За обикновения гражданин перспективата за завеждане на дело срещу застрахователна компания може да изглежда несигурна и тежка. Тази представа обаче не бива да ви спира да търсите правата си, когато застрахователят ги нарушава и не изплаща справедливо обезщетение, въпреки че вие сте изрядни и застрахователното събитие е действително настъпило.
Има как да заведете дело срещу застрахователя, но за целта трябва да са налице определени законови условия. Именно те са предмет на разглеждане в следващите редове на настоящата публикация.
Първо трябва да предявите претенцията си пред застрахователя
По българското национално застрахователно право, нямате право да защитите правата си в съда, без да сте представили претенцията си пред самото застрахователно дружество. Задължително е преди това да сте извървели пътя за завеждане на щета пред самия застраховател. Това става по писмен път чрез отправяне на застрахователна претенция като изискването е абсолютно и не може да се премине към съдебно търсене на правата без да е спазено.
След като сте поискали обезщетение от застрахователя, ако той не ви отговори в срок или ако откаже да изплати обезщетение или не ви удовлетвори в пълен размер, имате право да отведете въпроса до съда, където да защитите правата и интересите си.
Имайте предвид, че тук е необходимо да се съблюдават сроковете за предявяване на иск пред съда срещу застрахователя, които законът предвижда за съответния вид застраховка.
Важна юридическа информация относно воденето на дело срещу застрахователна компания може да откриете в правния блог на Zastrahovan.eu. Там адв. Деян Николов, който практикува от дълги години в областта на застрахователното право разглежда основни въпроси в хипотезата, които засягат правата ви и имат значение за тяхното упражняване и защита.
Започване на дело срещу застрахователна компания
След като сте предявили своята претенция срещу застрахователя, но сте получили отказ за изплащане на обезщетението, не сте получили отговор или не сте съгласни с размера на полученото обезщетение, може да преминете към завеждане на дело срещу застрахователна компания в съда.
Ако досега не ви се е налагало да участвате в такова производство, най-добре е да се обърнете към опитен застрахователен адвокат, който ще ви помогне да изготвите исковата молба срещу дружеството.
Така в нея най-добре ще бъдат очертани основанието на иска, значимите факти за защита на правата ви и решаването на делото. Също така това ще ви спести главоболията от изпускане на съдебните срокове за отправяне на доказателствени искания и представяне на релевантни доказателства. Ако нямате доверен застрахователен адвокат и търсите юрист, на който може спокойно да поверите своя казус, може да се консултирате с адв. Николов от Zastrahovan.eu.