Цар Самуил - един велик български владетел и пълководец

Самуиловата държава е българска не само по държавна традиция, но и по съзнание на населението

Цар Самуил - един велик български владетел и пълководец

68115 | 5 Oct. 2024 | 09:28

По време на управлението на цар Самуил центърът на българското царство се измества на запад. Столицата е преместена от Преслав в Охрид, с цел по-лесно да се отбранява миналата в настъпление Византия.

Цар Самуил - един велик български владетел и пълководец-Tsar-Samuil---edin-velik-balgarski-vladetel-i-palkovodets_1728110354.jpgНа 8 юни 2015 година на тържествена церемония в София е открит паметник на цар Самуил-1433758379.jpg

 Отбелязваме 1010 години от смъртта на един велик български владетел - цар Самуил.  Държавата на комитопулите (цар Самуил е първият от династията на комитопулите - бел. ред.) е „западно българско царство“ съществуващо паралелно с източното.

Самуиловата държава е българска не само по държавна традиция, но и по съзнание на населението.

Срещаното в изворите име „българин“, включително и в Битолския надпис, се пренася върху всички поданици на Самуиловото царство без изключение. Дори и установената по-късно сръбска власт в Македония не успява да го промени.

 

В продължение на близо три столетия византийските хронисти пишат за „Крум Българина”, "Симеон Българина", "Петър Българина", "Самуил Българина", "Пресиан Българина", "Арон Българина", „Алусиан Българина“, „Василий Алусиан Българина“ и т.н. – в един и същ маниер, като се започне от прародителя Крум, чак до внуците на Иван Владислав… 

През 1015 г. в своя известен Битолски надпис цар Иван Владислав  се обръща както към своите поданици и към бъдещите поколения. „Българският самодържец“ гордо заявява, че е „българин родом“, син на Арон, племенник на „… самодържавния цар Самуил…”, „… внук на Никола и Рипсимия, благоверните…” Йоан Скилица и Михаил Псел, високопоставени представители на византийския елит, подчертават изрично – в България  (за разлика от Византия!) права върху царския престол имат само личности „… от царския род…“  Затова през 971 г., когато цар Борис II и брат му Роман попадат в ромейски плен, българите поверяват управлението на братята Комитопули, които са „…от същото царско коляно…“ – изразът е на неизвестния автор на „Българския апокрифен летопис“ от XII век. Интересна илюстрация на  традицията е повторението на имената „Пресиан”, „Гаврил”, „Йоан” и др. при представителите на династията, както и популярността на старозаветните царски и пророчески имена „Симеон”, „Вениамин”, „Давид”, „Мойсей”, „Арон”, „Самуил”…

 

Цар Самуил и неговите приемници са пазители и продължители на българската политическа мисъл от Плиска и Велики Преслав. При тяхното царуване, а дори и във въстанията на Петър Делян (1040-1041) и Георги Войтех (1072-1073) виждаме традиционния български политически модел, познат още от времената на Крум и Омуртаг.

 

Факт са автентичните български институции и титли: кавхан, ичиргу-боил (по думите на Йоан Скилица ”началник на вътрешните крепости”), комит (областен управител), свикването при важни поводи на „народен събор“, и т.н. 

 

Залезът на династията на Крум

 

През 997 г. достига вест, че плененият български цар Роман е починал в катакомбите на Цариград. С неговата смърт умира и династията на Крум. По това време няма законен владетел на българския престол, затова изборът пада на най-близкия родственик на Симеон Велики и този, който през всички тези години на война води българските войски – Самуил.

Цар Самуил произхожда от рода на бележития комита Никола. Преди да застане начело на държавата, той заедно със своите братя, води борба за освобождение на завладените от Византия източни български земи.

 

Новата Самуилова династия трябва да получи международно признание, но тъй като отношенията между българи и византийци не са добри, Самуил получава благословията не на патриарха, а на римския папа, който го провъзгласява за император (цар) на българите.

Управлението на цар Самуил


По време на управлението на цар Самуил центърът на българското царство се измества на запад. Столицата е преместена от Преслав в Охрид, с цел по-лесно да се отбранява миналата в настъпление Византия.

Цар Самуил застава начело на множество успешни походи, навлизайки дълбоко в Ромейските земи. В един от тях, заедно със своята войска, той достига до полуостров Пелопонес, което го прави първия български владетел, успял да достигне със свой военен поход сърцевината на древна Елада.

Първи военни действия


Като български цар, първите си военни действия Самуил води срещу сърбите през 998 г., вероятно за да предотврати евентуален съюз на Византия с тях. Веднага щом разбира за нападението, сръбският княз Иван Владимир се оттегля с армията и народа си към планините. Самуил установява част от войските си в околностите на планините и обсажда крепостта Улцин с останалата част. Иван Владимир получава шанс от Самуил да се предаде, той не се съгласява. Тогава българският владетел прибягва до услугите на един сръбски жупан, който сам предлага услугите си преди това. Скоро сръбският крал се предава.

По същото време на сватбата на Теодора с Иван Владимир, Самуил сключва още една „брачна сделка“ със сватбата на пленения Ашот и дъщеря си Мирослава. След сватбата Ашот е назначен за управител на Драч. Този ход цели укрепване на южните български територии. Самуил влиза и в съюз с Унгария, чрез женитбата на сина си Гавраил Радомир с дъщерята на унгарския владетел Геза.

Нападения над българските земи


Докато Самуил се намира в Сърбия, Византия събира силите си и в продължение на 3 месеца войските, предвождани от Никифор Уран, извършват нападения над българските земи.

През 1001 г. Василий II изпраща войските си отвъд Стара планина и превзема Плиска, Преслав и Дръстър. Армиите на императора продължават да извършват нападения, докато накрая Североизточна България пада отново.

През 1002 г. византийците се насочват към южните части на България, с цел да си върнат Тесалия. Когато достигат крепостта Верея, управителят ѝ Добромир не се съпротивлява, а дори минава на страната на византийците. Крепостта Колидрон също се предава без бой.

Не е такова положението с крепостта Сервия – управителят ѝ Никулица успява да задържи дълго време армиите на противника, но когато врагът прониква в крепостта и притиска защитниците ѝ, българите се предават. Василий II нарежда Никулица да бъде отведен в Цариград, където му присъждат титлата патриций, с цел да бъде привлечен на византийска страна, поради добрите си качества, но Никулица успява да избяга и се връща при Самуил, с когото планират действията на българските войски.

 

В края на годината българите нападат отново крепостта Сервия, но атаката не успява и Никулица е повторно пленен. Василий II продължава походите си в Македония и скоро стига до Воден. След продължителна обсада градът е превзет.

Развръзката на войната


Развръзката на войната идва на 29 юли 1014 г. Решен да спре непрекъснатите нападения на византийците, Самуил построява мощна преградна стена при днешното село Ключ, тъй като армиите на Василий II се очаква да минат оттам. Василий II прави много опити да превземе стената, но с неуспех и загуби на много бойци.

 

Византийските хроники съобщават, че ромеите нанасят решително поражение и пленяват 14 или 15 хиляди български войници.

След поражението при Ключ обаче Гаврил Радомир бързо успява да организира оцелелите български сили и да неутрализира по-нататъшното настъпление на византийците. Любимецът на император Василий II попада в устроена от Гаврил Радомир засада и „пада убит, изтърбушен на копието на Радомир“ (според Теофилакт Вотаниат), което вбесява до такава степен императора, че той нарежда да бъдат ослепени пленените 15 000 български войници като на всеки 100 е оставен един с едно здраво око, за да води другите по пътя към дома. Когато ослепената войска достига Преспа, гледката така поразила Самуил, че той получава сърдечен удар и два дни по-късно (на 6 октомври 1014 г.) умира.

Първото българско царство успява да просъществува само още 4 години след смъртта на Самуил, след което пада под византийска власт до 1185 година, когато българската държавност е възстановена с въстанието на братята Асен и Петър.

Паметник на цар Самуил


На 8 юни 2015 година на тържествена церемония в София е открит паметник на цар Самуил. Той е поставен до базиликата „Света София“. Изграждането на паметника е част от програмата за честванията на 1000 години от смъртта на владетеля. Година по-рано, България подобаващо почита 1000-годишнината от смъртта на цар Самуил.

 

Кулминацията на националната кампания за отбелязването на юбилея се състои на 9 октомври 2014 г. в националния парк-музей „Самуилова крепост“, край село Ключ, Петричко.


Еврохолд

From the category

Харалан Александров: Асен Василев ще саботира всички опити за съставяне на правителство

Харалан Александров: Асен Василев ще саботира всички опити за съставяне на правителство-Haralan-Aleksandrov--Asen-Vasilev-shte-sabotira-vsichki-opiti-za-sastavyane-na-pravitelstvo_1730705038.jpg

По думите му, извън „Възраждане“ и ПП-ДБ, ГЕРБ има възможност за съставяне на ...

4 Nov. 2024 | 09:13

Кеворкян: Нищо, нищичко

Кеворкян: Нищо, нищичко-1546154613.jpg

Имаме манталитета на насила присъединена държава, дори на колонизирана държава. ...

3 Nov. 2024 | 09:03

Лъчезар Богданов: Вървим към опцията да няма бързо приет бюджет за 2025 година

Лъчезар Богданов: Вървим към опцията да няма бързо приет бюджет за 2025 година-Lachezar-Bogdanov--Varvim-kam-optsiyata-da-nyama-barzo-priet-byudzhet-za-2025-godina_1730709742.png

"Трябва да се търсят ниски данъчни размери, но максимално високо прилагане ...

4 Nov. 2024 | 10:40

Доц. Стойчо Стойчев: Възможно е правителство. Вече дори се обсъждат детайли по министър-председателя

Доц. Стойчо Стойчев: Възможно е правителство. Вече дори се обсъждат детайли по министър-председателя-Dots--Stoycho-Stoychev--Vazmozhno-e-pravitelstvo--Veche-dori-se-obsazhdat-detayli-po-ministar-predsedatelya_1730618547.jpg

Партиите трябва да внимават много и да търсят още един партньор, за да са ...

3 Nov. 2024 | 09:21

TOP NEWS

I can step down and not be a prime minister only for the first mandate, there will be no second conversation with anyone!

Borisov: The election of a parliament chairperson will indicate whether I will even propose a government!
(Video)

GERB with key phrases on the election results-GERB-s-klyuchovi-dumi-po-rezultatite-ot-izborite_1730714544.jpg

Everyone is talking about partial annulment of the elections. Will this change ...

4 Nov. 2024 | 11:57

Хората избраха Пеевски, защото е силен, защото Доган е стар, отпаднал, дистанциран и оттеглен, смята социалният антрополог

Харалан Александров: Асен Василев ще саботира всички опити за съставяне на правителство

Харалан Александров: Асен Василев ще саботира всички опити за съставяне на правителство-Haralan-Aleksandrov--Asen-Vasilev-shte-sabotira-vsichki-opiti-za-sastavyane-na-pravitelstvo_1730705038.jpg

По думите му, извън „Възраждане“ и ПП-ДБ, ГЕРБ има възможност за съставяне на ...

4 Nov. 2024 | 09:13

Leader of "MRF-New Beginning" with a position on the release of the captive Bulgarians from "Galaxy Leader"

Peevski: To give a mandate to Elena Yoncheva to negotiate the release of Bulgarian sailors.

Delian Peevski calls for granting a mandate to Elena Yoncheva to negotiate the release of Bulgarian sailors from the "Galaxy Leader" ship-Delyan-Peevski--predsedatel-na-DPS--Demokratsiyata-e-izbor--a-ne-otstrel-na-politicheskiya-protivnik--_1720943297.jpg

For almost a year now, the captain and deputy captain Lubomir Chanev and Danail ...

4 Nov. 2024 | 07:55

"We are convinced that this is the right path," emphasized the Prime Minister

Glavchev: The contract for new capacities at the Kozloduy Nuclear Power Plant is critical and a priority for the caretaker cabinet.

Signing of a contract for the construction of new facilities at Kozloduy Nuclear Power Plant with Westinghouse in the Council of MinistersPhoto BTA-Podpisvane-na-dogovor-za-izgrazhdane-na-novi-moshtnosti-v-AETs--Kozloduy--s-Uestinghaus-v-Ministerskiya-savet-Snimka-BTA_1730713204.jpg

Bulgaria has over 50 years of experience in the field of nuclear power ...

4 Nov. 2024 | 11:38

The election for a new chairman is expected to become the first volatile topic of the 51st parliament's start

Gen. Atanasov is nominated for the position of Chairman of the National Assembly, replacing Raya Nazaryan.

Gen. Atanasov proposed himself for the position of Raya Nazaryan - Chairman of the National Assembly-Gen--Atanasov-se-predlozhi-za-posta-na-Raya-Nazaryan---predsedatel-na-Narodnoto-sabranie_1730704709.jpg

"I was ready to run for chairman even in the previous parliament, the ...

4 Nov. 2024 | 09:11

Elections are the starting point from which power is formed and constituted, emphasizes lawyer Mariyana Georgieva

Kolev: It is very dangerous when the starting point of constructing power in the state is tampered

Constitutional expert Orlin Kolev: Either repeal or new electoral rules-Konstitutsionalistat-Orlin-Kolev--Ili-kasirane--ili-novi-izborni-pravila_1730702140.jpg

According to him, challenging the results of the early elections is a ...

4 Nov. 2024 | 08:34

Хаосът в държавата се задълбочава, пише във Фейсбук Слави Трифонов, лидер на партията

ИТН искат частично касиране на изборите, ще събират подписи за внасяне на жалба в КС

Хаосът в държавата се задълбочава, пише във Фейсбук Слави Трифонов-Slavi-Trifonov--Ne-sam-vodil-razgovori-s-prezidenta-za-referenduma--ITN-nyama-da-se-koalira-s-nikogo_1674740770.png

Според него трябва "да се провери вота на българските граждани в ...

3 Nov. 2024 | 12:53

TISP submitted a request for partial annulment of the elections in sections with obvious electoral manipulations, supported by the CC-DB party

"And from "Revival" party, a call for a recount of the votes from the elections has been made."

And from Renaissance announced a recount of the votes from the elections.-Kostadinov--Shtom-edin-balgarin-v-Moldova-mozhe--zashto-i-nie--nyakolko-miliona-v-Balgariya--da-ne-mozhem-_1730645114.jpg

Today, the civic association BOEC is submitting a request to the Constitutional ...

4 Nov. 2024 | 11:43

През януари ЕП и Съветът на Европа се договориха за набор от изменения в директивата “Платежоспособност 2”

Решение за преосмисляне от европейските законодатели

Решение за преосмисляне от европейските законодатели-Reshenie-za-preosmislyane-ot-evropeyskite-zakonodateli_1730717251.jpg

Макар след публикуването на предложенията да се организираха дълги дискусии, ...

4 Nov. 2024 | 12:46