- Г-жо Нинова, ще подкрепи ли БСП позицията на премиера Борисов, който е казал OXI на предложението на ЕК за мостово финансиране на Гърция от българския бюджет?
- Изразявам лична позиция, тъй като този въпрос още не е обсъждан в парламентарната група и в БСП. Смятам, че не би трябвало най-бедната държава в ЕС, която има големи проблеми с доходите, безработицата и бедността, да заделя средства в този фонд. Още повече - не сме член на еврозоната. По-скоро ние трябва да търсим солидарност по линия на ЕС за увеличаване на средствата за Северозападния регион или от фонд „Солидарност“ за подпомагане при бедствия.
- Появи се дори идея да поискаме помощ от ЕК за увеличаване на заетостта на българите, които се връщат от Гърция, тъй като там вече няма препитание за тях.
- Това ще бъде голям проблем. Мисля, че правителството го подценява. В момента безработицата в България е висока. Ако и тези хора се върнат и се регистрират в бюрата по труда, това ще бъде удар по бюджета, защото трябва да им се осигурят средства като безработни. Това е допълнителен натиск по темата „бедност, доходи“. Не би било добро и за икономиката ни, защото вероятно и български фирми, които досега оперираха на гръцкия пазар, ще бъдат ударени от тази криза. Правителството няма реален анализ колко фирми работят там, какви обороти правят, колко хора биха били засегнати. Този анализ ни е необходим, за да се предприемат мерки. Ще го поискам от премиера по време на парламентарния контрол.
- Смятате ли, че адекватно работи парламентът, който трудно събира кворум?
- Не работим достатъчно. За пореден ден трудно се събира кворум. Ние от опозицията го осигуряваме. При положение че обявихме извънредни дни за парламентарен контрол, министрите не идват. Това просто е имитация на работа. Факт е, че най-важните теми зациклиха и не намират решение. Това са здравната реформа, промяната в конституцията, пенсионната реформа. Вероятно ще бъдат отложени за есента. Гледаме в залата не толкова важни закони, ратификации, за да се запълни времето. Това показва поне две неща - че управляващите не са готови с реформите и не търсят онова съгласие, което е необходимо те да се осъществят. Не само в парламента, но и навън. Има обществено несъгласие срещу тези промени.
- Защо зациклиха реформите?
- По две причини. Първо, това са реформи само на приказки. В съдържанието на предложенията няма нищо, което да води до промяна в статуквото. Имам предвид промяната в конституцията. Целите, които си поставихме със стратегията за съдебна реформа, бяха процесът да стане по-прозрачен, по-бърз, да има реална наказуемост на извършителите на престъплението, да има засилен контрол върху хората от властта. Разделянето на ВСС на две части не решава тези въпроси. Втората причина е, че управляващите първо тръгват „с рогата напред“, а след това търсят съгласие.
- Реформаторите казват - ние искаме да мине на първо четене и ще предложим радикални промени, които ще обогатят законопроекта. Защо не успяват да ви убедят?
- На първо четене се одобрява философията на законопроекта. Това, което те предлагат, не е приемливо за нас. Още повече, то е съпътствано с промени в други закони, които противоречат на това, което предлагат в конституцията. Давам примери. Искат да се преборим с корупцията и особено с властимащите, които злоупотребяват с обществени пари и поръчки. Досега имоти и доходи декларираха 120 000 публични лица заедно с половинките им. Сега в законопроекта за борба с корупцията на г-жа Кунева се предлага те да бъдат намалени на 70 000 души. Освен това искаме съдебният процес да стане по-бърз. Същевременно в НПК преди три седмици приеха поправка, с която удължиха предварителното производство. Да, с един месец - малко е, но не го намаляват, а го удължават.
- В последния момент РБ внесе кандидатурата на Константин Пенчев за омбудсман и така той ще се конкурира за поста с Мая Манолова. Георги Кадиев написа във Фейсбук: „Игра е някаква. Схема. Едва ли искат нещо от БСП. По-скоро ще крънкат нещо от Борисов.“ Съгласна ли сте с него?
- Мога да коментирам нашата позиция. Смятам, че на БСП Ӝ отива постът на омбудсман. Това е пост, който защитава слаби хора, ощетени, засегнати, потребители. А Мая Манолова е доказала, че може да се бори последователно и настъпателно за правата им. Какво ще правят реформаторите, не ме интересува. Ние няма да се пазарим.
- Защо зацикли и пенсионната реформа на Калфин?
- Между първо и второ четене на закона за промяна на Кодекса за социално осигуряване са постъпили много и разнопосочни предложения. Това ме кара да мисля, че ще има проблем при окончателното приемане на текстовете. Освен нашите, които са последователни - да не се вдигат стажът и възрастта за пенсиониране, да има възможност за ранно пенсиониране, да се запази пенсионирането на категорийните работници, да се увеличи максималният осигурителен праг, има много предложения, дори от партиите в управляващото мнозинство. Такива са внесени от ГЕРБ, реформаторите, ПФ, ДПС, АБВ. Това прави закона много тежък и в продължение на две седмици ще го гледаме в комисията.
- РБ поставиха ултиматум към АБВ - ще подкрепят реформата на Калфин само ако им гласуват промените в конституцията. В тази ситуация БСП би ли защитила министър Калфин от принципни съображения?
- Подобно поведение от страна на реформаторите е абсолютно неприемливо. Това не е Женският пазар - ние ще подкрепим теб, ако ти подкрепиш нас, без да се гледа съдържанието. Това е работа на инат, безпринципно е. Бихме подкрепили онези предложения, които съответстват на нашите последователни политики в областта на пенсионното осигуряване. Например, макар и с нюанси, г-н Калфин също предлага ранно пенсиониране. Ние казваме - ако не ти достигат 2 години стаж или възраст, да можеш да се пенсионираш с по-ниска пенсия, а той предлага година.
- Одобрявате ли предложението на РБ само родените между 1960 и 1970 г. да могат да избират дали да се осигуряват изцяло в НОИ или в частен пенсионен фонд?
- Ако някой може да ми обясни как ги избраха тези години, по какви критерии? Защо родените след 1970 г. да не могат да избират? Не ги разбирам. Според мен го правят на инат, за да създават проблеми преди второ четене. Да седнат да се разберат в тази коалиция. Не можe всеки ден да ни занимават с коалиционните си проблеми.
- Какви са вашите предложения в КСО за възможността да се местят парите от частните фондове в НОИ?
- Ние няма да подкрепим идеята за местене на парите. Разсъждаваме от гледна точка на осигурените. Ако парите от частния фонд се преместят в НОИ, те отиват в Сребърния фонд и при смърт на лицето остават за държавата. Там няма да носят никаква доходност. Когато са в частен фонд - имаш индивидуална партида и парите са си твои. Те може да се наследяват, а при злополука върху тях се начислява допълнителен процент като за инвалидност. Когато парите за пенсия отидат в Сребърния фонд, това ще повлияе върху макрорамката на бюджета. Подозирам, предвид практиката ни с Дянков, че сега ще се направи малко по-интелигентна схема. Вкарвайки ги в държавния резерв, кабинетът показва по-високи числа и може да каже, че е в състояние да гарантира по-висок заем.
- Вие оглавявахте временната комисия за пенсионните фондове, която трябваше да даде важни отговори какво се случва с нашите пари за старост. Но защо предлагате толкова малко намаление на таксите, които събират частниците? Така на практика запазвате възможността им да правят големи печалби от нашите пари.
- В действащия закон се предвижда от началото на 2017 г. таксата, която дружествата събират върху вноските ни, да нарасне от 5 на 7%. В законопроекта на правителството има предложение да си остане 5%. Ние предлагаме намаляване от 5 на 3,75%. КФН даде финансови разчети и всички групи се обединихме около този процент.
- БСП има ли много ясна визия за кои областни градове ще се бори с шансове за успех на вота наесен?
- Голямата ни политическа цел е запазване и увеличаване на сегашния брой кметове. Това са 60 кметове, около 1000 общински съветници. Но целта ни е да се увеличи броят на хората, които ни подкрепят, от 500 000 на 600 000.
- Улеснени ли сте в агитацията си с оглед десните политики, лансирани от управляващата коалиция?
- Да, улеснени сме, защото разделянето на два пакета в здравната реформа категорично не се приема от хората в страната. Впечатленията ми са преки, от обиколките. Още по-малко се приема приватизацията на болниците. Много силна съпротива има срещу вдигането на стажа и възрастта за пенсиониране. Проблем номер едно е, че безработицата не намалява. Силно е негодуванието срещу замразяването на доходите.
- Михаил Миков твърди, че темата за подкупа, който му бил предложен, е пусната с цел да се удари БСП преди вота. Отговорихте ли си във вътрешнопартийните формати кой на кого даде подкуп?
- Поне месец си задавахме този въпрос - чрез вас, на пленум, на Изпълнително бюро. За съжаление той не намери отговор и увисна като едно подозрение. Защото хората, които го пуснаха, не си доизказаха изречението. Това ми дава основание да мисля, че беше интрига с цел да уязви БСП.
- Върху вас също паднаха съмнения?
- Наложи ми се и аз да се обяснявам. Макар че съмнението беше пуснато много провокативно. Един сайт написа, че Страхил Ангелов е казал моето име, на другия ден той го опроверга, но то вече беше тръгнало. Затова казвам, че не съм правила такова нещо и не влизам в обяснителен режим. Който твърди обратното, да го заяви публично, за да се срещнем в съда. Аз предпочитам разговор за политика и реална работа.