Парламент, депутати

Опозицията „Стани да седна“

14865 | 26 ноем. 2014 | 15:50

„Геополитическата асиметрия“ на сегашната нашенска опозиция спрямо партньорите є в Европейския парламент върви ръка за ръка с гъста иде


С рекордните за прехода 8 парламентарни групи стартира 43-ото обикновено народно събрание. Половината от тях са (поне засега) извън управлението; те още не изглеждат готови да скъсат с неблаговидните традиции на българското опозиционно поведение.


Чисто статистически, опозицията в сегашния ни парламент се състои от 102-ма депутати (не броя русата дама от Пловдив, която засега май е опозиция само на партията си). Погледнато обаче от камбанарията на Европейския парламент, тя си е наистина ориенталски тюрлюгювеч. Не че липсва политическа шарения и в Брюксел и Страсбург, където ЕП заседава. След изборите от май т.г. мнозинството е на тройната коалиция от християндемократите (ЕНП), социалдемократите (ПЕС, макар и с ново име) и либералите (АЛДЕ), а в опозиция са консерваторите, евроскептиците, „радикалните леви“, националистите (водят се независими) и зелените. Но дори и тамошното странно разделение добива у нас още по-чудати измерения. В ЕП лидерите на ЕНП Жозеф Дол, на ПЕС Сергей Станишев и на депутатската група на АЛДЕ Ги Верхофстад са коалиционни партньори и начело на общо 488 депутати, контролират европейското „правителство“ (ЕК). В България само шефът на първата от трите сестрински партии - Борисов, е управляващ, а лидерите на другите две - Миков и Местан, са в опозиция срещу него, следователно и срещу своите европейски „началници“. В ЕП консерваторите (71 от общо 751 депутати) са част от опозицията. От България в групата им членуват двама. Единият е от подкрепящия управляващата коалиция Патриотичен фронт, а другият май и той не знае какво е и къде е. Както впрочем и самата му партия ББЦ... В ЕП социалдемократите от Партията на европейските социалисти са в мнозинството. В България е съвсем различно.

„По-истинските“
социалдемократи

- тези от АБВ, не са членове на ПЕС; но там са „менте социалдемократите“ (бившите комунисти), които обаче тук са опозиция, за разлика от „по-истинските“, които са с управляващите... Не знам за читателя, ама аз започвам да се обърквам. За европейците пък хич и не ми стига въображението. Но не съм далеч от обяснението, че именно този наш хаос дава основание на всеки един чужденец да се държи като настойник на целия ни политически живот и да дава безценни (и най-вече безсмислени) указания как той да се развива. От друга страна те май имат право. Защото „геополитическата асиметрия“ на сегашната нашенска опозиция спрямо европартньорите й върви ръка за ръка и с гъста идейно-политическа мъгла. И всеки чуждоземен „експерт“ се чувства свободен да предлага съветите си, макар понякога те взаимно да се изключват. В предизборната си програма от 2005 г. например БСП отново обеща не само запазване на прогресивно-подоходния данък (един от „класическите постулати“ за всяка социалдемократическа партия), но и постепенно въвеждане на по-нисък ДДС върху храните и лекарствата. Това не й попречи през 2007 г. именно тя да въведе плоския данък („класика“ на либералното мислене) и изобщо да забрави за другите си обещания. И чак девет години по-късно, през 2014, отново да прегърне „прогресивната“ идея за прогресивния данък... Подобни пируети са почти невъзможни в старите демокрации. Поне по две причини.

Първата е, че след Втората световна война във всички тези демокрации бяха положени основите на социалната държава. Може да звучи странно, но не само Великобритания при лейбъриста Атли, а и Германия при християндемократа Аденауер и Франция на уж „много десния“ Дьо Гол (и наследилия го също десен Помпиду) наистина се превърнаха в държави на общото благоденствие, както е по-популярното им определение. В тази категория влязоха, за ужас на нашите неолиберали, даже и САЩ, особено при Кенеди и Джонсън. И второ, но не и по важност - в „старите“ демокрации стриктно се спазва шахматното правило „Не вземай царя на противника“. Ще рече, една партия може да дойде на власт с крайно либерални програми (консерваторите на Тачър в Англия или републиканците на Рейгън в САЩ), но никога не посяга на исторически извоюваните права, включително и за „повече държава“, но пак без да пипа основното, направено от предшествениците си. А само го коригира към още по- добро за нацията.

Поради тази предсказуемост на управляващи и опозиция политическите премятания в „старите“ демокрации са наистина почти невъзможни. Нещо повече, тъкмо поради това в кризисни моменти в тях стават възможни и големите коалиции, но върху ясно разписани принципи. И ако някой все още търси обяснение защо българинът предпочита да емигрира най-вече в някоя от тези „стари“ демокрации (Германия, Великобритания, САЩ и др.), отговорът е прост. След 25 години „преход“ на него не толкова му липсва „старата“ недемокрация, колкото го дразни наследилата я нестабилност - политическа, икономическа, социална. Нестабилност, създавана у нас както от управляващите, така и от опозициите им. Независимо кои са едните и кои - другите. И независимо дали според изгодата на момента се преструват на десни или леви, на „либерални“ или „социални“. А ако погледнем от обратната страна, тъкмо с това е свързано според мен и обяснението защо у нас през тези 25 години сме свидетели не само на лъжеуправляващи, но и на лъжеопозиция.

Движени най-вече, с извинение за самоцитирането, от балканския манталитет  „стани да седна“. Най-пресният пример за това е т.нар. Реформаторски блок. В началото на 2013 г. основните му съставки бяха „уличната опозиция“ на първия кабинет на Борисов. После се изявиха като финансово добре организирани протестъри срещу Орешарски. Сега, вече във властта, внезапно ги налегна тотална амнезия. И вместо пламенните им искания за „деполитизиране на държавната администрация“ и „премахване на партийните и роднинските назначения“ плачат, та се късат, за „техни“ областни управители и други чиновнически назначения. И подмениха уж моралния си въпрос „Кой?“ с типичното големановско „Аз, кой друг“. Както и зарязаха волята на близо половин милион българи, зад които като опозиция уж стоя ха в искането им за референдум... Изследователите на най-новата история на Латинска Америка са достигнали до една обща за тях (и много точна) характеристика - „демокрация на плячкосването“ (democracia del botin). При нея всяка политическа сила, докато е в опозиция, безочливо лъже какви реки от мед и масло ще потекат, ако я изберат да управлява.

Вярно, реките потичат. Но в строго определени посоки, към строго определени хора и за строго определен период (докато са управляващи). А при самите държави цикълът е много по-тъжен: на власт - плячкосване - фалит - опозицията на власт - поредно плячкосване - пореден фалит. И после пак. Не ви ли се струва до болка познато? Впрочем, както казваме ние, историците, всяко ново нещо е добре забравеното старо. През 20-те и 30-те години на ХХ век подобен цикъл преживява и Германия. Известно е и как завършва той след световната икономическа криза от 1929-1933 г.

А една от основните причини е именно отсъствието на силна опозиция. Обединена около основополагащи принципи, а не само около чисто властови мераци. Вярно, от онези времена е минало почти столетие и буквалното им повторение просто не е възможно. Но и съвременната им имитация има своята научна дефиниция - „демократичен авторитаризъм“. Справка - Русия, Унгария, Турция и т.н. И пак - не ви ли звучи отдавна познато?

***

През 1937 г., в навечерието на втората световна касапница, американският журналист Джон Гънтър стига до една мрачна, но точна констатация - всички войни, които Европа е водила на Балканите, били с цел да ги европеизира. Но резултатът неизменно бил обратният - тя все повече се балканизирала. И тези времена обаче са в далечната история. „Старите“ демокрации в Европа вече са достатъчно устойчиви, а папата дори ги упрекна в „бабешко-бюрократична“ закостенялост.

Следователно май наистина е време и ние да започнем да се европеизираме. И да спрем да си играем на „стани да седна“. Отнася се с еднаква сила и за управляващите, и за опозицията. Които и да са били и да са сега те...
 


 


Еврохолд

От категорията

Станишев ще води листа Стара Загора, Кирил Добрев - в Благоевград, Паргов - в 25-и столичен район

Станишев ще води листа Стара Загора,  Кирил Добрев - в Благоевград, Паргов - в 25-и столичен район, -Stanishev-shte-vodi-lista-Stara-Zagora--Kiril-Dobrev---v-Blagoevgrad--Pargov---v-25-i-stolichen-rayon--_1725970458.jpg

И.ф. председател на БСП Атанас Зафиров запазва водаческото място във Велико ...

10 септ. 2024 | 14:46

Неджми Али: В Джебел всички са обединени около каузата "Новото начало"!

Неджми Али: В Джебел всички са обединени около каузата "Новото начало"! -1572258607.jpg

Общинската организация на ДПС в Джебел изразява пълна подкрепа за народните ...

10 септ. 2024 | 08:32

The Independent: Си Дзинпин тайно мрази и се страхува от Русия: На път ли е да предаде Путин?

Си Дзинпин тайно мрази и се страхува от Русия, пише The Independent-Putin-pristigna-v-Kitay-za-razgovori-sas-Si-Dzinpin-Snimka-APBTA_1715835820.jpg

Човекът, който е бил ментор на Си в първата му работа, в сърцето на китайската ...

10 септ. 2024 | 16:20

Любомир Кючуков: Въпросът е да се прехвърли ли войната Украйна - Русия в полето на политиката

Любомир Кючуков: Въпросът е да се прехвърли ли войната Украйна - Русия в полето на политиката-Lyubomir-Kyuchukov--Suhopatnata-operatsiya-v-Gaza-mozhe-da--vzrivi--tseliya-region--Snimka-BTA_1698317983.jpg

Според него забавянето на помощта за Украйна в Конгреса на САЩ с 6 месеца е ...

10 септ. 2024 | 15:17

НАЙ-ВАЖНОТО

Лидерът на ГЕРБ предупреди, че и след тези избори може да няма правителство

Борисов: ПП са злосторници! Постът еврокомисар от България е на ЕНП
(Видео)

Борисов: ПП за злосторници-Borisov--PP-za-zlostornitsi_1725981103.jpg

10 септ. 2024 | 18:11

Завръщане на бившия премиер и лидер на ПЕС в националната политика

Станишев ще води листа Стара Загора, Кирил Добрев - в Благоевград, Паргов - в 25-и столичен район

Станишев ще води листа Стара Загора,  Кирил Добрев - в Благоевград, Паргов - в 25-и столичен район, -Stanishev-shte-vodi-lista-Stara-Zagora--Kiril-Dobrev---v-Blagoevgrad--Pargov---v-25-i-stolichen-rayon--_1725970458.jpg

И.ф. председател на БСП Атанас Зафиров запазва водаческото място във Велико ...

10 септ. 2024 | 14:46

Изпълнени сме с оптимизъм и надежда, категоричен бе Атанас Зафиров

Коалиция “БСП - ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА” се регистрира за участие в изборите

Коалиция “БСП - ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА” се регистрира за участие в изборите-Koalitsiya--BSP---OBEDINENA-LEVITsA--se-registrira-za-uchastie-v-izborite_1725976759.jpg

Отличен резултат означава резултат, който ще ни позволи да бъдем социалния ...

10 септ. 2024 | 16:51

Силяновска ще присъства на представление на северномакедонската опера и балет

Президентът на РСМ Силяновска идва в София, среща се с Радев

Президентът на РСМ Силяновска идва в София, среща се с Радев-Gordana-Silyanovska-shte-bade-parvata-zhena-prezident-na-Severna-Makedoniya_1715263790.jpg

В северномакедонската делегация ще бъде и министърът на културата Зоран Лютков. ...

10 септ. 2024 | 15:34

В битката за еврокомисар! Самата Захариева отрече обвиненията и за нея нямаше последици

Скандал! Никола Минчев "топи" пред ЕК Екатерина Захариева, за да избута напред Юлиян Попов

ПП-ДБ топят в "Политико" Захариева за продажба на паспорти,за да лансират Юлиан Попов за еврокомисар-PP-DB-topyat-v--Politiko--Zaharieva-za-prodazhba-na-pasporti-za-da-lansirat-Yulian-Popov-za-evrokomisar_1725952935.jpg

Предвид факта, че сред приоритетите на Фон дер Лайен е върховенството на ...

10 септ. 2024 | 10:19

ГЕРБ ще се регистрира за предсрочния вот на 11 септември, обяви Теменужка Петкова

ГЕРБ предлага отлагане на новата такса смет заради голямото поскъпване в общините
(Видео)

Теменужка Петкова: ГЕРБ ще се регистрира за предсрочния вот на 11 септември
Сн, Фокус
-Temenuzhka-Petkova--GERB-shte-se-registrira-za-predsrochniya-vot-na-11-septemvri-_1725956404.jpg

Предложените текстове са синхронизирани с колегите от финансовото министерство, ...

10 септ. 2024 | 11:11

В момента се опитвам да помогна на България за приемането в Шенген, казва австрийският политик и икономист

Гюнтер Фелингер: Пеевски се очертава като стратегически партньор на западните съюзи на България

Гюнтер Фелингер: Пеевски се очертава като стратегически партньор на западните съюзи на България-Gyunter-Felinger--Peevski-se-ochertava-kato-strategicheski-partnyor-na-zapadnite-sayuzi-na-Balgariya_1725965867.jpg

Фелингер посочва, че "президентът Радев, известен с проруските си ...

10 септ. 2024 | 13:56

Може би е дошъл моментът ДПС да се предефинира, казва политологът

Л. Стефанов: Доган доведе ДПС до пълен абсурд - партията е на ръба на политическата нечистоплътност

Любомир Стефанов: Доган доведе ДПС до пълен абсурд, партията е на ръба на политическа нечистоплътнос-Lyubomir-Stefanov--PP-i-DB-izpusnaha-momenta--nyama-da-im-stignat-silite-da-pobedyat-GERB_1675157069.png

Доган настоява, че като почетен председател едва ли не е въплътеният дух на ...

10 септ. 2024 | 14:27

Листите трябва да се направят така, че да дърпат избиратели, подчерта Дончева

Татяна Дончева: Никой не е велик. Ахмед Доган - също!

Татяна Дончева: Никой не е велик. Ахмед Доган - също!-Tatyana-Doncheva--Maya-Manolova-vartya-pirueti--za-da-se-plasira-v-prezidentska-formatsiya--No-takava-nyama_1713970606.png

Лявото обединение е предпоставка за повишаване на резултата, но то няма ...

10 септ. 2024 | 14:15