Разрешете ни да работим, докато следваме, призоваха български студенти във Великобритания. До 2014 г. трудовият пазар ще остане затворен за нашенци и за румънци, решиха властите на Острова. На практика това означава, че само българските младежи и северните ни съседи са лишени от шанса да докарват пари с почасов труд, докато следват. „Това е дискриминация за нас и за колегите от Румъния“, оплака се пред авторитетния английски ежедневник The Independent Юлия Кошаревска, студентка първа година по медийни науки в Бристол.
Според тамошното издание забраната за работа на бъдещите висшисти от Източна Европа принуждава мнозина от тях да си стегнат куфарите и да се приберат в родината предсрочно. Причината е ясна - безпаричие. Според Британския съвет за международните студенти поне 400 паунда месечно са необходими , за да имат младежите приличен стандарт на живот. Същевременно средната заплата у нас е 360 евро (290 паунда), така че повечето семейства не могат да си позволят да издържат студент на Острова дори ако младите хора се преборят за стипендия, която да покрива университетската такса.
„Не искаме Великобритания да ни дава пари от националния си бюджет, а просто да имаме правото да се трудим като останалите жители на Европейския съюз“, обяснява още Юлия пред Тhe Independent. Вестникът отбелязва и високия успех на нашенците дори в университети като Оксфорд и Харвард.
Според Британския съвет за международните студенти България е един от най-сериозните „донори“ на студенти за учебните заведения във Великобритания. Близо 5000 българи са били записани в тамошни университети през учебната 2010/2011 година. Според Агенция за българите в чужбина пък там следват близо 10 000 наши момичета и момчета.
(в. Преса, печатно издание, брой от 357 от 07 януари 2013)