България не е единствената страна в Югоизточна Европа, която обмисля развитие на ядрената енергетика. Това е една от констатациите на консултанта на българската държава английската банка HSBC по проекта за АЕЦ „Белене“.
Турция планира нейната първа АЕЦ „Аккую“ да заработи през 2019 г. с първоначален капацитет от 1200 мегавата. Централата ще бъде построена, притежавана и управлявана от руската компания „Росатом“. Турция беше пред подписване на договор с „Токио Илектрик“ за изграждането на втора АЕЦ на брега на Черно море, но ядрената криза в Япония блокира този процес. Анкара обаче не сваля от дневен ред въпроса за изграждане на нова електроцентрала близо до границата с България край град Инеада - АЕЦ или ТЕЦ.
Румъния вече има два блока с обща мощност 1300 мегавата в АЕЦ „Черна вода“. Страната предвижда изграждането на два нови блока до 2019 г.
Пазарът за електроенергията от АЕЦ „Белене“ се простира извън границите на България в целия регион на Югоизточна Европа, подчертават анализаторите. Съответно и цените, по които ще може да се продава токът, може да бъдат по-високи от вътрешните. В същото време през следващите години ще се засили либерализацията на българския пазар на електроенергията и търговията на ток между страните. България е част от регион с много възможности за трансгранична търговия поне в отделни месеци на годината, смятат икономистите.
Конкурентоспособността на ядрения ток ще нараства и заради европейските изисквания за заплащане на емисиите от въглероден диоксид, които се изпускат в атмосферата при производството на електроенергия от ТЕЦ-овете. От 1 юли тези плащания ще бъдат включени официално в сметките за тока в България.
![]() |
Въведеното от тази година в България заплащане за емисиите на парникови газове ще повиши цените на тока от ТЕЦ-овете. Снимка - БГНЕС |
(в. Преса, печатно издание, брой от 375 от 25 януари 2013)