Можеш да спечелиш избори с това, че ги обичаш. Но също толкова успешно можеш да се представиш на избори и с това, че ги мразиш
Това лято богати българи и бедни цигани се оказаха в една и съща вряща тенджера и оттам се чуваше един и същи писък: „Защо не ни спряха?“ Защо не ни спряха, когато си внасяхме парите в КТБ, нали за тази цел съществува банков надзор, ние бяхме убедени, че всичко е наред? Защо не ни спряха, като ги строихме тези къщи преди петнайсет-двайсет години, сега ги събарят, защото били незаконни, тогава законни ли бяха?
В политиката циганите са стока с двойно предназначение. Можеш да спечелиш избори с това, че ги обичаш. Но също толкова успешно можеш да се представиш на избори и с това, че ги мразиш. Каквото и да е чувството, то се чува надалеч, защото циганите не могат да се качат на влак, без да крещят, камо ли ако тръгнеш да им изриваш с багер къщите. Такива децибели, каквито се носеха
от гетото на Стара Загора
не бяхме чували по телевизора от участието на човека-глас в Евровизия. Самият казус с разрушаването на незаконните цигански къщи е толкова сложен, че всеки има поне по две мнения за него. Ето част от най-често срещаните мнения. Законът трябва да се прилага за всеки. И къде ще отидат сега тези хора с по няколко деца? Ако аз си построя къщичка в парка, след петнайсет години ли ще ми я съборят, или веднага? Ама тези хора са имали адресна регистрация, издавани са им лични карти на тези адреси, как става това? Браво на кмета, най-после някой да сложи ред! Те са си плащали тока, значи са имали и партиди, значи не са чак толкова незаконни. А незаконните хотели по морето кога ще ги изринат? И т.н.
Циркът в Стара Загора не е първият успешен опит да се реши проблемът с незаконните цигански къщи. Той е поредният неуспешен в цяла поредица.
Мезонети - това беше
най-луксозната илюзия
Тя беше с гръм и трясък провалена в Шекер махала в Пазарджик. Там трябваше да се построят 60 еднофамилни жилища за социално слаби роми. Когато правим глупости, ние ги правим с размах. Мезонетите бяха с квадратура, която дори по европейските стандарти е необяснимо голяма за социално жилище. Сгрешихме по традиция и в подбора на хората. Настанени бяха хора много бедни, но също толкова немотивирани да променят живота си. Заговори се за далавера. Някои от бенефициентите въобще не влязоха в мезонетите, преотдадоха ги под наем.
На донорите им светна, че първата мечта на циганското семейство не е да населява мезонет. (При подобен опит да се преместят пътуващите в каравани английски роми в постоянни жилища те напускаха дарените апартаменти с аргумента, че не се чувстват стабилно там, защото жилището не се клати.) Мезонетите бяха обезобразени и се превърнаха в емблема на пресилената имитация.
Преместване от катун във фургони временно - това пък е фантазията, която беше приложена
за набързо стъкмения ромски стан
в жк „Люлин“ в София през 2004 година. Тогава 200 цигани бяха преместени във фургони за срок от една година. Какво чудо трябваше да се случи през тази една година, вече не помня. Резултатът в крайна сметка е, че циганите живяха във фургоните шест години и бройката им през това време се беше увеличила от 200 до близо 2000.
Кривата сметка „като съборим блока, проблемът ще се реши“ беше експериментирана в Ямбол. Етническата атракция „Блок 20“ беше съборен. Хората, които живееха в блока, заживяха край блока. В Средец и Звездец има няколко жилищни блока, които превъзхождат със зловещия си вид ямболския, но там поне не си въобразяват, че проблемът може да бъде изринат с багер.
После дойде идеята незаконните части от гетата просто да се узаконят. Как легализирането на незаконното строителство и вкарването на гетото в регулация на града ще се отрази да речем в Айтос? Тук ромите са близо 11 процента. В гетото живеят 2400 души, част от него е в регулацията. Има палати, има и палатки. Частта извън регулацията е
най-бедната, най-мръсната
най-безпросветната. От нея тръгват заразите, там пламват епидемиите. Ако предложението се приеме, тя ще влезе в регулацията на града. И какъв ще е резултатът от всичко това, освен че мизерията ще бъде законна?
Или да речем село Чубра, Сунгурларска община. 85 процента от населението там са роми, над 600 души. Всички къщи са в регулацията на селото, но част от тях са незаконно построени.
Какво добро ще се случи за техните стопани, ако бъдат узаконени? Те на секундата ще изтичат да си платят данъка? Или преди това ще отидат в енергото, ще платят голямата такса, за да се свържат, за да могат оттук нататък да плащат сметките си за ток на правилното място? Нищо такова няма да се случи. Единственият смислен аргумент за узаконяването на гетата е, че веднъж влезли в регулационните планове, те вече могат да претендират да бъдат включени в проекти с европейско финансиране.
Ей така на парче, напосоки, с мощно засилване и бързо угасване се правим, че искаме да решим един от най-сложно заплетените проблеми. И зад всяка поредна несполука неизменно стои някакво старание за политическо послание. Какво ли е то във Варна и Стара Загора, където през юли зрелищно бяха изринати десетки къщи?
Първа прилика: кметът на Варна Иван Портних и кметът на Стара Загора Живко Тодоров са от една и съща партия - ГЕРБ. Втора прилика: И на варненския, и на старозагорския кмет през това лято се случи случка, която накърни имиджа им. В Стара Загора на пешеходна зона бе прегазено дете, драмата отекна в цялата страна. Автомобил на пешеходна зона с деца е по-опасно нещо от циганска къща край парк. Кметът не бе опазил пешеходната алея от автомобили, което е по-важна работа за един кмет, но не така атрактивна като багер, който циганка се опитва да спре с клетви. Сега декларира чувството си на дълг да опази парк, създаден от митрополит Методий Кусев. Компенсация за неопазването на алея, на която загина дете? Варненският кмет пък влезе в шумни разпри с правителството по време на наводнението в „Аспарухово“ и не отговори на въпросите колко е изпълнил там своите задължения. Сега се налага да се покаже, че изпълнява задълженията си.
Но както обикновено, у нас
най-важното е, че идват избори
Колкото е ясно, че победителят на тях по неизбежност ще е ГЕРБ, толкова повече ГЕРБ ще бъде подозиран под лупа във времето до изборите. Затова партията отправя послание чрез своите кметове: в тази държава ще има ред, законът ще се спазва, ние сме силни, можем да направим много неща, пред които други се огънаха. Но има и още нещо: нишата на Волен Сидеров се поосвободи. Който пръв се сети да му открадне номера, с който Сидеров влезе в политиката, той ще е новият стопанин на патриотизъм, разбиран като сила да покажеш на циганите, че свърши тази работа да си разиграват коня на неузаконени парцели.
Някой да има някакъв аргумент против законосъобразността? Да, има: законосъобразността е съмнителна, когато се прилага по целесъобразност.