Партийният живот у нас трябва да бъде уреден според Търговския закон (ТЗ)!
И без друго Закона за политическите партии отдавна вече никой не го бръсне. Там например още в началото има един член трети, дето гласи, че „организации, които не са политически партии, не могат да участват в избори“... Смях! Не само че могат, ами си ги и редят тия пусти избори (и то именно по смисъла на Търговския закон в частите му за покупко-продажби).
Или ето член 7. „Учредяването и дейността на политическите партии са публични.“ Учредяването вярно, че е публично, бих казал дори, че е фанфарно и фанфаронско. Обаче дейността им... - публична, грънци!
А в Търговския закон си има специален раздел за търговската тайна и нейното опазване. Ясно и разбрано: никаква публичност! Така отпадат обвиненията в „задкулисие“ при сделките.
Или да вземем коалициите. В Закона за партиите тая материя също е уредена главно във финансов план, но в Търговския закон си е къде-къде по-ясно:
„Търговските дружества могат да се преобразуват чрез вливане, сливане, разделяне и отделяне на еднолично търговско дружество, както и чрез промяна на правната форма.“
В една-единствена алинея е описано всичко, което се случва през последните близо двайсет и пет години. Особено пък преди тазгодишните избори през май и още пӝ през последните две-три седмици! Вливания, сливания, разделяния, отделяния... Със съответните имуществени (да го кажем квотни!) проблеми - проблеми, които се решават именно като търговска тайна.
Та тъй!
Партийният живот у нас просто плаче да бъде уреден в Търговския закон, а Законът за партиите трябва да бъде отменен.
Ако това стане, ще знаем защо централните ръководства на политическите формации така свирепо приличат на директорски съвети, а конгресите им са точ в точ общи събрания на едно търговско дружество. Там не се избира председател на партията, а се „избира управителят, определя се възнаграждението му и го освобождава от отговорност“ - точно както е в 137, ал. 5 от ТЗ.
Да не говорим, че всяка партия у нас си има и мажоритарен собственик!
А най-важното доказателство за това, че партийното строителство следва да се урежда единствено според клаузите на Търговския закон, е това, че политическите, с извинение, партии и сега управляват парите на държавата. Сиреч парите на хората. (Ако искат - актуализират бюджета. Ако не щат - не го актуализират.)
-----------
ПП: Друг е въпросът, че някои партии не са и за Търговския закон, а са си направо за Наказателния кодекс.