както се опитва Волен Сидеров, размишлявайки ефектно върху някакви промени в даването на концесии в добива на злато. Като че ли стана дума и за нефт, който да добиваме сами... Ще му окрадат идеите.
И точно тук си идваме на думата.
Нещо им се размива образът
на националистите. Долу-горе по подобен начин, както се получи при подкрепата за ГЕРБ. И ако има някаква дилема пред тях, то тя е дали да се присламчат към останалите партии с надеждата да хапнат агнешко, което може да не стигне, ако изобщо и го има. Или да хапнат овнешко сами.
Дилема! Нещо като „умствената дъвка“. Така ли - така ли?
А ако търсят съвет - ето го. При това - доброжелателен. Що не си направят освежителен ремонт на нишата си. Тъй и тъй, след като ще се обединяват, трябва да сменят табелката. Удобен повод.
Колкото до въпроса „Знаят ли националистите какво не знаят?“, т.е. струва ли си да се занимават с акробатика, отговорът е: „Кой знае?”
(в. "Преса", печатно издание, бр. 281 от 16 октомври)