Необходимите 180 подписа, за да се ускори процедурата по приемането на новия проект за ремонт на конституцията, бяха събрани вчера много трудно след редица компромиси и поставяне на условия до последния момент.
Точно в 14,20 ч. депутатът от РБ Димитър Делчев положи последния, златния подпис в стаята на ГЕРБ, след което законопроектът веднага беше депозиран в деловодството на НС. До ранния следобед той отказваше да парафира новия консенсусен проект, защото това било отстъпление на блока пред избирателите им. Вчера сутринта Радан Кънев обясни пред Нова тв, че „23-ма (колкото е групата на реформаторите - б.р.) променят конституцията само с картечница“. Пред „Преса“ Делчев му възрази, че „неговата картечница е словото и ще се бори докрай“. Той се позова на решение на ДБГ от четвъртък следобед, огласено час след като Кунева, Борисов и другите лидери си стиснаха ръцете и обявиха, че са постигнали консенсус. Позицията на Изпълнителния съвет на ДБГ отпреди ден гласи, че дава мандат на депутатите си да подкрепят проекта „по съвест“. Освен това Делчев негодуваше, че ги карали да се подписват на бял лист, без да им покажат текстовете, които ще внесат.
До 10,30 ч. бяха събрани над 160 подписа, за да се гарантира стартът на съдебната реформа. До един се подписаха от групите на ГЕРБ, ПФ, ДПС и БДЦ (без един, който е в чужбина - Мартин Иванов). Георги Първанов обаче обяви, че АБВ ще даде знаково само един подпис - на шефа на групата си проф. Борислав Борисов. Това означавало, че „партията остава в дебата“. В крайна сметка по-късно се подписаха и двамата техни членове на конституционната комисия - Кирил Цочев и Лъчезар Никифоров. Хората на Първанов не са съгласни политическата и прокурорската квота да имат паритет.
Подписаха и трима независими - Ана Баракова и двамата изключени от ДПС - Гюнай Хюсмен и Муса Палев. От Реформаторския блок имаше сериозна съпротива от ДБГ, но до обед с много кандърми се съгласиха да подкрепят новия проект всички освен Димитър Делчев. Така в 12 ч. калкулацията показа, че двама не достигат, за да се съберат общо 180 парафа. Наложи се от ГЕРБ да привикат изключения наскоро от групата Здравко Димитров и горещо да го помолят за подкрепа. Той остана около петнайсетина минути в кабинета на Цачева, където се срещна с Цветанов, след което даде 179-ия подпис (виж по-долу). Делчев пък беше върнат от Своге. Слух твърди, че дори са звъняли на баща му. Депутатът обаче обясни, че лично го помолила Кунева (виж по-долу).
В последния момент беше подканена и групата на „Атака“ да даде поне един глас знаково, но Сидеров отказа. Той е обиден, че групата му беше пренебрегната по време на консултациите за конституцията. От БСП също твърдо отказваха.
Вчера НС гласува да отпадне от дневния ред точката, по която трябваше да се гласува версията на ГЕРБ и РБ. Цачева обясни, че още след 24 август конституционната комисия може да се събере, за да обсъди депозирания нов проект, а в началото на септември той да се гледа в пленарната зала. Във вторник ще се реши дали ще правят нова комисия за основния закон.
Димитър Делчев:
Премиерът заявил, че залогът е голям
- Г-н Делчев, вие сте ключовият 180-и депутат, който подписа новия проект за конституционна промяна. Отказахте, но след това се върнахте от път, преосмислихте позицията си и подписахте. Защо?
- Единствената причина да се подпиша беше настояването на вицепремиера Кунева, която беше поела ангажимент към Бойко Борисов да направим първа стъпка на съдебната реформа. Моята позиция си остава същата - аз съм за радикална съдебна реформа.
- Кунева ви нареди или ви помоли?
- Помоли ме. Изрично ми каза: ти си преценяваш, но премиерът много настоява, аз самата ще те подкрепя, ако ти отидеш и положиш 180-ия подпис, както се и получи в крайна сметка.
- Каза ли, че залогът е много голям, защото вие се оказахте ключовият депутат за ускорено задвижване на конституционната реформа?
- Не ми каза, че залогът е много голям. Това го е казал премиерът Борисов, доколкото знам. Тя единствено ми каза: „Прецени!“ И след като лидерът ми е казал това, аз взех решение да не поставям партията в неудобна ситуация. Но пак повтарям - позицията ми е съдебна реформа до постигане на справедливост. Между първо и второ четене ще внесем всичко, което отпадна, и други неща, които бихме могли да променим. Говорим за явното гласуване и жалбата до КС, която сега е ограничена като обхват. Искаме и съдилищата да може да сезират КС.
Здравко Димитров:
Разговорът ми с Цветанов бе мъжки
- Г-н Димитров, от Пловдив ли пристигнахте, за да подпишете проекта? Кой ви се обади за това?
- Дойдох специално от Пловдив. Обади ми се г-н Цветан Цветанов, а сега се чух и с премиера.
- Поискахте ли нещо от тях, защото преди дни бяхте изключен от групата?
- Не, не съм поискал. Това е мое задължение. Разговорът ми с тях беше кратък. Попитаха ме дали ще подпиша и аз казах - да, защото съм дал дума, че ще подкрепя всяко добро решение. Идеята ГЕРБ си е у мен. Не мога да кажа нищо лошо за партията. Разговорът ни с Цветанов и Борисов е като между мъже. Ако нещо някъде не е сработило, това си остава за мен.
- Кандидатирате се за кмет на Пловдив. Ще напуснете ли парламента, както ви призоваха от групата на ГЕРБ?
- Няма да го напусна. Щом се наложи, ще участвам в ключови гласувания. Ето сега имах други ангажименти в Пловдив, отложих ги и съм тук. Ще водя позитивна предизборна кампания. Не съм се занимавал досега с компромати и нямам намерение да го правя. Кандидатирах се, защото трябва да има и по-различно мнение. Моят екип пише в момента програмата ми за кметските избори.
БДЦ: Важното е, че надделя диалогът
„Подписахме новия законопроект за промени в конституцията, оставайки последователни в желанието си съдебната реформа да се осъществи.“ Това каза д-р Красимира Ковачка, съпредседател на партия БДЦ.
„Компромисите, които направиха повечето политически сили, за да може това да се случи, са ясен знак, че е осъзната необходимостта от такава реформа. Подписите под новия законопроект потвърждават силата на общата ни воля за промени. Фактът, че надделя диалогът, а не поредното противоборство по важен за обществото въпрос, ни обнадеждава, че и останалите реформи ще бъдат провеждани по този начин и ще бъдат осъществени. Само когато има диалог, може да бъдат намерени работещи механизми за решаването на проблемите на страната“, добави д-р Ковачка.