Министър Георг Георгиев разговаря с министъра на външните работи на Държавата Израел-Гидеон Саар

В разговора е отбелязан добрият темп на развитие на двустранните отношения

Министърът на външните работи Георг Георгиев благодари на израелския си колега Гидеон Саар

3834 | 26 Jan. 2025 | 12:57

Министър Георгиев подчерта, че страната ни е посрещнала с огромно облекчение и радост новината за освобождаването вчера на четирима израелски заложници, сред които и българската гражданка Даниела Гилбоа


Министърът на външните работи Георг Георгиев разговаря по телефона с министъра на външните работи на Държавата Израел - Гидеон Саар, съобщиха от Министерството на външните работи (МВнР).

 

Двамата министри обсъдиха последните развития в района на Близкия изток, включително практическото прилагане на споразумението за прекратяване на огъня в Газа и освобождаване на всички заложници.

 

Министър Георгиев подчерта, че страната ни е посрещнала с огромно облекчение и радост новината за освобождаването вчера на четирима израелски заложници, сред които и българската гражданка Даниела Гилбоа. България ще продържи да работи в координация с международните партньори и Израел за освобождаване на всички държани в Газа заложници. Препотвърдена е неизменната солидарност на България с правото на Израел да живее в мир и да гарантира сигурността на своите граждани.

 

В разговора са изразени надежда и желание, въпреки предизвикателствата, постигнатото с много усилия споразумение да бъде изпълнено в неговата цялост, с оглед освобождаване на всички заложници, подобряване на хуманитарната ситуация в Газа и с надежда за процес за установяване на мир и стабилност в региона.

 

В хода на разговора е отбелязан добрият темп на развитие на двустранните отношения, които имат стратегически характер, като бе потвърдено взаимното желание за допълнително задълбочаване на партньорството в редица сфери от общ интерес, посочвот от МВнР.

 

България потвърди подкрепата си за скорошно провеждане на пълноценен Съвет за асоцииране ЕС-Израел, който да даде позитивен тласък на отношенията и възможност за разширяване на сътрудничеството на ЕС с Израел.

 

БТА припомня, че от Министерството на външните работи съобщиха вчера, че страната ни с голямо облекчение и радост приветства освобождаването на българската гражданка Даниела Гилбоа, държана в плен от групировката “Хамас” и изразиха надежда за освобождаването в близко бъдеще и на всички останали заложници.


Еврохолд

From the category

Тома Биков съсипа Лена: Еднолично управляваше държавата 9 месеца. Откъде това самочувствие?!
(Video)

Тома Биков Кадър: Нова тв-Toma-Bikov-Kadar--Nova-tv_1739009146.jpg

"Четири години не е решен нито един проблем. И те излизат със самочувствие ...

8 Feb. 2025 | 12:04

Делян Добрев за дупката в бюджета: 300 милиона очакван приход от данъчните е записан като 4 милиарда

Делян Добрев Кадър: БНТ-Delyan-Dobrev-Kadar--BNT_1739038845.jpg

Председателят на финансовата комисия в НС посочи, че е изискал и официална ...

8 Feb. 2025 | 20:19

Гроздан Караджов разпореди мерки за защита на летищата от дронове

Гроздан Караджов, вицепремиер и министър на транспорта и съобщенията-Grozdan-Karadzhov--vitsepremier-i-ministar-na-transporta-i-saobshteniyata_1739035824.jpg

"Необходими са подходящи анти-дрон системи за охрана периметъра на ...

8 Feb. 2025 | 19:26

Психолог: В основата на депутатските сблъсъци стои сексуалната малоценност

Психолог: В основата на депутатските сблъсъци стои сексуалната малоценност-Rosen-Yordanov--V-koalitsiyata-PP-DB-ima-naprezhenie_1730560559.png

Бабаитлъкът е заради личностни дефицити и това не води до позитивна обществена ...

8 Feb. 2025 | 19:19

TOP NEWS

Фалшива новина е, че Херо Мустафа се връщала у нас с нови санкции, заявиха нашите източници

Не е вярно, че Херо Мустафа ще се връща като посланик на САЩ у нас

Не е вярно, че Херо Мустафа ще се връща като посланик на САЩ у нас-Hero-Mustafa-Kadar--bTV_1674408068.jpg

Това научи Епицентър. бг от високопоставени правителствени източници след като ...

8 Feb. 2025 | 19:05

Това е умишлено, някой от финансовото министерство е наплюнчил молива, коментира той

Делян Добрев за дупката в бюджета: 300 милиона очакван приход от данъчните е записан като 4 милиарда

Делян Добрев Кадър: БНТ-Delyan-Dobrev-Kadar--BNT_1739038845.jpg

Председателят на финансовата комисия в НС посочи, че е изискал и официална ...

8 Feb. 2025 | 20:19

БСП е готова да предложи и членове на регулаторите

Атанас Зафиров: БСП ще има зам.-министри в три ведомства

Атанас Зафиров: БСП ще има зам.-министри в три ведомства-Atanas-Zafirov--predsedatelya-na-BSP---OBEDINENA-LEVITsA_1734458758.jpg

„Нормално е всяка от партиите, които подкрепят управляващото мнозинство, да ...

8 Feb. 2025 | 18:35

Замразяването на цените на стоките Вигенин смята, че би довело до дефицит и загуби на производителите

Кристиан Вигенин: Грешка е отпадането на прекия избор на председател на БСП

Кристиан Вигенин: Грешка е отпадането на прекия избор на председател на БСП-Vigenin--BSP-ne-e-postavyala-usloviya-za-evroto---Da--na-evrozonata--kogato-Balgariya-e-gotova-_1738396806.jpg

Няма нищо драматично в това как ще се избере, важно е партията да стъпи на ...

8 Feb. 2025 | 18:20

По този начин новият лидер на социалистите ще бъде избран само от Конгреса

Реформата на Нинова отива в коша. Пленумът на БСП днес отмени прекия избор на председател

Пленумът на БСП днес отмени прекия избор на председател, въведен от Нинова-1601126969.jpg

Пленумът отмени и някои забрани, свързани с мандатността. Няма да има пречка ...

8 Feb. 2025 | 17:01

Тя писа закони - къде законни, къде противоконституционни, припомни депутатът

Тома Биков съсипа Лена: Еднолично управляваше държавата 9 месеца. Откъде това самочувствие?!
(Video)

Тома Биков Кадър: Нова тв-Toma-Bikov-Kadar--Nova-tv_1739009146.jpg

"Четири години не е решен нито един проблем. И те излизат със самочувствие ...

8 Feb. 2025 | 12:04

Кампанията с Мария Бакалова бе неуместна реклама. Лоша политическа преценка, изрази мнение доц. Цеков

Борислав Цеков: В САЩ се извършва голям идеологически обрат

Борислав Цеков: В САЩ се извършва голям идеологически обрат-Borislav-Tsekov--V-SASht-se-izvarshva-golyam-ideologicheski-obrat_1739007153.png

Джендър идеологията не е ЛГБТ и проблематиката. Джендър идеологията е ...

8 Feb. 2025 | 11:31

Тръмп не харесва това, че Америка е позволила собствените ѝ достижения да я поробят.

Тончо Краевски: Тръмп загаси лампата на 68-а. Поколението на бумърите и хипитата е детронирано

Тон Краевски: Тръмп загаси лампата на 68-а. Поколението на бумърите и хипитата беше детронирано от него-Toncho-Kraevski-Snimka--Feysbuk_1720192482.jpg

Европейският съюз ще се реформира мъчително бавно. “Америка за България” е ...

8 Feb. 2025 | 18:10

Борисов е най-дълго управлявалият в условията на демокрация у нас, направи България европейска държава

Гърневски: През 2012 г. умря илюзията ми, че „синята птица на демокрацията” ще лети над България

Гърневски: През 2012 г. умря илюзията ми, че „синята птица на демокрацията” ще лети над България-1595827492.png

По думите му ще дойде време, в което трите мандата на Бойко Борисов ще се ...

8 Feb. 2025 | 18:32