Съдът намалил премиерския иск срещу лидера на “Атака”, защото приел, че омаскаряването не повлияло на кариерата му, а негативните емоции не били дълготрайни
Гражданинът Бойко Борисов ще трябва да плати 35 хил. лв. разноски по делото за клевета, което той спечели срещу депутата Волен Сидеров.
Иначе лидерът на “Атака” е осъден за 3000 лева за твърденията си пред столичен вестник, че премиерът покровителствал канал за трафик на наркотици, проститутки и контрабанда.
До куриоза се стига, след като съдът намали иска на Бойко Борисов с обяснението, че негативното му емоционално изживяване от съприкосновението със Сидеров, първо, не струвало 300 хил. лв., колкото премиерът е пожелал в иска срещу депутата. И второ, то продължило само месец и половина, а клеветите не повлияли на премиерската кариера. Вероятно ако Бойко Борисов е бил по-лабилен, Върховният касационен съд (ВКС) нямало да го накаже. Например клеветите на Сидеров да са предизвикали у премиера безсъние, затваряне в себе си, плач или други тежки емоционални сривове. Тогава Борисов нямаше да се чуди защо трябва да плати 35 хил. лв. разноски, след като е осъдил Волен за 3 хил. лева, пише "24 часа".
“Според вас правилно ли е три състава по трима съдии - общо 9, да признаят, че Волен Сидеров е извършил престъпление. И от 300 хил. през 80 хил. да се стигне дотам да го осъдят на 3 хил. лева глоба, че е извършил престъпление спрямо мен. Да си дам две трети от годишната заплата за това, че някой ме е обидил и са го осъдили за престъплението. Звучи ли ви нормално за една съдебна система?”
Така възкликна преди дни премиерът Борисов по повод решението на ВКС.
Справедлив ли е гневът на Борисов?
По принцип разноските по едно дело се разпределят между спечелилия и загубилия процеса според размера на уважената от съдиите претенция.
В началото премиерът заведе две дела срещу Сидеров. По първото в Софийския градски съд от 200 хил. лв. иск беше уважен 180 хил. лв. Според решението Сидеров е трябвало да плати разноски на Борисов в размер на 12 хил. лв., а Борисов на Сидеров да даде 460 лв. По второто дело искът на Борисов беше за 100 хил. лв., а първата инстанция му уважи 50 хил. лв. от тях.
В апелативния съд двете дела бяха обединени. Там обаче от общо 300 хил. лв. претендирана сума съдът реши Сидеров да изплати 80 хил. лв. обезщетение на премиера. Тогава разноските бяха разпределени по следния начин - Волен Сидеров на Бойко Борисов - 1850 лв., Бойко Борисов на Волен Сидеров - 15 хил. лв. Срязването от 80 хил. лева на 3 хил. лева на практика ощети още веднъж Борисов, защото разноските, които трябва да плати, станаха още повече - 35 225, 86 лв.
Защо ищецът се оказва финансово задължен на ответника?
Защото според Гражданскопроцесуалния кодекс ответникът в лицето на Сидеров също има право на заплащане на направени от него разноски съразмерно с отхвърлената част от иска. В случая първоначалната претенция на Борисов е била общо за 300 хил. лв., а съдът му присъжда само 3 хил. лв.
Съдиите Светла Цачева, Албена Бонева и Боян Цонев са категорични, че премиерът трябва да получи 3 хил. лв. обезщетение и 300 лв. разноски от националиста затова, че през 2013 г. го злепоставил в интервюто.
Върховните магистрати не подлагат на съмнение авторитета и възходящата кариера на Борисов след 2001 г., както и постигнати високи професионални резултати в борбата с организираната престъпност.
Въпреки това те не приемат аргументите на долните инстанции, че заради безупречната му репутация и доказаните професионални качества в МВР “е по-голям интензитетът на търпените от ищеца вреди”.
Магистратите твърдят още, че в предишни публикации в електронни издания на Борисов също били приписвани престъпления и изявлението на Сидеров не било новина за голяма част от аудиторията.
Съдиите са категорични, че клеветите не са повлияли негативно на политическата кариера на ищеца и на името му в обществото.
“Негативното емоционално изживяване на Борисов не е било и дълготрайно – около месец и половина съгласно свидетелските показания”, пишат съдиите и заключават, че не размерът на присъденото обезщетение е водещ, а осъдителното решение.
Адвокат Марин Марковски, защитавал премиера: Решението на Върховния съд е нескопосано
“Борисов е психически устойчив и за да оцелее в българската политика, той трябва да има характер и да не е лабилен. Заради това Върховният касационен съд (ВКС) го е наказал, като е намалил иска многократно – от 80 хил. лв. до 3 хил. лв.” Това заяви пред “24 часа” адвокатът на Бойко Борисов Марин Марковски.
Той е на мнение, че решението на ВКС, с което премиерът осъди националиста Волен Сидеров за клевета за 3 хил. лв., но трябва да му плати 35 хил. лв. разноски, е юридически неспокосано.
“Това решение отвори кутията на Пандора в българския политически живот. Сега всички политици в България може да бъдат хулени от депутати, защото ВКС прие, че след като няма психиатрични последици от клеветите, е най-важното, че си осъдил своя клеветник”, каза юристът. “Борисов е религиозен и православен християнин и разсъждението на ВКС, че той трябва да бъде с психическо страдание, е примитивно. Принципът, че решенията на съда не се критикуват, е интелектуално погрешен и опасен за правосъдието”, коментира Марковски.