![]() |
Спортният комплекс в „Камчия“ е като олимпийски град. Закритият басейн е с размери 50 на 21 метра, има и втори за скокове във вода. Многофункционалната зала е оборудвана през зимата с ледена пързалка, а в останалото време - с игрища за волейбол, баскетбол, хандбал. Има лекоатлетически манеж, зали за спортна гимнастика и тенис на маса, фитнес, сауна, външни игрища. |
Конкурсът „Сграда на годината“ тази година може да се прекръсти на „Архитектурни чудеса“. Толкова нестандартни решения и удивителни концепции се борят за призовете, че проектантите, изглежда, надделяват във вечната битка с предприемачите. Първите искат да дадат живот на мечтите си, а на инвеститорите в главата им е само заучената фраза „Повече РЗП“ (разгъната застроена площ).
Тоталната руска доминация на пазара на ваканционни имоти се прехвърли и при тазгодишните номинации. Спортно-оздравителният комплекс „Камчия“ се бори за награди в 4 отделни раздела - „Култура“, „Образование“, „Спорт“, „Хотелски и ваканционни комплекси“. Уникалното селище е директна инвестиция на правителството на Москва. Предназначено е основно за почивка и обучение на деца, семейства и ветерани от Русия.
Остава горчивият вкус, че една от най-разумните инвестиции по Черноморието идва от чужбина, а не, да речем, от българското правителство или частен сектор. Там Министерският съвет без проблем може да организира изнесено заседание - има всичко необходимо за работа, спане и отмора. Налице са две многофункционални зали с общо 900 места плюс още две конферентни зали. Има 4 хотелски части с общо 384 стаи и 4 ресторанта. След работа премиерът Бойко Борисов може да играе футбол на откритото игрище, Цветан Цветанов да бяга на воля на лекоатлетическата писта, Вежди Рашидов да гледа постановки на амфитеатъра, а Сергей Атанасов да си свери часовника с новаторските програми в учебно-възпитателния център „Юрий Гагарин“. Всичко това на едно място - близо до устието на р. Камчия, на едно от най-живописните места по Черноморието.
През 2011 г. СОК „Камчия“ е посетен от 12 678 туристи - 10 000 деца, 2448 ветерани и 230 други лица. Спрямо 2010 г. ръстът е почти два пъти - тогава в селището са гостували 6800 души. Приходите за 2011 г. са 17,45 млн. лв., което е 141% повече в сравнение с 2010 г. През м.г. бе открит Лечебно-диагностичният и балнеологичен център „Здравец“. Към края на м.г. цялата инвестиция на московското правителство се оценява на 265 млн. лв.
Интересно е, че в комплекса не се организира само руска клубна и кръжочна дейност. Гостите от Москва изучават български народни танци, здравословно хранене, „Как се казва на български...“, аеробика на Норбеков, песни около лагерния огън, танци на балканските народи. За създаване на подходяща атмосфера се канят български поети, писатели и певци.
Неспящата красавица на архитект Фингов
![]() |
Сега в сградата е централата на Банка ДСК. |
Би било престъпление строително-архитектурен конкурс да мине без исторически здания. Те са черешката на тортата и правят контраста с футуристичните билдинги, излезли от (под)съзнанието на младите архитекти.
Намерихме „нещо различно“ в категория „Корпоративни и административни сгради“. За приз ще се бори сградата на ул. „Московска“ 19, построена през 1914 г. за нуждите на Софийска банка. Проектът е дело на виенския възпитаник арх. Георги Фингов в сътрудничество с Димо Ничев и Никола Юруков. Те са заложили на купол, скулптури на каменни орли и римския бог на търговията Меркурий и др. декоративни елементи.
През 30-те години там е било разположено „Родно радио“ - първата електронна медия в България. А сега на ул. „Московска“ 19 се помещава централата на Банка ДСК - втората по активи кредитна институция в страната.
В същата категория ще се бори и още един трезор - новата централа на Алфа банк на бул. „Цариградско шосе“ в София.
Шест спирки на метрото в атака
Най-добрият начин хората да проверят какво се случва в тяхното селище е категорията „Градска среда“. Там личи прекрасно коя община какво прави за жителите си.
Логично тази година София е представена с втория метродиаметър, открит през август от председателя на Европейската комисия Жозе Барозу. Цели шест спирки от новия лъч са впечатлили журито, но призът е само един. Не е изключено на финала всички станции да се обединят като в повелята на хан Кубрат за снопа пръчки.
Конкуренция на метрото прави още един реализиран проект в столицата - реконструкцията на главните входове на Южния парк. Площта на обновената територия е 28 дка. Изцяло ремонтирана е зоната „Цветна изложба“, където се експонират различни видове цветя и декоративни треви.
Община Добрич се представя в категорията с реконструкция на пешеходната зона на бул. „25 септември“. А кметството в Пазарджик участва с новата визия на централната си част.
(в. Преса, печатно издание, брой от 330 от 4 декември 2012)