Силен гръм стряска жителите на блок в столичния комплекс „Младост 3“ малко след 22 ч., когато свършва поредният епизод от любимия сериал. Следват още няколко гърмежа и пред очите на уплашените хора на паркинга пред блока лумват пламъци в студената нощ. Хората в първия миг не разбират, че горят собствените им автомобили. Когато го осъзнават, хукват в мразовитата вечер да гасят. Настава суматоха, пристигат пожарникари и полиция. Никой не забелязва как в тъмнината между блоковете се измъкват две фигури, нахлупили шапки ниско над очите си. Час и половина по-късно същото се повтаря пред друг блок в квартала. Отново горят три коли, а собствениците им и техни сънени съседи гасят с подръчни средства. Огненият терор обаче не спира. 45 минути след полунощ лумват умишлено запалени още четири коли, този път пред блок в „Младост 2“. Така само за една нощ изгарят десет автомобила.
Наглостта на подпалвачите стигна дотам, че опожариха коли на метри от Столичната дирекция на полицията.
Огнената вакханалия стана ежедневие първо в София, после и в други градове в края на 2011 и началото на тази година. В столичния комплекс „Люлин“ кола пламва няколко секунди след като покрай паркинга, където стои, минава полицейски патрул. Ченгетата скачат от колата и се опитват да гасят с пожарогасители, не безуспешно. В този момент от другата страна на блока пламва друга кола. В „Дружба“ полицаи тичат от вход на вход, за да хванат маскирани подпалвачи, за които някой се обадил на спешния телефон 112. Кварталът е блокиран от униформени, но минути след 3 ч. е подпален автомобил. Властта се уплаши сериозно, защото пострадалите обвиняваха полицията, че не взема мерки и не залавя извършителите.
Стреснати от психозата
управниците предложиха да се криминализира носенето на гориво в туби и бутилки. Тази абсурдна идея остана само на думи. В паниката и истерията по повод на палежите започва „лов на туби“. Ченгетата спират масово коли и арестуват всеки, който има туби с бензин или бутилки с гориво. Подпалвачите действат предимно в големите квартали, където бързо могат да се скрият и да останат анонимни. В София настава паника, защото се създава впечатление, че неизвестни банди тероризират хората, като им палят колите. Какво става? Протест срещу управляващите, разчистване на сметки между мутри, война между застрахователи или начин да накарат хората да ползват платените паркинги. Масло в огъня налива и вътрешният министър Цветанов, който свързва среднощните палежи с делата „Октопод“, „Наглите“ и „Килърите“. Дори и ДАНС се включва в общата психоза, като обявява, че ще проверява дали кладите на коли не са дело на терористи. Оказва се, че това са нейни фикс идеи.
Полицейските психолози оформят три типа пиромани, които драскат клечките на колите. Първият тип е „сърдитиятмлад човек“, който е недоволен от живота, или „младият съсед до вас, който ви подпали автомобила“. Такъв се оказа според полицията 30-годишният Юлиан Ковачки от София. Петнайсетина дни след масовите палежи в „Младост“ ченгетата се похвалиха, че са разкрили пиромана Ковачки. Те твърдяха, че пали колите, като се напие заради лична неудовлетвореност, че останал без работа. Огнената вендета в квартала е около района, където живее той. Някои от собствениците Юлиян познавал. При задържането си Ковачки призна за 12 палежа, при които са пострадали 25 коли в кварталите „Младост“ и „Хаджи Димитър“. След като драснел клечката, дори се обаждал на тел. 112, за да съобщи за пожара, а при някои помагал в потушаването. Разследването срещу Юлиян Ковачки първо бе започнато от Софийската районна прокуратура(СРП). По-късно делото е прехвърлено в Софийската градска прокуратура (СГП).
Изпепелени коли пред блок бяха обичайна гледка през 2012 г. Снимки: "Преса"
„Работата по случая продължава“, увери лаконично говорителката на СГП Румяна Арнаудова. Тя не отговори на въпросите на „Преса“ докъде е стигнало разследването след една година, кога се очаква да бъде внесен обвинителен акт и за какви престъпления, с каква мярка за неотклонение е Ковачки и за колко подпалени автомобила му е повдигнато обвинение. Според прокурор Арнаудова следствената тайна не позволява да се разкриват подробности по случая и каза, че разследването е удължавано. Сега крайният срок за събиране на доказателства е 21 януари 2013 г.
Ковачки не бе единственият задържан
Полицията бе категорична, че и други опожаряват коли в София, тъй като при част от палежите почеркът бе различен. Някои от автомобилите лумваха, след като в купето им бе хвърлена запалителна течност, други пламваха, след като над гумите им бяха поставяни парцали, напоени с бензин. Вторият начин бе използван от 33-годишния Владислав Николов-Куката. Той бе заловен минути след като драсна клечката на три коли в кв. „Западен парк“. По ръцете и дрехите му бяха открити следи от запалима течност. И той се оказа недоволен от живота. За палежи на две коли в кв. „Захарна фабрика“ бе задържан и Радослав Стоянов. Радослав обяснил чистосърдечно на полицаите, че запалил колите, защото бил пиян и дрогиран. Вторият тип подпалвачи се оказаха ревнивниците, които отмъщаваха или на бивша любима, или на новия й избраник. Преди седмица в Белослав, Варненско, младеж заля колата на приятеля на бившето си гадже и я подпали. Мъж от Пазарджик прати трима подпалвачи да драснат клечката на автомобил „Рено“ на бившата му съпруга.
Със залавянето на тримата палежите в София не спряха
Коли горяха и на паркинг, на метри от сградата на столичната полиция в центъра на София. Столичани изтръпваха в ужас, че следващата кола ще е тяхната. Заради това в повечето квартали мъже сформираха доброволни отряди и вечер обикаляха по паркингите край блоковете, за да „арестуват“ някой с туба бензин. Според ченгета в паниката беше пропуснат трети тип „пиромани“, които палеха по поръчка. Няколко изгорели коли в „Люлин“ пострадаха заради разчистване на сметки между наркодилъри. Имаше запалени автомобили и на мутри. В Казанлък полицията успя да залови 25-годишния Георги Стоянов, който запалил пет коли, като преди това ги ограбил. В сметката му влизали още 43 обрани автомобила. Огнената истерия понамаля през пролетта, но тихо и кротко коли продължаваха да се палят. Само преди седмица за една нощ бяха опожарени девет автомобила - пет в Бургас, по два в Плевен и Пловдив.
Едва трима осъдени подпалвачи
От началото на годината до 2 декември са изгорели 1279 автомобила, сочат данните на пожарната. За същия период на м.г. те са били 1258. Доказано умишлено запалени до началото на декември са 211 автомобила, по същото време на миналата година те са били 200. За тези палежи има осъдени едва трима души, показа справка на „Преса“. И всички с условни присъди за подпалване в Бургас на колата на кандидат за общински съветник.
(в. Преса, печатно издание, брой от 336 от 10 декември 2012)