![]() |
Строителството на хипермаркета за спортни стоки ще трае няколко месеца. За изпълнител на обекта е избрана българската фирма „АТ инженеринг 2000“. |
От пазара на строителни терени долитат първите сигнали, че кризата отива в историята. Френският гигант „Декатлон“ започна да изгражда хипермаркет за спортни стоки в София. Преди месец компанията закупи парцел с площ 27 дка между Околовръстното шосе и „Резиденшъл парк София“. Сделката е на стойност 6,65 млн. евро без ДДС, или 13 млн. лв., обърнато в български пари. На квадратен метър земя това прави по 245 евро.
Продавач е компанията „Алфа център“, която е собственост на малтийската „Балто-Славик венчърс“.
На това място на Околовръстното шосе преди години беше предвиден мегакомплексът „Алфа парк“. Проектът бе разработен от дружеството „Алфа дивелъпмънтс“, което се контролира от бизнесмена и издател Иво Прокопиев. Същата компания притежаваше терена до 2008-2009 г., като постепенно го продаде на малтийците.
„Алфа парк“ трябваше да се превърне в мултифункционален комплекс с високотехнологични офиси, търговски площи и жилища. Плановете бяха за изграждане на сгради със 150 000 кв. метра разгъната застроена площ при обща инвестиция. От целия проект бе построена само една сграда - „Алфа бизнес център“. Тази година офис билдингът стана собственост на гръцката финансова група „Алфа банк“. Останалата част от „Алфа парк“ бе замразена с настъпването на кризата и сега става ясно, че никога няма да бъде реализирана.
„Декатлон“ от няколко години оглеждаше терени за стъпването си в България. Имаше неофициална информация, че може да наеме помещение в мола, който се строи до хипермаркета „Икеа“ на Околовръстното. Но в крайна сметка французите са предпочели варианта покупка на земя и строителство, което говори за дългосрочните им намерения в България. Първият им хипермаркет у нас ще се шири на 7800 кв. м разгъната застроена площ и паркинг на терен от 9 дка. Строителството се очаква да бъде завършено през май догодина.
![]() |
Снимка - Shutterstock
|
![]() |
„Централ мол Плевен“ включва 38 магазина, супермаркет, 5 заведения и още няколко търговски обекта. Отдаваемата площ на комплекса е близо 6400 кв. метра. Снимка - Ангел Атанасов
|
Плевенски мол фалира, купиха го чужденци
Фалитът застигна още един търговско-развлекателен комплекс в България - „Централ мол Плевен“. Както винаги досега това не означава затваряне на шопинг центъра, а просто смяна на собствеността.
„Централ мол Плевен“ бе открит през ноември 2008 г. на пл. „Свобода“. Това беше първият мол в града и логично интересът на търговците към него беше силен. Еуфорията от откриването трая 1-2 години, но впоследствие ситуацията се промени в посока рязък спад на оборотите и потреблението. Особено тежка за търговския център е била 2011 година, когато приходите паднаха с 33%
от 2,67 млн. лв. на 1,78 млн. лв.
Първоначалната инвестиция в мола беше на български бизнесмен - Цветослав Русков. През ноември 2010 г. той продаде обекта на фирма „Г М капитал“ за сумата от 5 млн. евро. По това време съдружници там са Георги Георгиев и руският гражданин Роман Бобров.
Само няколко месеца по-късно - през януари 2011 г., съсобственик на мола става втори руски гражданин - Сергей Локтаев. Той купува от „Г М капитал“ 17% дял от мола за 1,06 млн. евро. През юли м.г. Локтаев придобива още 33% от собствеността срещу 460 163 евро и така вече притежава 1/2 от „Централ мол Плевен“. Малко по-късно молът вече става изцяло руска собственост, след като дяловете на „Г М капитал“ са изкупени от Алла Локтаева и Владимир Панкин.
Поредната смяна на собствеността
идва през март тази година, когато едноличен собственик на „Централ мол Плевен“ става регистрираната в Нова Зеландия фирма „Джиниъс мениджмънт“. Пълномощник на дружеството е друг руски гражданин - Юрий Риженков.
Фалитът настъпва през септември 2012 г., когато заради неуредени борчове Инвестбанк назначава депозитар във фирмата собственик и планира разпродажба на активите. Новозеландското дружество обаче се намесва бързо, погасява дълга от над 5 млн. евро към Инвестбанк и успява да предотврати разпродажбата. Така „Централ мол Плевен“ ще посрещне Коледа с изцяло нов собственик и нови надежди за съживяване на търговията.
Диана Иванова, член на УС на Националното сдружение „Недвижими имоти“: Руснаци имат 300 000 имота у нас
Г-жо Иванова, след ледниковия период в бизнеса с недвижими имоти наблюдаваме раздвижване през последната година. Каква е равносметката ви?
- В сферата на ваканционните имоти отчитаме по-добър сезон в сравнение с предходната година. Бюджетът на купувачите е по-голям. Ако през 2011 г. клиентите са разполагали средно с 30 000 евро за покупка, то тази година бяха готови да отделят около 50 000 евро. Купувачите са основно от Русия.
Колко са руснаците, закупили имоти у нас?
- Общият брой на притежавани имоти от руски граждани надхвърля 300 000. Само за Бургаска област е около 100 000. Тук не се включват покупките на къщи, тъй като собствеността върху тях е придобита от името на юридическо лице, регистрирано в България. Голяма част от клиентите се ориентират към постоянно пребиваване у нас.
На този фон не са ли притеснителни протестите в Москва срещу измамите с имоти в България? Руски семейства се обърнаха за помощ към премиера Бойко Борисов и руския президент Владимир Путин, след като български предприемач им продаде ипотекирани жилища.
- Няма как подобни информации да не дадат отражение. Почти всички клиенти питат за този казус. Но отказани сделки няма. Голяма част от руснаците са сключили сделки без агенти, директно със строителя. Ясно е, че той защитава собствения си интерес. Без да се консултират с трети лица, клиентите са подписали договор, който той им е предоставил. Обвързването на имота с ипотека задължително трябва да се отрази в документите. Но дори този факт да е бил скрит, всеки клиент е длъжен да си направи справки в съответните служби. А не да се доверява на сляпо. За да разрешат проблема, руските граждани трябва да потърсят правата си по съдебен ред. В тези протести има голяма доза популизъм - търси се скандала, а не правовото разрешение на проблема. По отношение на измамите с имоти ситуацията в Русия е много по-критична.
Освен руснаци има ли интерес към имотите у нас от други чужденци?
- 90 процента от общия брой на купувачите са от Русия и бившите съветски републики. Има запитвания от поляци, но са единични. Англичани и ирландци, които през годините са закупили имоти у нас, сега продават.
Какво се случва с българите?
- Българите не са активни на пазара на ваканционни имоти. Купувачите са малко. Това обикновено са нашенци, които живеят в чужбина. Има интерес в района на Царево, Лозенец, Созопол.
Каква е цената на квадратен метър за ваканционен имот?
- Много са факторите, от които зависи цената на имота - локация, строителство, поддръжка. В момента квадратният метър се предлага между 400 и 800 евро в зависимост от местоположението и услугите в комплекса и от 900 до 1600 евро за имотите на първа линия. За сравнение през 2006-2007 г. квадратен метър на първа линия достигаше до 3000 евро.
Очаква ли се повишение на цените?
- Цените през последните две години са стабилни. През следващите година-две не очакваме резки промени по отношение на търсенето и цените. Няма сигнали, които да индикират завишаването. Това може да се случи само при увеличение на покупателната способност, чуждестранните инвестиции, вложенията в бизнес сектора...
Кои са най-предпочитаните комплекси в Бургас?
- Интерес има основно към широкия център и в комплексите „Изгрев“ заради панорамата, „Славейков“, където има добре развита транспортна мрежа, паркове и големи търговски центрове, и „Зорница“ заради близостта до центъра и Морската градина. Най-скъпо е в центъра и в „Лазур“. В зависимост от строителството и местоположението цените са между 800 до 1000 евро/кв. м.
Какви жилища се търсят?
- Двустайни, с една спалня, между 60 и 70 кв. м. Купувачите в основната си част са млади семейства или хора, които имат по-голямо жилище и продават, за да купят по-малко. Почти няма хора, които купуват с цел инвестиция.
Как атентатът на летището в Сарафово се отрази върху сделките с имоти в района?
- Кварталът е привлекателен център за инвестиции. В Сарафово е спокойно, има ваканционен тип комплекси, намира се близо до морето, а в същото време е част от големия град. Ако има затишие в бизнеса, то не е свързано с атентата, а с предлагането на пазара. Интерес има и той отново идва от руснаците.
(в. Преса, печатно издание, брой от 323 от 27 ноември 2012)