На 13 юни ГЕРБ и лидерът на партията Бойко Борисов дадоха първата си пресконференция след изборите 2 в 1 на 9 юни. ГЕРБ е водещата сила, която първа ще получи мандат за съставяне на правителство, а Борисов анонсира преговорен екип, отворен към всички партии. Той предложи правителство с премиер от ГЕРБ и водещи министри от ГЕРБ, докато останалите ще бъдат експерти, и нарече правителството експертно.
Епицентър.бг. се обърна за бърз коментар на новината към политолози и социолози.
Ето отговорите на Кънчо Стойчев.
- Г-н Стойчев, Борисов предложи преговори за съставяне на правителство – експертно, но с премиер и водещи министри от ГЕРБ – на външните работи и на отбраната. Стъпка напред ли е това в решаването на политическата криза и евентуална успешна реализация на първия мандат? Или дежа вю от преговорите след провала на ротацията?
- Важните преговори и договорки са зад сцената. А тези консултации са за създаване на видимост за прозрачност. Но такава всъщност е политическата игра, която често протича с димна завеса.
- Лидерът на ГЕРБ се обърна към всички партии, не стесни формата. Кои са обаче потенциалните партньори? С кои партии може да си осигури парламентарно мнозинство? Очевидно е, че гласовете на ДПС не са достатъчни.
- ИТН са обичайният заподозрян в случая. Всъщност те постигнаха най-значимото увеличение на депутатската си група - с близо 50%.
Но те едва ли ще са склонни да стават инструмент за мнозинство е управление Борисов-Пеевски. Но ако се намери още една подкрепяща партия - да речем БСП, ИТН най-вероятно ще се включат в играта за съставяне на правителство. Ако ли не, то единственият друг възможен вариант ще е правителство на малцинството.
- Самият Борисов няма да е кандидат за премиер. Компромис?
- Борисов никога не би станал премиер с този резултат. Той не може да допусне личен провал, защото сигурно обмисля да става президент като му дойде времето, а това вече не е толкова далеч.
- Ще загубят или ще спечелят ПП-ДБ от решението да бъдат опозиция още преди самите преговори? За какъв реванш говори коалицията при огромния отлив на гласоподаватели?
- Бъдеще за така наричаните промянаджии може да има само след успешна игра в опозиция. Но не съм сигурен, че те осъзнават грешките си.
- При нови избори ще излезе ли Радев най-после със свой проект? Ще рискуват ли партиите, които успяха да прескочат бариерата за 50-ия парламент, да се стигне до пореден вот?
- Не очаквам Радев да си прекрати мандата .
Нито пък да има избори наесен. По-вероятно е да има ограничено във времето шарено правителство с ключова роля на ДПС.
- Крайно дясното е заето, но крайно лявото – не, показаха резултатите от изборите? Как си го обяснявате и крие ли рискове тази аномалия?
- В България няма автентично дясно, камо ли пък крайно.
Същото важи и за лявото. Делението е по-просто и дълбоко :
война или мир. Над 70% у нас са “за” мир, но в НС над 70% от партиите са за война.
Това е временно и абсурдно представителство и за стабилност на такава конструкция и дума не може да става без диктатура.