Предвижда се изграждане на автоматизирана система за наблюдение на високо рискови участъци от границата в зоната на Гранично-полицейско управление Брегово като мярка срещу миграционния натиск на изход по българо-сръбската граница. Новата система ще се направи със средства по Фонд „Вътрешна сигурност“.
Това посочва вицепремиерът и министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова в писмен отговор на депутатски въпрос, предаде БГНЕС.
„По отношение на опитите за незаконно преминаване на българо-македонската граница се наблюдава сравнително слаба активност и към момента не се предприемат допълнителни мерки”, уточнява вицепремиерът.
Отговорът на министъра съдържа подробна оперативна информация, която досега не е била официално оповестявана, включително и анализ на организаторите и участниците в нелегалния трафик на чужденци от Турция към Европа и схемите за финансиране.
За първите осем месеца на 2015 г. на територията на България са регистрирани едва 53 престъпления свързани с трафик на хора, от които 17 са разкрити, посочва Бъчварова. През същия период на 2014 г. са регистрирани 19 престъпления, от които едва пет са разкрити. От отговора на министъра става ясно, че според сега действащите разпоредби на Наказателния кодекс голяма част от престъпленията свързани с трафик на хора са трудно доказуеми.
Следващата седмица в Народното събрание ще се обсъждат промени в НК, които предвиждат засилване правомощията на правоохранителните органи.
„Каналджийските мрежи в България са тясно свързани с изградените международни канали, осъществяващи превеждането на незаконни мигранти от страните на произход през България за Западна Европа”, сочи анализът на МВР.
Организаторът на каналите канали обикновено е базиран в съседна страна с голям капацитет бежанци (Турция). Лидерите на каналджийските мрежи у нас се явяват вторични по дейност. Те знаят езика на организатора и се занимават с посрещането на мигрантите в България в граничните райони на зелена граница или укрити в автомобили. Тяхна задача е извозването им във вътрешността на страната, настаняването им в квартири до последващото им незаконно извеждане в посока обикновено Сърбия или Румъния.
Според анализа на МВР каналджиите-водачи през българо-турската граница до средата на 2014 г. са били предимно турски граждани. Сега с този бизнес се занимават афганистански, иракски и сирийски граждани, бежанци, които са обучени като водачи.
Посрещачите са обикновено българи, живеещи в граничните райони и познаващи добре местността. Те ползват различни превозни средства от животинска тяга, през земеделска техника, до джипове, които са с фалшиви номера.
Извозвачите поемат незаконните мигранти от посрещачите, пренатоварват ги в други автомобили и ги извозват до основните преразпределителни центрове в София и София област, Пловдив, Елхово. Извозвачите не осъществяват престъпление по НК, което пречи за доказване на престъпна дейност на организираната престъпна група. След като мигрантите са настанени във временни бази - апартаменти и къщи под наем, хотели, се подготвя тяхното незаконно извеждане от страната. Този процес обикновено се контролира от организатора в Турция, но се организира и осъществява от смесени престъпни групи от български и чужди граждани у нас. Малка част от каналджиите “работят” самостоятелно, като сами намират мигранти и им предлагат услугите си”.
От отговора на Румяна Бъчварова става ясно, че българските служби са напълно наясно и със схемите за плащания при трафика на нелегални мигранти.
За превеждането по маршрутите от страната на произход до крайната дестинация в ЕС, мигрантите заплащат между 2000 и 10 000 евро. Цената зависи от начина на превеждане и отдалечеността на държавата, до която искат да достигнат. Част от парите се дават предварително в Турция, а останалата се поверява на доверен човек. Той плаща на организаторите, след като получи информация от мигранта за преминаване на всеки етап от пътуването. При преминаването на границата, чужденците не носят големи суми в себе си. Парите се дават на ръка, не се използват банкови преводи. След превеждането по целия маршрут и получаване на цялата сума, парите се разпределят от организатора между останалите участници в канала.
Службите са предприели засилен контрол върху всички чужденци в България, като особено внимание се обръща на тези, които са от “рискови държави”. Актуализирани са списъците на продължително и постоянно пребиваващи лица - чужди граждани. За да се установят незаконно пребиваващи у нас чужденци по план се провеждат полицейски операции и се проверяват хотели и търговски обекти. Полицията следи и за организацията на регистрация на гости в хотели, прави адресни проверки на чужди граждани с разрешен статут на пребиваване и на чужденци, влезли законно в България с визи и разрешения. Обърнато е особено внимание на чуждите граждани от “рискови държави”, основания за пребиваване, адресни регистрации, осъществяване на трудова или търговска дейност.