Петър Ганев: (Не)ротацията ще обърка и икономиката

Смените на състава на всички регулатори с изтекъл мандат, които се коментираха през последните месеци, остават висящи.

Петър Ганев: (Не)ротацията ще обърка и икономиката

14181 | 25 март 2024 | 15:56

Отчитайки продължаващия тренд на свиване на инфлацията у нас, можем да очакваме в следващите месеци тя да се свие до под 3% и постепенно ще започнем да се приближаваме към инфлационния критерий за членство в еврозоната.


Петър Ганев
Институт за пазарна икономика

Анализът е от седмичния бюлетин на Института за пазарна икономика (ИПИ) и е писан преди Мария Габриел да се откаже от номинацията си за премиер и ГЕРБ И ДПС да се обявят за предсрочни избори.

Събитията от последната седмица наклониха сериозно везните в посока на провал на ротацията и отиване към нови парламентарни избори.

 

Въпреки всички политически спорове през последните седмици и прекъсването на програмата на телевизиите за извънредните брифинги на двете големи парламентарни формации в неделя, водещата хипотеза на икономическите агенти, както и на европейските и международни партньори на страната, беше за успешна ротация и запазване на политическата стабилност поне до края на 2024 година.

 

Тази хипотеза все още може да се реализира, отчитайки, че голяма част от действията на политиците са по-скоро игра с публиката при вероятно предварително зададен краен резултат, но вече е неизбежно да погледнем и към алтернативния сценарий, в който идва служебен кабинет и отиваме на нови избори.

Няколко бележки за момента, в който всичко това се случва:

В края на 2023 г. икономиката на страната отбеляза 10-то поредно тримесечие на забавяне на ръста на БВП на годишна база - от 9,8% ръст през второто тримесечие на 2021 г. спрямо същия период на 2020 г. до вече едва 1,6% през четвъртото тримесечие на 2023 г. И докато много по-високият растеж през 2021 г. отразява възстановяването на стопанската активност след шока на пандемията, то фактът, че през цялата 2023 г. икономическият растеж се забавя е притеснителен. В този период растежът в Европа изчезна, като през четвъртото тримесечие на 2023 г. растежът в еврозоната е 0,1%, а някои страни, в т.ч. основният ни търговски партньор Германия, отчитат отрицателен растеж.

В същото време инфлацията вече е под контрол, като в целия Европейски съюз годишната инфлация през февруари 2024 г. е 2,8% - за пръв път под 3% от лятото на 2021 г. Ръстът на цените в България също се забави чувствително, като годишната инфлация за февруари 2024 г. е 3,5% по европейската методология.

 

Отчитайки продължаващия тренд на свиване на инфлацията у нас, можем да очакваме в следващите месеци тя да се свие до под 3% и постепенно ще започнем да се приближаваме към инфлационния критерий за членство в еврозоната. Това обаче не означава, че ще изпълним критерия до април и ще получим зелена светлина за еврозоната през май или юни, когато се публикува редовния конвергентен доклад на Европейската централна банка и Европейската комисия.

 

Тенденцията към момента обаче задава всички предпоставки да изпълним критерия до края на годината, което вече ще отвори възможността за приемане на еврото.

Такива бяха и посланията по време на посещението на председателя на Еврогрупата Пасхал Донахю само дни преди новата порция политически драми.

На фона на забавящ се икономически растеж и реална перспектива за еврозоната, предизвикателствата пред икономическата политика в страната са огромни. Смените на състава на всички регулатори с изтекъл мандат, които се коментираха през последните месеци, остават висящи. Голяма част от реформите по Плана за възстановяване и устойчивост тепърва предстоят, съответно и очакваните плащания. Увеличава се и натискът за политики в подкрепа на конкурентоспособността и свиване на бюджетния дефицит. Последното предполага както структурни реформи в разходната част и насочване на социалните плащания, така и мерки в подкрепа на приходите. С хипотезата за успешна ротация по-скоро се виждаше някаква пътека за действие по всяка една от тези теми.

Въпросът е има ли ясен път напред при служебен кабинет или всичко ще бъде "на пауза" до формирането на нова "сглобка"?

Тук трябва да отбележим два нови момента. Първият е, че според новите разпоредби в конституцията, парламентът не се разпуска при назначаването на служебен кабинет.

 

Това премахва риска от липсата на парламент и временно блокиране на законодателния орган. Вторият е, че този път президентът няма власт да назначи служебен кабинет по свое усмотрение.

 

Промените в конституцията гласят, че президентът избира премиер от предварително зададен списък - очакванията са да бъде избран председателят на народното събрание, а вече избраният премиер предлага състав на кабинета. Тук е отворен въпросът до каква степен този състав ще е резултат от консултации и дали ще е под някаква форма надпартиен, или ще е по-скоро производна на най-голямата формация в парламента.


Пред евентуалния служебен кабинет ще има и друг казус. Един от новите текстове в конституцията гласи, че основаната задача на служебното правителство е да организира изборите.

 

А може ли докато ги организира да предложи промяна в политиката спрямо индустриалните паркове? Или да промени коефициентите, спрямо които се определят обхватът и размерът на социалните помощи?

 

Целият кабинет ще виси в една неопределеност от това кое може и кое отива твърде далеч от основната му цел. И за капак парламентът може да приеме и специален закон за ограничаване правомощията на служебното правителство и вече съвсем да влезем в нова хипотеза.

В допълнение към несигурността как точно ще функционира подобен кабинет е и неяснотата какви плаващи мнозинства ще се формират в парламента до провеждането на новите избори. Всички теми, които изброихме по-горе: регулатори, реформи и промени в закони, евентуален закон за ограничаване на правомощията на служебния кабинет, ще трябва да минат през парламент, в които няма ясно мнозинство.

Всичко това ни показва, че при провал на ротацията най-вероятните сценарии са два.

Единият е временно блокиране на всички по-важни теми до провеждането на нови избори.

Другият е свръхдейност на плаващите мнозинства и временен хаос по подобие на гласуването на бюджетни текстове по време на служебно правителство.

В последните седмици виждаме нагледно този устрем, довел до няколко решения с милиарден ефект върху публичните финанси. В тази среда трудно можем да твърдим, че икономиката ще остане незасегната и перспективите пред растежа няма да се влошат.


ОЗК
БСП
Еврохолд

От категорията

Министър Тахов: Продължаваме да настояваме пред ЕК за промяна на условията за т.нар. украинска помощ

Министър Тахов: Продължаваме да настояваме пред ЕК за промяна на условията за т.нар. украинска помощ-Georgi-Tahov--Postavil-sam-si-zadacha---napoyavaneto-da-stane-strategicheska-tsel-za-Balgariya-_1722693377.jpg

Българските предложения са срещнали подкрепа и от други европейски страни

11 окт. 2024 | 11:23

Карадимов връчи сертификат за приоритетен инвестиционен проект с над 800 работни места в Ст. Загора

Снимки: Министерство на иновациите и растежа-Snimki--Ministerstvo-na-inovatsiite-i-rastezha_1728659666.jpg

Новият завод за производство на соларни панели и клетки ще се изгради в село ...

11 окт. 2024 | 18:13

Министър Евтим Милошев и посланикът на Алжир откриха „Дни на Алжир“ в Софийския университет

Снимки: Министерство на туризма-Snimki--Ministerstvo-na-turizma_1728660787.jpg

Събитието, което събра на едно място студенти и гости на факултета, включва ...

11 окт. 2024 | 18:32

Работна група на МЗХ, МТСП и браншови организации обсъди проект на методика за социалната условност

Снимка: МЗХ-Snimka--MZH_1728660447.jpg

Проверките за условията на труд както и досега ще се правят от Изпълнителна ...

11 окт. 2024 | 18:27

НАЙ-ВАЖНОТО

Той е получил черепно-мозъчна травма и е издъхнал в линейката

Трагедия! След падане на сцената почина рок легендата Кирил Маричков

Кирил Маричков-Kiril-Marichkov_1728665755.jpg

По първоначална информация музикантът се е подхлъзнал докато се е качвал на ...

11 окт. 2024 | 19:51

Заедно си лидера на ГЕРБ са и водачи на листите на коалицията (ВИДЕО)

Борисов в Русе: Ще направя всички компромиси да има правителство. Няма ГЕРБ и ДПС, има ГЕРБ и СДС!
(Видео)

Бойко Борисов в Русе Кадър: Фейсбук-Boyko-Borisov-v-Ruse-Kadar--Feysbuk_1728640638.jpg

"ГЕРБ е против вдигането на данъци. Трябва да се режат разходи", ...

11 окт. 2024 | 12:36

Трябва да намерим някой да го гръмне (става дума за Пеевски), казал Ибрямов на Тодоров

МВР ще проверява Доган за признанията на Джейхан Ибрямов, че иска да убие Пеевски

МВР ще проверява Доган, заради думите на Джейхан Ибрямов, че иска да убие Пеевски-TsIK-registrira--DPS-Novo-nachalo--na-Peevski-i-otkaza-na-DPS--Dogan-uchastie-vav-vota_1726077134.jpg

Ибрямов споделил с Тодоров, че “Доган казал, че няма да е все така”, “готови ...

11 окт. 2024 | 21:04

Министърът на земеделието се срещна с браншови организации

Министър Тахов: Продължаваме да настояваме пред ЕК за промяна на условията за т.нар. украинска помощ

Министър Тахов: Продължаваме да настояваме пред ЕК за промяна на условията за т.нар. украинска помощ-Georgi-Tahov--Postavil-sam-si-zadacha---napoyavaneto-da-stane-strategicheska-tsel-za-Balgariya-_1722693377.jpg

Българските предложения са срещнали подкрепа и от други европейски страни

11 окт. 2024 | 11:23

Надявам се, че до края на годината можем да влезем и в сухопътния Шенген, каза той

Министър Илков: Над 100 проверки са извършени от МВР за изборни престъпления, задържани са 23 души
(Видео)

Министър Илков: Над 100 проверки са извършени от МВР до момента по сигнали за изборни престъпления-Ministar-Ilkov--Nad-100-proverki-sa-izvarsheni-ot-MVR-do-momenta-po-signali-za-izborni-prestapleniya_1728650834.jpg

Проверката за източването на театрите все още е в ход. Има сигнал за лице от ...

11 окт. 2024 | 15:46

Домакин бе деканът на Геолого-географския факултет проф. д.н. Климент Найденов

Министър Евтим Милошев и посланикът на Алжир откриха „Дни на Алжир“ в Софийския университет

Снимки: Министерство на туризма-Snimki--Ministerstvo-na-turizma_1728660787.jpg

Събитието, което събра на едно място студенти и гости на факултета, включва ...

11 окт. 2024 | 18:32

Кого да чакаме? Годо ли? Да продължаваме още 5 г. да бъдем с и.ф. главен прокурор ли?

Проф. Киров: Процедурата за нов главен прокурор е стартирала. Политиците не избраха досега нов ВСС

Проф. Киров: Процедурата за нов главен прокурор е стартирала. Политиците не избраха досега нов ВСС-Prof--Kirov--Reshenieto-na-NS-orazhie-za-Ukrayna-e-protivokonstitutsionno--no-Radev-nyama-da-nalozhi-veto_1671197073.jpg

ППДБ дето много скачаха защо не вкараха предложение за избор на нов състав?, ...

11 окт. 2024 | 09:14

Прокурорската независимост е постаментът на неговата доктрина за управление

Сарафов - прокурорът, който иска да реформира българското следствие по модела на ФБР

Сарафов - прокурорът, който иска да реформира българското следствие по модела на ФБР-Sarafov---prokurorat--koyto-iska-da-reformira-balgarskoto-sledstvie-po-modela-na-FBR_1728589017.jpg

За по малко от година и половина Сарафов стабилизира институцията, внесе ...

10 окт. 2024 | 22:36

Висшият съдебен съвет е длъжен да изпълнява Конституцията, обясни юристът

Борислав Цеков: Борислав Сарафов успя да върне прокуратурата към нейната институционалност

Борислав Цеков-D-r-Borislav-Tsekov_1706012498.jpg

"Не виждам никакъв проблем, нито конституционен, нито съдържателен, нито ...

11 окт. 2024 | 20:35