Навръх Благовещение! Интересен казус обяви шефът на парламента Наталия Киселова.
Депутатът от "Величие" Лариса Савова е поискала да ходи на работа в Народното събрание със своето невръстно дете. Савова е пожелала да бъде с 4-месечното си отроче и в пленарна зала, както и да го кърми в сградата на парламента.
Младата майка е депутат едва от миналата седмица, избрана от листата на "Величие" в Разград. Савова е от Чепеларе, тя стана майка на момиченце през ноември месец миналата година. Преди да стане народен представител, Савова е била мениджър по полетите на авиокомпания "Емирейтс" в Дубай, ОАЕ.
Тя е завършила "Приложна лингвистика" и след завръщането си от Дубай е основател и собственик на издателска къща. Лариса Савова е от фамилията на едни от най-известните фотографи в Родопите.
Председателят на МЕЧ Радостин Василев също се включи с коментар по темата и заяви, че парламентарната му група няма да пречи "на кърменето на бебета в Народното събрание, на тяхното отглеждане, на създаването на парламентарна детска градина или на каквото и да е било друго".
Председателят на НС Наталия Киселова обясни, че казусът няма да влезе за разглеждане в дневния ред поне за момента, тъй като според нея Народното събрание не е безопасно място за толкова малко дете.
"Имаме заплахи за леене на кръв в пленарна зала. Уви, ще го отложим за по-спокойни дни. Ще си позволя да цитирам Библията, в която е записано, че има време за всичко. Сега е време за съграждане и за мълчание, а не за рушене и говорене", посочи тя.
Казусът ни връща в близкото минало, когато през 2001 г. депутатът от НДСВ Любка Качакова успя да се пребори за самостоятелна стая за кърмене в старата сграда на парламента. Тогава искането ѝ предизвика бурни дебати, но в крайна сметка бе уважено, тъй като желанието на Качакова бе само и единствено за разрешение и помещение, където да се уедини с невръстната си дъщеря по няколко пъти дневно, а не да я води в пленарна зала.
"По-добре да кърмя бебето си и да ходя на работа, отколкото да я гледам аз и да я храня с адаптирано мляко", каза тогава Качакова, защитавайки избора си.
Настоящото искане на народния избраник Лариса Савова обаче стига по-далеч и въпреки толерантността на обществото и значимостта на процеса на кърмене за развитието на бебето, в което са убедени мнозина, едва ли искането ѝ е съвсем целесъобразно.
Истината е, че парламентът не е място за деца, още повече за бебета, които имат нужда от тиха, спокойна и чиста атмосфера.
Дискусията около младите майка в парламентите не е нова, а мненията са все така разнопосочни.
Подобни казуси не липсват и в други западни държави. В Бундестага (германският парламент) още помнят дебата между опоненти от Християндемократическия съюз на Ангела Меркел и Социалдемократите, след като депутатка от левицата кърмела детето си по време на пленарно заседание. Дамата била принудена да напусне заседанието. За разлика от Великобритания в Германия няма закон, който да защитава кърмачките. Правният вакуум поставя майките в уязвима ситуация. Законовият текст обаче не дава гаранции за защита.
Друго парламентарно кърмаче - този път в Австралия - предизвика фурор през 2003 г. В Страната на кенгурата кърменето пред хора е защитено със закон от 1984 г. Затова депутатката Кристи Маршал реши да нахрани бебето си в пленарната зала. Нейните колеги обаче я изгониха с помощта на парламентарния правилник. Той не допуска външни лица в пленарната зала. След скандала дали бебето е външно лице или не австралийците направиха майчин кът в парламента.
Скандалът около Маршал все пак "роди" нещо хубаво. Над десетилетие по-късно, през 2016 г., австралийското правителство направи промяна в правилата, позволяваща на депутатките да кърмят бебетата си в парламента. Това означава, че депутатките вече могат да водят бебетата си в залата. Въпреки това в същата година никоя майка не се възползва.
Вероятно укоражена от законовите поправки, през 2016 г. исландска депутатка стигна дори по-далеч. Тя реши да кърми бебето си, докато говори от трибуната.
Въпреки скандалите и дебатите модерното западно общество определя кърменето на обществени места като нещо нормално и напълно естествено. И все пак определени предрасъдици все още намират почва. Ето защо т.н. "дискретно кърмене" е предпочитано, както от майките, така и от останалите членове на обществеността.
В този смисъл, Народното събрание, където всяко действие на депутатите се следи под лупа, а дискусиите често преминават добрия тон на общуване, не е най-подходящото място за едно бебе. Добър вариант е изграждане на стая за кърмене с всичко необходимо в сградата на новия парламент, за да може нуждите на всички настоящи и бъдещи народни избранички, които са и майки, да бъдат подобаващо удовлетворени.