Проф. Иван Илчев

Проф. Иван Илчев: Води се страшна атака срещу духовността

24621 | 14 юни 2012 | 17:38

Догодина ще изстреляме първия български комуникационен спътник „Алма матер“.


Иван Илчев е роден на 25 юни 1953 г. в София. Завършва столичната английска гимназия и история в СУ „Св. Климент Охридски“.
Последователно е асистент в Историческия факултет на СУ (1978 г.), кандидат на историческите науки (1981 г.), доцент (1990 г.). През 1993 г. става доктор на историческите науки, а през 1995 г. - професор по нова и най-нова история на балканските народи.
Декан на Историческия факултет на Алма матер от 2003-та до 2007 г. Сега е втори мандат ректор на СУ.
Автор на многобройни статии, монографии, книги.
Син на историка акад. Илчо Димитров (1931-2002).


- Проф. Илчев, наскоро на „Дондуков“ 2 се събра първият съвет по образованието след встъпването в длъжност на Росен Плевнелиев. Бе отчетено, че трябва да има добро взаимодействие между науката, бизнеса и държавата, което президентът нарече триъгълник на знанието. Вие как предлагате да заработи това взаимодействие?
- Подобно заключение ми звучи като едно решение, което човек взема сутрин, след като се събуди: днес трябва да дишам.
То е логично. Говорим го от години. Резултат няма.
- Какво да се направи, за да има резултат?
- На държавно ниво нещо вече се прави. За съжаление на правителствено заседание беше необходима намесата на Бойко Борисов, за да се стигне до решението да има отделна програма за образование, наука и иновации в следващия период на ЕС - от 2014 до 2020 г. С тази програма кандидатстваме за финансиране от ЕС. Първият приоритет на ЕС са наука и иновация, третият - образование. Въпреки това плановете бяха разпокъсани между Министерството на икономиката, на земеделието и други, а Министерството на образованието бе оставено накрая като постно дробче.
След намесата и на премиера бе решено до есента да се подготвят основите за отделна програма. Работи се усилено. След 3-4 г. това ще осигури по-добро бъдеще на българските наука и образование.
- Активна ли е другата страна в триъгълника – бизнесът?
- За да да си поръча научно изследване, бизнесът трябва да е силен. Да си говорим откровено – нашият бизнес не е мощен.
Но има и друго. Постиженията ни минават незабелязано. На изложба на 24 май показахме важните научни проекти, върху които се работи тази година в Софийския университет. Нямаше нито един представител на медиите, въпреки че всички бяха поканени. Ако бяхме спрели топлата вода в някой студентски блок, щяха да се накачулят всички. Там показахме и едно от достиженията на нашия център за въздушно наблюдение - безпилотни устройства, с които могат да се снимат пожари, катастрофални бедствия. Те търсиха оцелели хора след взрива в Ямбол. Но тогава – никакъв интерес.
- Вие сте и един от критиците на бизнеса. Многократно сте подчертавали, че бизнесът не отделя пари за образование за разлика от други държави.
- Поздравих наскоро шефа на БСК Божидар Данев, с когото много сме спорили по този въпрос. Стопанската камара публикува изследване, което доказва, че в България има 300 хиляди собственици на фирми, от които само 20% са с висше образование. Те нямали интерес да назначават хора с дипломи за висше от страх, че ще ги конкурират. За какво говорим!
- Утопично е очакването бизнесът да бъде превъзпитан. Но не е ли жалко, че частният капитал през последните 22 г. инвестира в частен лукс, а не в обществен интерес?
- Превъзпитанието става бавно. Имахме предложение, което мислехме да обсъдим с президента, бизнесът да отделя пари във фонд за заплащане на патенти. В момента не можем да защитим нашите открития да речем, защото патентите са много скъпи. Едно от нещата, които ограничено патентоваме сега, е изобретение на колеги от Химическия факултет за производство на тухли без печене. Спестява се енергия, с помощта на химикали тухлите се втвърдяват. За да бъде защитен в чужбина един патент, струва безумно много пари.
- Внедряването му в производство - също.
- Така е. Ние, научната общност на Софийския университет, имаме голям грях. Не разбираме от маркетинг.
За съжаление, според нас поне

правителството направи грешка 

Бяхме сключили договор с IBM за създаване на център за нанотехнологии в България. Правителството, СУ и Техническият университет щяхме да осигурим сивото вещество и кадрите, а IBM се ангажираше в продължение на 5 години да се занимава с маркетинга на продуктите, които щяхме да правим. Не зная защо, но когато правителството на ГЕРБ дойде на власт, то се отказа от проекта. А бизнесът би трябвало да се грижи за маркетинга.
- Но бизнесът не е щедър май към науката.
- Не обичам да говоря като Политбюро от името на целокупния български народ. Има хора в българския бизнес, които отделят сериозно внимание на връзките с образованието и ние съответно им отделяме сериозно внимание. Много фирми, които работят в областта на информационните технологии, разчитат на нас.
Нашият проблем е, че фирмите, когато назначават нашите току-що завършили студенти, обикновено ги назначават със заплати, по-високи от заплатите на професорите, които са ги обучавали до момента. Парадоксална ситуация…
- В президентския документ „България 2020“ има данни, че 27% от българите са с висше образование, 60% - със средно, 12% са с основно. Изводът е, че работна сила с подобен профил не може да генерира растеж в ключови сектори и че висшистите трябва да станат 36% при 33% за Европа. Постижима ли е тази цел? Не е ли по-важно качеството на висшистите, защо трябва да надминем и страните от ЕС?
- Няма проблем да напечатаме дипломи не за 36%, а за 46%. Въпросът е какво стои зад дипломите. Имаме ли толкова много хора с интелектуален капацитет за висше образование?
Висшето образование не е панацея. Добър стругар се цени не по-малко, отколкото добър инженер. Нека всеки си тежи на мястото с това, което умее.
- Университетът е висока летва. Ние ли не го разбираме, или в България вместо култ към знанието има култ към дипломата?
- В България през последните 20 г. се води страшна атака срещу духовността. Кои са героите на нашето време, за които се пише в българските медии? Свързани ли са с образованието и културата?
Скоро четох интервю с проф. Димитър Съселов от Харвард - в една трета от интервюто той хвалеше качеството на българското образование. При мен преди 2-3 седмици бяха семейство физици, българи, които работят в Лос Аламос, САЩ. Те искат да създадат фондация, която да подпомага нашия Физически факултет. По техни сметки в Щатите има не по-малко от 70-80 професори по физика, които са завършили нашия физически факултет.
- Мит ли е, че образованието по времето на социализма бе по-добро отсега? Или идеализираме тази епоха? Колко бяха висшистите например преди да дойде преходът?
- Броят на студентите през последните 20 г. се увеличи почти двойно. Сега са 270 хиляди в България и вероятно около 20-25 хиляди в чужбина. През 1989-а бяха близо 170-180 хиляди.
- Защо непрекъснато се оплакваме, че качеството на образованието пада?
- Кой се оплаква?
- Всички се оплакват.
- С интернет се сменя моделът на грамотността. Същите оплаквания ги има и през XVI век, когато влиза книгопечатането - че ето сега всеки простак ще може да чете книга, докато книгите са дял на високообразованите.
Не можем да предскажем какво ще се случи в бъдеще с развитието на технологиите, но трябва да си даваме сметка, че преминаваме от едно качество на грамотност в друго.
- Вие не се присъединявате към оплаквачите на българското образование?
- Аз съм историк, който изследва събитията от XIX и XX век. Нашето образование никога не е било похвалено. Точно обратното – било е жестоко критикувано.
Сред нас, историците, е популярен надпис на писар от Древен Египет, не зная дали е истински. Той гласи: „Какво време настана!

Младото поколение се измързеливи

никой не иска да чете, никой не иска да пише.“
- Споменахте парадоксалния факт за заплатите. Как искаме образовани хора, ако трудът на тези, които ги образоват, е нископлатен?
- Точният израз е, че не са добре платени. Това, което не се разбира, е, че структурата на разходите на различните семейства е различна. Много се извинявам, но един професор и един строител, които получават по 1500 лева месечно, ги дават за различни неща. Един професор трябва да може да си купува книги, да отиде на кино, театър, концерт, да се абонира за списания. За да създава духовен капитал, трябва да осигуриш на този човек възможността да харчи за духовен капитал.
- В СУ сте пред поредната кампания за прием. Как ще убедите кандидатите, че трябва да изберат точно вас, след като в България има около 50 университета?
- През последните 7-8 години при нас няма спад на кандидати, независимо, че всяка година все по-малко деца завършват средно образование. Положителна роля изигра и системата за рейтингите, която показва, че Софийският университет обучава в 23 професионални направления.
Ние сме на първо място сред държавните университети в 23 направления от 23. Това кандидат-студентите го знаят. Друг е въпросът дали това не ги плаши, смятат, че при нас много се учи. Добрата слава понякога има и обратния ефект. Но изследването на БСК доказа, че възпитаниците на Софийския университет си намират работа. Вярно, не винаги в рамките на професията. Но е трудно на 21 години да очакваш, че животът ти ще се развива в една сфера. Най-малкото е скучно.
- Кой освен медиите и бизнесът ви е длъжник?
- Неразумните решения, които се вземат от правителството. Някои от нашите възражения срещу закона за развитие на академичния състав бяха взети предвид, други - не. Сега образователното министерство се опитва да наложи национални минимални критерии за научните степени, но ситуацията е неудържима. На 1 януари 2011 година Софийският университет е имал 205 професори. Скоро ще бъдат 280. 40% е увеличението за една година. При нормална ситуация за година трябваше да имаме 30 нови професори, а са избрани 74. Зад титлите трябва да има съдържание и високи критерии.
- Взе се решение за спиране на строежа на АЕЦ „Белене”. Това ще промени ли приема и обучението в катедра „Атомна физика“ на Физическия факултет, където обучението е на европейско ниво? Или вие ще ги обучавате, а те ще се реализират в чужбина?
- Аз от физика малко разбирам. Но искам да ви кажа, че в момента в Красноярск е делегация от Физическия факултет. Преди година установихме отношения с Института за космически изследвания там. Надяваме се догодина в чест на 125-годишнината от създаването на Софийския университет да изстреляме първия български комуникационен спътник „Алма матер“. Колегите се опитват да работят в нови за България сфери. Това е.


 


БСП
Еврохолд

От категорията

Тома Томов: Ядреното оръжие ще е начинът, по които цивилизацията ще чисти каналните си тръби

Тома Томов Ядреното оръжие ще е начинът, по които цивилизацията ще чисти каналните си тръби-1547973273.png

"В Иран всичко е пробито и не е сигурно дали ще си опазят духовния лидер. ...

5 окт. 2024 | 09:15

Полк. Дъглас Макгрегър: Москва спря с игричките - руската армия може да стигне до Киев

Полк. Дъглас Макгрегър-Daglas-Makgregar--Ukrayna-e-obrechena_1671619148.jpg

"Руснците изстреляха несметно количество балистични ракети ...

4 окт. 2024 | 20:48

Ганев: При нови избори, може да се появи политически субект, който напълно да промени картината

Ганев: При нови избори, може да се появи политически субект, който напълно да промени картината-Dimitar-Ganev-s-prognoza--Mozhem-da-imame-rekorden-9-partien-parlament_1727622946.jpg

Нито една от формациите, които се очаква да влязат в следващото Народно ...

5 окт. 2024 | 17:51

Проф. Павлов: Спекулациите с Гоце Делчев и Самуил показват нежеланието на Мицкоски РСМ да влезе в ЕС

Проф. Павлов: Спекулациите с Гоце Делчев и Самуил показват нежеланието на Мицкоски РСМ да влезе в ЕС-1622526691.jpg

"Предприемат се всички възможни стъпки, за да се влошат отношенията с ...

5 окт. 2024 | 12:50

НАЙ-ВАЖНОТО

Тържествена заря за 1010 години от смъртта на цар Самуил (На живо)
(Видео)

-Snimka--BTA_1691002130.jpg

5 окт. 2024 | 19:39

Делото по искането за постоянен арест на Джейхан Ибрямов се гледа при закрити врата

Джейхан Ибрямов остава в ареста, реши съдът. В него са намерени 200 00 лева

Джейхан Ибрямов остава в ареста, реши съдът-Dzheyhan-Ibryamov-ostava-v-aresta--reshi-sadat_1728131834.png

Според съда има данни да е извършил и други престъпления, за които все още не ...

5 окт. 2024 | 15:36

Доган се появи пред парламента, за да защити Ибрямов, Бареков го призова да ни води към свободата

Доведоха Ибрямов с белезници в съда! Гледат мярката му при закрити врата заради секретна информация
(Видео)

Доведоха Ибрямов с белезници в съда! Гледат мярката му при закрити врата заради секретна информация. Кадър ПИК-Dovedoha-Ibryamov-s-beleznitsi-v-sada--Gledat-myarkata-mu-pri-zakriti-vrata-zaradi-sekretna-informatsiya--Kadar-PIK_1728128476.png

Заседанието е насрочено за 14.30 часа. Прокуратурата настоява за постоянен ...

5 окт. 2024 | 14:39

За първи път от доста време видяхме един смислен Консултативния съвет по национална сигурност

Цветлин Йовчев: България не е приоритетна цел, но трябва да положим усилия за укрепване на границата

Цветлин Йовчев: България не е приоритетна цел, но трябва да положим усилия за укрепване на границата-Tsvetlin-Yovchev--V-MVR-vlizat-hora--koito-nyamat-nuzhniya-moral_1663219322.jpg

"Ако конфликтът в Ливан не е особено продължителен и екслацията спадне - ...

5 окт. 2024 | 10:27

Чака ни дълъг, труден мъчителен преход през една лоша пустиня

Тома Томов: Ядреното оръжие ще е начинът, по които цивилизацията ще чисти каналните си тръби

Тома Томов Ядреното оръжие ще е начинът, по които цивилизацията ще чисти каналните си тръби-1547973273.png

"В Иран всичко е пробито и не е сигурно дали ще си опазят духовния лидер. ...

5 окт. 2024 | 09:15

Съставянето на кабинет в рамките на 51-вия парламент няма да е лесна задача, каза той

Ганев: При нови избори, може да се появи политически субект, който напълно да промени картината

Ганев: При нови избори, може да се появи политически субект, който напълно да промени картината-Dimitar-Ganev-s-prognoza--Mozhem-da-imame-rekorden-9-partien-parlament_1727622946.jpg

Нито една от формациите, които се очаква да влязат в следващото Народно ...

5 окт. 2024 | 17:51

„Възраждане“ печели от проруското си говорене, но растежът ѝ има таван

Анализът на ИСА за септември: Борисов пред съдбовен вот, Доган загуби много, Пеевски настъпва

Анализът на ИСА за септември: Борисов пред съдбовен вот,  Доган загуби много, Пеевски настъпва-Analizat-na-ISA-za-septemvri--Borisov-pred-sadboven-vot--Dogan-zagubi-mnogo--Peevski-nastapva_1727965946.jpg

Апатията и отчуждението на гражданите не се отнася само до партиите, а до ...

3 окт. 2024 | 17:22

Ескалацията не се случва във вакуум, поясни той

Съветник в мисията на ООН за Близкия изток: Намираме се в обстановка на глобална нестабилност

Старшият съветник в мисията на ООН за Близкия изток: Намираме в обстановка на глобална нестабилност-Starshiyat-savetnik-v-misiyata-na-OON-za-Blizkiya-iztok--Namirame-v-obstanovka-na-globalna-nestabilnost_1728116852.png

Прогресията от кризи е изключително опасна, допълни Мирослав Зафиров

5 окт. 2024 | 11:26

Посланията в предизборния клип директно нарушават етническия мир

„Шалом“: Изразяваме огромното си възмущение и недоумение от предизборния клип на партия АСП

-1524130776.jpg

Чрез видеото, партията “Алианс за права и свободи” се опитва да агитира своите ...

4 окт. 2024 | 11:28