„Украинските граждани с български произход винаги ще бъдат мост за разбирателство и сътрудничество между двете страни“. Това заяви министър-председателят Бойко Борисов по време на среща с президента на Украйна Петро Порошенко в Одеса. По-късно двамата ще участват в тържествата по повод 160-годишнината на Болградската гимназия „Г. С. Раковски“.
В рамките на разговора българският премиер Борисов подчерта, че съвместното отбелязване на юбилея на гимназията в Болград е израз на споделеното разбиране и от двете страни за важността от съхраняване на езиковата и културната идентичност на българската общност в Украйна.
„Длъжни сме да използваме това приятелство, за да живеем по-добре. Продължаването на тази политика е най-добрата гаранция, че сънародниците ни и занапред ще бъдат мост на сътрудничество на страната с България и ЕС, както и фактор за осъществяване на нейната европейска перспектива“, подчерта още българският министър-председател.
Украинският президент изрази благодарност за усилията на българското правителство по време на председателството на Съвета на ЕС в контекста на отношенията между Европейския съюз и Украйна, включително и за макрофинансовата помощ за страна му.
Бойко Борисов и Петро Порошенко оцениха високо традиционните приятелски отношения между България и Украйна, които се основават на силни исторически, културни и езикови връзки. Посочено беше, че това е доказателство, че двете страни взаимно се възприемат като важни и приоритетни партньори.
„Проевропейската ориентация на Украйна, както и споделените евроатлантически ценности, допълнително подсилват тези отношения и създават основа за тяхното по-нататъшно укрепване във всички области от взаимен интерес“, заяви още премиерът Борисов.
В своето слово президентът на Украйна изтъкна добрите връзки между България и Украйна.
Порошенко с гордост съобщи, че е пристигнал от столицата Киев в Одеса, за да придружи българския премиер до Болград - родното място на президента, където има и много българи.
От своя страна Борисов му благодари с думите: "Българските граждани са мост за бъдещето и добрите връзки между България и Украйна. А просветата и образованието са тези неща, които ще напомнят за корените на българите в Болград".
„Благодаря ти, Петро, че дойде от Киев до Одеса заради нас. Украинските граждани с български произход са едни от най-милите, интелигенти и лоялни граждани. Ние не само, че нямаме проблем, те могат да бъдат действително по-силен, могъщ мост на разбирателство“, заяви Борисов.
„Дърво без корен не може“, напомни премиерът ни на украинския президент и изрази отново желанието си украинците с български произход да учат български език, да идват в България“.
"Ние искаме да бъдем в добри отношения с всички, но тук имаме традиции", добави той.
„Щом българското училище може да произведе президент на Украйна, трябва да инвестираме значи абсолютно спокойно“, заяви с усмивка още Борисов.
Петро Порошенко от своя страна не пропусна да благодари чрез Бойко Борисов на България за помощта и подкрепата на санкциите срещу Русия.
"В нашата кошница с желания има обаче няколко неща, които наистина стоят в името на милите украинци с български корени, които са толкова чисти", каза Борисов и напомни как България е известна с толерантността си към етносите.
По време на срещата беше обсъдено и разширяването на двустранното търговско-икономическо сътрудничество. Бойко Борисов и Петро Порошенко отчетоха и увеличаване на броя на украинските туристи, посетили България през последните години – 15 % ръст през 2017 г.
След срещата си Борисов и Порошенко ще инспектират строежа на пътя Одеса-Рени.
Снощи министър-председателят кацна в Одеса. Във водената от него делегация са още вицепремиерът Валери Симеонов и министърът на образованието Красимир Вълчев. Повод за визитата му е 160-тата годишнина на първото учебно заведение, открито по време на Възраждането.
Българската гимназия „Георги Сава Раковски“ е създадена на 28 юни 1858 година в гр. Болград, Румъния (днешна Украйна). Учебното заведение е първата гимназия, открита от будни възрожденци от българската общност.
През 1861 година Болградската гимназия създава своя собствена печатница, която функционира до 1878 година. В нея са отпечатани повече от 70 книги, главно учебници и учебни помагала, използвани в много български училища. Там се печатат и различни брошури и периодични издания, като „Общ труд“ и открито политическият „Български глас“. От печатницата на Болградската гимназия излизат и първите издания на няколко художествени книги, като „Ловчанският владика“ на Теодосий Икономов и „Изгубена Станка“ на Илия Блъсков.
След възстановяването на руската власт в Южна Бесарабия през 1878 година в гимназията се засилват процесите на русификация.
Години по-късно, през 2001 се подписва дълго чаканият протокол между България и Украйна, съгласно който преподаването в гимназията преминава на български език.