Говорителката на Белия дом Карълайн Левит днес заяви, че екипажът на петролния танкер под руски флаг, свързан с Венецуела, който беше задържан от САЩ, подлежи на съдебно преследване, предадоха Ройтерс и БТА.
Карълайн Левит отрече, че плавателният съд принадлежи на руския флот. Според Белия дом корабът е плавал под фалшив руски флаг, но всъщност не принадлежи пряко на никоя държава.
"Повтарям, това беше кораб от скритата флотилия на Венецуела, превозващ санкциониран петрол. Беше установено, че корабът не принадлежи на никоя държава, плава под фалшив флаг и беше издадена съдебна заповед за изземването му. Следователно екипажът подлежи на съдебно преследване за всяко приложимо нарушение на федералния закон и ще бъде доведен в САЩ за такова преследване, ако е необходимо", заяви Левит.
Преди това Москва заяви, че изисква от САЩ да осигурят хуманно и достойно отношение към нейните граждани, намиращи се на борда на задържания петролен танкер в Атлантическия океан, както и тяхното бързо връщане у дома.
"МВнР на Русия внимателно следи съобщенията за извършването на десант от американски военни на плавателния съд "Маринера", плаващ под руски флаг, в Северния Атлантически океан", се отбелязва в изявление на руското МВнР.
"Въз основа на постъпващата информация за наличието на руски граждани сред екипажа, изискваме от американската страна да осигури хуманно и достойно отношение към тях, да спазва стриктно техните права и интереси, както и да не пречи на бързото им завръщане в родината“, добавиха от дипломатическото ведомство.
12301 | 7 Jan. 2026 | 19:48





Mobile verison
RSS
