Главният секретар на МВР Светлозар Лазаров (вдясно) и шефът на Гранична полиция Захарин Пенов инспектираха новата гранична ограда.
Трябва ли на България ограда по цялата граница с Турция ? Този въпрос отново стана актуален след изявленията на служебния премиер Георги Близнашки и на главния секретар на МВР Светлозар Лазаров, че държавата смята да построи такова съоръжение по цялата турска граница с дължина от 130 км.
Според правозащитници морално и юридически оградата е недопустима и всява паника, а изграждането й ще доведе до големи санкции срещу България от страна на EС.
С големи усилия и скандали, предимно финансови, армията успя да построи 30 км от нея край Елхово. Останалата част от границата с Турция се пази от командировани от страната над 1000 полицаи.
Те клечат в храстите и с пръчки връщат от браздата устремилите се към България бежанци от Африка и Близкия изток. Тоест те са жива ограда. Дали това е по-изгодно за страната ?
Към момента обаче изграждането на ограда е единственият изход. Както се видя миналата есен, границата е разграден двор. И тук не става дума само за нелегални имигранти, а за контрабанда и наркотрафик. Да не говорим за пренос на заразни болести по животните, също актуална тема и днес.
Друг е въпросът защо съществуващото преди 10 ноември 1989 г. защитно-сигнално съоръжение, наречено кльон, бе разрушено. Но в България е така - първо разрушаваш, после мислиш.
Като се биехме в гърдите, че сме готови за Шенген, от МВР твърдяха, че границата с Турция е най-надеждно охранявана с модерни средства. Оказа се, че с термокамери се наблюдават едва 51 км от браздата, останалото е оставено на самотек.
През 2011 г. гръцкото правителство реши да изгради, и го направи, ограда по границата си с Турция, която е с дължина 200 км. Защото през първите девет месеца на 2010 г. от Турция в Гърция успяха да влязат 96 000 нелегални имигранти. За да удържат натиска, от европейската гранична агенция Фронтекс тогава пратиха 200-членен граничен отряд, в който имаше и 45 българи.
Правителството на Испания реши през март т.г. да похарчи над 2,3 млн. евро за укрепване на грани-ците, които разделят териториите на Сеута и Мелиля от Мароко, в опит да спре хилядите имигранти. Укрепленията щебъдат добавени към съществуващите 6-метрови огради, които обикалят двата града.
До момента нито Гърция, нито Испания са получили каквито и да било санкции от ЕС.
В края на краищата всеки изпаднал в беда чужденец може да поиска помощ на граничните контролни пунктове и никой няма да го върне. Още повече че за 99% от нелегалните имигранти страната ни е само транзитен пункт към Западна Европа.