Изборът за съдия №1 се отлага за догодина. Това стана пределно ясно днес, след като Висшият съдебен съвет (ВСС) за пореден път не откри процедура за отговорния пост. Докога ще тупа топката? Божа работа.
В политическата суматоха около новия кабинет новините от съдебния фронт остават на заден план. Но ставащото там не е за подценяване - магистратите за пореден път доказват, че са независими на хартия. За важните решения им трябва жокер от силните на деня от другите власти. Когато те мълчат, съдебните кадровици се суетят, кахърят, колебаят и отказват да поемат отговорност.
Изводът не е произволен. От началото на годината във ВСС знаят, че трябва да изберат нов председател на Върховния касационен съд на мястото на Лазар Груев. И че неговият мандат изтича на 20 ноември. Но този ден наближава, а нов съдия №1 не се очертава. Става дума за ключова длъжност, за един от „тримата големи“ в Темида, който задава тона на работа в съда, както и в общуването между властите. Съдия №1 е лицето на магистратите.
И какво? От май насам във ВСС бягат от ключовия избор като дявол от тамян. Отнемай-къде, притиснати от закона, през септември бяха принудени да номинират кандидати. И те хич не бяха лоши, напротив - за първи път в състезанието за ВКС участваха дами, съдийки, ценени в гилдията, а и извън нея.
Кандидатурите на Павлина Панова и Таня Райковска дадоха надежда, че за първи път начело на върховния съд ще застане човек от неговите редици, за което отдавна настояват магистратите. Че изборът ще е състезание на качества, а не на лобита и ще е тест за независимост. Уви, съдебната власт се провали на този тест. Не само ВСС, самите съдии се разделиха по въпроса кой е по-добрият кандидат. И то не с професионални, а с конюнктурни аргументи от типа на кой с кого работил, кой на кого е симпатичен, кой с кого дружи и прочее. Несериозно! И логично на 26 септември вотът за съдия №1 се провали - нито една от дамите не получи нужната подкрепа.
Оттогава във ВСС пасуват. На 21 ноември Груев си тръгва. А кадровиците още се губят в догадки кого да предложат за съдия №1. И чакат жокера.
Факт е, ситуацията около този избор е прецедент - през изминалите 25 години „демокрация“ не се е случвало вотът за „тримата големи“ в Темида да се прави в ситуация на политическа нестабилност, с много въпросителни около бъдещото управление на държавата.
Кога ще се реши дилемата в Темида? Отговорът е ясен - когато политическата ситуация се избистри и бъде избран нов кабинет.
Тогава бързо ще се намери и кандидат за съдия №1, който ще получи подкрепата на мнозинството във ВСС.
Е, съдебната власт сама си избра да е така. И може да се сърди само на себе си.