Едни от най-търсените хранителни продукти поскъпват главоломно. Цената на млякото и млечните продукти се е увеличила с 20% само за последните няколко месеца. Експерти прогнозират, че тенденцията ще се запази. Причината е настъпващата зима, недостигът на животни и поскъпването на електроенергията за битови нужди.
Високата изкупна цена на суровината удря по джоба най-вече крайния потребител, който трябва да отделя все по-голяма част от месечния си бюджет за консумация на млечни продукти.
За коментар потърсихме Богдан Борисов, председател на Националната асоциация на млекопреработвателите в България.
- Млечните продукти са с 20 на сто по-скъпи в сравнение с миналата година. Защо?
- Това е световна тенденция. Усеща се недостигът на мляко и то не само у нас. Намаляването на количеството е нормално за есенно-зимния сезон, тази година имаше и доста аномалии. Затова се наблюдава тенденция и на вдигане на цените на продуктите всяка година по това време. Освен това консумацията на мляко в периода се увеличава – не само у нас, но и на територията на цяла Европа.
- На какво се дължи недостигът на суровина?
- Това се дължи на недълновидна политика от страна на Европейския съюз, който реши, че има свръхпроизводство на мляко, а пък то се оказа, че не е точно така. За справка, миналата година доста ферми в Германия и Дания изклаха животните си във връзка с тези наредби за ограничаване на произвоството. Това също оказва влияние.
- Каква е изкупната цена на литър мляко?
- Между 85-90 ст. без ДДС.
- А през миналата година по същото време?
- Около 65-70 ст. С около 30% по-ниска.
- Следователно, какво съдържание на мляко има в сирене от 4-5 лв.?
- Не е ли сиренето от 8,9 до 12 лв. – не е никакво сирене
- Какво съдържа евтиното сирене?
- Това са боклуци! Пълни боклуци! Млякото не се заменя. Просто е със 70% водно съдържание и вече това не е продукт от мляко. Като видите сирене по 3,99 – не го купувайте – вредно е за вашето здраве!
- Шоково поскъпване на маслото има в целия Евросъюз? Ще продължи ли да се покачва?
- Поскъпването на маслото не е толкова шоково. Продуктът е скъп по принцип и е доста търсен. В момента има и доста сериозен интерес за износ към Китай. И където се появи Китай – цените отиват в космоса. И те проядоха масло.
- Маслото за износ по-качествено ли е?
- Естетсвено! Но пак казвам, че главоломните цени идват от факта, че преди няколко години, когато Европейския съюз реши да махне квотите. Но става ясно, че не са си направили добре равносметките.