Преди броени дни Националният исторически музей (НИМ) предложи старинната църква на името на „Св. Петър и Павел” в село Беренде да бъде пренесена парче по парче на негова територия. Иеята на проф. Божидар Димитров предизвика вълна от коментари, въпреки че практиката не е нова за страната ни.
Ето как обосновава предложението си Директорът на НИМ и откъде планира да вземе необходимите средства за реставрацията, "без да ощети държавата и с една стотинка":
- Идеята е следната. В България има над 40 000 паметници на културата, а общините много трудно се грижат за тях – изисква се твърде много специализирана помощ от реставратори, строителни фирми и т.н. Ние се опитваме да помагаме с големи обекти като Голямата базилика, но не можем да помагаме всички малки църкви и храмове. Затова искаме да я пресенем в НИМ.
- С какво параклисът „Св. Петър и Павел” в драгоманското село Беренде е толкова ценен, че предизвиква този ваш интерес?
- Църквата в с. Беренде е на повече от 800 години. За това време не е пипната, защото е дълга 6 метра и широка 4 метра. Учените отдавна са установили, че това е един гробищен параклис, знае се, че при гробища винаги има църкви, където хората се опяват.
Това е параклис до едно малко селце, но изумява с изображенията българския художник от онази епоха. По майсторство „Св. Петър и Павел” прилича на Боянската църква, която също е от онази епоха. Независимо, че обектът е малък, е направен на ниво.
Това, което е потресаващо и хубаво за нас е, че там се намира първият потрет на цар Иван-Асен II – не е открито по-старо изображение на владетеля в цялата българска живопис. Така ние научаваме как е изглеждал този голям български цар и голям любовчия, които се е женил два пъти.
- Защо именно НИМ ще се заеме с реставрацията?
- Не е моя работа да се занимавам и с това. Но отидох да проверя защо никой нищо не прави за този паметник на културата. Все пак НИМ покрива цялата страна, но има разделени по регионални музеи и области. На място разбрах защо не са направили нищо – обектът е в такова върло място, обрасло с шубраци и храсти, че няма дори път. Не може да се развива културно-исторически туризъм. А както казах, параклисът е изключителен, един паметник, който трябва да се запази. Затова ще го преместим на място, където може да бъде съхранен.
- Как обект с подобни мащаби ще бъде преместен?
- Моята идея е да се премести, тъй като така се спасиха много храмове. Пример са обектите в долината Абу Симбел е Египет, които щяха да бъдат залети от Асуанския язовир. Затова ЮНЕСКО ги премести парче по парче. Ние, в България, също сме постъпвали по същия начин. Една малка тракийска гробница в Търговишко беше пренесена в музей, а съвсем наскоро две римски гробници от ул. „Позитано” в столицата бяха преместени при нас, в Музея, от един италиански инвеститор, който покри разходите по пренасянето им. Те са до оградата на НИМ, американското посолство също даде 31 000 долара и им направихме пластмасова опаковка. И сега имаме два прекрасни обекта. Същото нещо сега се опитва да направи друга фирма, вече българска. За съжаление, гробниците, открити край земеделското министерство, са почти напълно унищожени.
- Какви средства са необходими?
- Няма да струва много – около 50-60 000 лв. Откопава се обектът и се удря на здрава бетонна плоча, след това всичко заедно с пръстта се вдига от два мощни крана и се изнася и се кара в НИМ. Това е.
И там вече на сухо реставраторите ще работят.
- Параклисът е собственост на Светия синод. Как ще бъде прехвърлен към НИМ?
- Що се отнася до собствеността – нямам нищо против да остане на Светия синод, просто оказвам поредната професионална, хуманитарна и религиозна подкрепа като добър християнин. Съгласен съм да си остане на синода.
- Държавата ли ще поема разноските като собственик?
- Парите ще ги намеря с два телефона. Веднага ще излязат двама герои. Мислите ли, че ако поискам средства от Шарлопов, няма да се отзове веднага, или още един-двама, моля ви се! Тук не става дума за милион, а за 50-60 000 лв.! Толкова много църкви сме реставрирали.
По този повод водих следния разговор с Бойко Борисов. Спорихме къде ще ходим - в Рая или в Ада.
Викам му - знае ли колко обекта сме направили – 44 ! и че и двамата сме директно за Рая.
- Голям кеф!, отговори ми Борисов
- Какво ще видим в Рая – девственици и не знам си какви? По-добре да ходим в Ада. В Ада са Хитлер и Сталин – има да ни говорят, да ни говорят, не се съгласих с него.
- Това интересува тебе, мен какво ме интересува? Ти си историк, който се занимава с история, мен какво ме интересува?
- А ти какво ще ги правиш тези девственици, попитах Борисов. В Рая е скучно!
- Е, с реставрацията на Голямата базилика наистина сте си осигурили място в Рая. Какво още предстои да се направи там?
- Работим по Баптистерия. Догодина на 2 май ще кръщаваме на сухо. Всеки момент започва и строителството на Ротондата със свързани с нея кладенец. В момента се работи на място. Колоните се изработват от мрамор в София от доц. Цветков. Базиликата върви, няма никакви проблеми.