Античната крепост Туида в Сливен започна нов живот, след като общината завърши проекта за консервация и реставрация на историческия паметник. 5 млн. лева, осигурени чрез европейската програма за регионално развитие, бяха инвестирани в превръщането на крепостта в модерен туристически продукт. С европейски средства преди две години общината успя да построи и път до изграждащата се атракция.
Самата крепост, предшественик на съвременен Сливен, е изградена в края на IV в. и е съществувала до XIII век. Тя се намира на хълма Хисарлъка в североизточната част на града, непосредствено до квартал Ново село. В миналото мястото е населявано от тракийски племена, антични римляни и средновековни българи. Крепостта е била част от укрепителна старопланинска система, играла важна роля за отбраната на Римската и Ранновизантийската империя, както и за средновековната българска държава. Днес оттам се открива уникална гледка към величествените Сини камъни и към град Сливен.
Благодарение на проекта от крепостни останки община Сливен успява да създаде атрактивен туристически обект на минути от сливенския център. Очакванията на общината са още това лято част от пътуващите към и от Черноморието да спират в Сливен, за да разгледат крепостта. Разчита се и на традиционните летуващи на Карандила и на територията на целия природен парк „Сините камъни“.
Преди да започне работата по крепостта, тя е пред тотално разрушаване. Сега са реставрирани и консервирани всички крепостни стени, разкрити от 1982 г. до момента. Според археолозите от Регионалния исторически музей на Туида се е работило много прецизно и няма бутафория, както е на други места. Освен възстановяването на зидовете общината прави мащабно озеленяване, алеи, кътове за отдих, барбекю зона. Монтирано е художествено осветление. Построени са и нови обекти - информационен център за посетители и Къща на виното. В центъра на обекта е летният театър. Амфитеатърът с капацитет 400 седящи места разполага и с две сцени. За посетителите са подредени различни експонати, възстановки на средновековни оръдия, снаряжение и облекло. Купена е експозиция на бойна техника, макети на воини в цял ръст, облекла, озвучителна и прожекционна техника. Допълнителна атракция за посетителите е, че на място може да се включат в разкопките.
От 2013 г. Туида е международна база за обучение на студенти по археология и така тя става едновременно обект за туризъм и за наука. Археологическите разкопки тук спират през 1991 г. Самата крепост започва да пустее, а зидовете да се рушат. От цялата площ на Туида, която е 42 дка, са проучени едва 5-10% процента археологическа площ.
Интересен факт за любителите на археологията е, че Туида приютява уникален баптистерий - помещение за кръщаване, което няма аналог в цялото Източно Средиземноморие. Археолозите допускат, че в района може да е съществувал и храм на Зевс. През лятото на 2013 г. там беше открит надпис на старогръцки език върху плоча, потвърждаващ теорията, че на мястото е имало храм, посещаван от вярващи, които са правили дарове и посветителски надписи към тях. Хипотезата съществува още от 1982 г., когато при проучване на проф. Ирина Щерева е открит посветителски надпис на Зевс Оконенски. Тогава за пръв път е открито и името на крепостта - Туида. Сред находките, открити през 2013 г., бе и оброчна мраморна плочка на тракийски конник, както и паметници с религиозен характер. При по-ранни проучвания на крепостта са открити печат на княз Борис I, колективна находка от железни оръдия на труда, богата керамика, костени предмети и накити, значителен брой монети. В края на 2012 г. археолозите откриха и стръмен подземен тунел, свързвал крепостта с река Новоселска. По средата тунелът става сводест, зидан с тухли, и продължава до брега и най-вероятно е използван за водоснабдяване. В него е открита керамика, която е използвана през V и VI век. По-късно тунелът е бил унищожен и е престанал да функционира. Една от най-ценните находки там е 18-сантиметрова восъчна свещ.