Арх. Иво Пантелеев предложи наскоро 7 млн. българи да се бръкнем по 50 лв., за да осигурим финансиране на ремонта на държавния Дворец на културата. Така правели в развитите държави - с дарения поддържали и ремонтирали културните си средища. Концертният комплекс Карнеги Хол в свръхразвития Манхатън, Ню Йорк, е построен преди повече от 120 години благодарение на едно-единствено дарение - на стоманения магнат Андрю Карнеги. Който, между другото, се е записал в историята на човечеството с това, че е дарил над 80% от огромното си богатство за филантропия. Същото смята да направи и един от най-богатите хора на планетата в момента Уорън Бъфет. Състоянието му се изчислява на над 45 млрд. долара, но отсега е заплашил децата си, че няма да видят почти нищо от тях, най-много по 1-2 млн.
У нас колосални дарения от такъв порядък са правени само в края на XIX и началото на XX век от хора като братята Евлоги и Христо Георгиеви, Димитър Кудоглу и др. Така е построен Софийският университет. В най-новата ни история най-заможните ни бизнесмени си стискат милионите за частни джетове и екзотични забавления, най-много да дарят по няколко десетки хиляди за кауза, в която ще се забележат. Защо не искат да бъдат като Карнеги и Бъфет, или поне като братя Георгиеви и търговеца на тютюн Кудоглу, за мен е пълна загадка. Големите суми за филантропски каузи обикновено все ги искат от обикновените хора. Те пращат есемеси за болни деца, купуват билети за благотворителни концерти, сега и НДК искат от тях да спасяват с най-ниските си заплати в ЕС.
В началото на май миналата година се породи неприятно съмнение, че някой иска да приватизира НДК - той бе преобразуван в еднолично акционерно дружество, беше сменено ръководството му. Тогава 12 творчески съюза заподозряха опит дворецът да бъде изваден на тезгяха и въстанаха с писмо до правителството. И той набързо бе вкаран в забранителния списък за приватизация, за да се потушат вълненията. НДК е най-добрият ни конгресен и концертен комплекс. Но е морално остарял, на места порутен, части от него са разпродадени. Някога старото ръководство бе критикувано, че прави в него махленски базари, но поне така се печелеха някакви пари за поддръжка. А новото ръководство, вместо да проси левчета от и без това не много богатия обикновен народ, да преслуша джобовете на богаташите. И да измисли концепция за реновиране и модернизация на НДК, да вкара свежо, младо мислене в преустройството му. Защото само така ще ни убеди, че не цели окончателната му съсипия и вероятно след това - приватизация.
(в. Преса, печатно издание, брой от 331 от 5 декември 2012)