На 71- годишна възраст почина професор доктор Лъчезар Цоцорков. Бизнесменът е един от най-богатите българи, председател на Надзорния съвет на „АсарелМедет“ – най-голямата компания за открит добив и обогатяване на медни руди в България.
Лъчезар Цоцорков е сред дарителите за реконструкцията и изграждането на множество църкви, училища, манастири. Меценатът предоставя безвъзмездно злато за изработката на единствените по рода си копия на Панагюрското съкровище и короните на българските царе, съхранявани в Националния исторически музей.
Ето какво сподели проф. Божидар Димитров пред Епицентър.бг за благодетеля на Музея. Директорът на НИМ научи новината от нас и изрази искрените си съболезнования на близките на проф. Цоцорков
Г-н Цоцорков беше един истински българин такива, каквито познаваме от времената на Възраждането, които с много усилия и труд направиха състояние, което споделят с целия български народ. Той е един от най-щедрите дарители на Националния исторически музей, заяви проф. Димитров
- Каква е заслугата на проф. Цоцорков за изработване на най-ценното копие на българското антично съкровище?
- Г-н Цоцорков направи нещо, което дори в най-смелите си сънища не смеехме да помислим - направи копие на Панагюрското съкровище от чисто злато, което той произвежда, предназначено за Националния исторически музей и за родния си град Панагюрище. Ние се съгласихме да го даваме веднъж годишно на музея в града.
Министерство на културата му постави фантастични условия, той ги изпълни всички, построявайки бункер за музея за 5-6 млн. лв. Тогава се шегувах, че Хитлер не е давал по-добри условия в своя известен подземен бункер в центъра на Берлин, каквото има Панагюрското съкровище за своята защита.
- Колко килограма метал бяха необходими за изработката на копията?
- Панагюрското съкровище е 6 кг. и половина, така че той даде около 20 кг. злато, защото при обработката на метала голяма част изгаря. За съжаление, непознавайки античната технология, най-добрите ни майстори не успяха да го направят със същото тегло и затова копията са по-тежки с няколко килограма.
- Чия беше инициативата?
- Идеята за дарение беше на г-н Цоцорков. Ние го потърсихме и той веднага се отзова.
- За реконструкцията на какви други археологически предмети има заслуга г-н Цоцорков?
- Той направи и друго щедро дарение за НИМ. Когато възникна идеята за изработка на копия на царските корони на българската царска двойка, бяхме решили това да се случи само с дарения. Една госпожа дари бисерите, друг дари скъпоценните камъни, трети дари труда си. А г-н Цоцорков дари необходимите няколко килограма злато, от което са изработени короните, които и днес стоят в центъра на най-представителната зала на Националния исторически музей.