Министър-председателят Кирил Петков направи първото си официално посещение зад граница. То се състоя на 18 януари в Република Северна Македония.
Основната сред множеството срещи на премиера в Скопие бе с македонския му колега Димитър Ковачевски.
Любопитен факт са приликите между двамата: от възрастта им, образованието, през начина на изразяване, та чак до визията им.
Петков и Ковачевски са представители на новото поколение политици - млади, амбициозни, образовани. И двамата нямат голям политически опит, влизат в политиката, след като са се наложили като отлични икономисти и са изградили име в бизнеса. Преди да станат премиери те са преминали през министерски кресла, макар и за кратко време.
Министър-председателите на България и РСМ са на постовете си от броени дни и тепърва ще се утвърждават, водейки страните си по нелекия път на кризите.
Несъмнено трябва да се отбележи, че Петков и Ковачевски са минали през школовката на едно от най-престижните висши училища в света - Университета в Харвард, което отначало бе атакувано от бившите управляващи, а дипломата му бе подложена на съмнение.
"Завършил съм в топ 10 на моя клас в Харвард", заяви още докато беше служебен министър Петков, показвайки пред медиите дипломата си от престижното американско учебно заведение.
"В Харвард се обучавах две години, това е пълната магистърска програма от 2005 до 2007 г. От 900 човека съм бил в топ 90-те студента на моя випуск", посочи министърът.
Същото се случи и миналия месец на Ковачевски. От момента, в който името му се появи като евентуален наследник на Зоран Заев, опозицията атакува биографията му, наричайки я "фризирана" и отправи въпроса: "Вярно ли е, че Ковачевски представя курс в Харвард като диплома от колеж?"
В отговор Димитър Ковачевски сподели биографията си и посочи, че има професионално обучение в Харвард, както и такова обучение в още три университета: в Ротердам, Барселона и Мюнхен. "Точно там завърших, получих магистърска и докторска степен", написа Ковачевски, споделяйки линк към сайта на правителството.
Днес, когато вече и двамата са доказали образованието си и успешно са се настанили начело на правителството в държавите си, можем да открием още няколко прилики.
Петков и Ковачевски умело водят разговори с всички институции, но имат навика да заобикалят основния въпрос и да не говорят в същина. И двамата са многословни, като имат навика да прескачат от тема в тема и после отново да се връщат на основната. Освен това са винаги приветливи и усмихнати. Говорят с позитивни утвърждения и наблягат на вече постигнатото без обещания за бъдещето.
Премиерите на България и РСМ дори се обличат доста сходно. Пресен пример е визитата на Петков в Скопив вчера. От снимките може да се види, че и двамата са с черни вълнени палта над коляното с леко вталена кройка и вдигната яка. Под връхната дреха костюмите им са тъмни, прилепнали по тялото. Ризите - снежнобели и с лустросана яка. Вратовръзките изчистени, но в различен цвят, вероятно договорено от прокола.
Тук е редно да отбележим, че премиерът на РСМ показа повече стил от нашия. Кирил Петков имаше видим проблем с изяществото на движенията - не беше сигурен кога е редно да закопчае второто долно копче на сакото си и кога да го откопчае. Протоколът гласи, че при сядане въпросното копче се откопчава, за да даде свобода на движенията, и обратното - при изправяне, или в изправена позиция е добре копчето да бъде закопчано. Тези негови неловки действия дадоха повод на специалистите по етикет да го разкритикуват.
Освен това българският премиер беши си сложил една идея по-късо сако, отколкото предполага добрият стил, специално за представителите на силния пол. Тук македонският му колега отново го превъззхождаше.
Като стана дума за вратовръзката редно е да се отбележи, че новото Z-поколение, на което несъмнено са представители и двамата премиери, предпочита да не носи този аксесоар. Но ако бъде сложен, е добре да е с правилната дължина - долният край на вратовръзката задължително трябва да захапва токата на панталона. С това условие Петков не се беше съобразил - неговата по-къса вратовръзка видимо дразнеше набитото око на специалистите по публичен имидж. Петков имаше проблем и с ризата, която образуваше странна гънка при врата, сякаш му е тясна или къса и се надига нагоре. Такова нещо нямаше при македонеца.
Ясно е, че един премиер винаги трябва да е изряден - да се облича, да говори, да се движи по протокол, защото той е лицето на една държава. Трябва да очакваме скоро Кирил Петков да влезе в тези рамки, още повече че притежава изрядна физика за това.
Приликите между Петков и Ковачевски са много. Дали се дължат на Харвардската школа или това просто са отличителните черти на новото поколение политици - времето ще покаже.