Тази сутрин в Париж започва среща на върха на лидерите на 31 държави, обединени на доброволен принцип в коалиция за мир и сигурност в Украйна.
Инициативата за разговорите е на Франция и Великобритания.
Българският премиер е получил покана и ще присъства на срещата, съобщиха от правителствената пресслужба.
В навечерието на срещата в Париж френският президент Еманюел Макрон прие украинския си колега Володимир Зеленски.
Според източници от Елисейския дворец приоритет остава помощта за украинската армия, която е на първа линия на терен, както и реални гаранции за сигурност в Украйна.
В разговорите ще бъде засегнат въпросът за евентуално изпращане на европейски мироопазващи сили след спиране на огъня в Украйна.
Предварително е известно, че голяма част от държавите от коалицията не биха участвали в мироопазващ контингент.
Темата за Украйна беше в дневния ред на срещата на върха на ЕС на 20 март.
След срещата си със Зеленски Макрон даде пресконференция, на която стана ясно, че Франция ще даде на Украйна нов пакет военна помощ за 2 милиарда евро.
Пакетът включва противотанкови ракети, ракети за изтребители "Мираж", дистанционно управляеми боеприпаси и бронетехника.
Освен това Франция помага на Украйна да развива оръжейна промишленост, отбеляза Макрон.
Той каза, че приветства всички инициативи за прекратяване на войната, в това число и инициативите на Доналд Тръмп.
Но, заяви френският президент, прекратяването на огъня не означава автоматично отпадане на санкциите срещу Русия.
Според него санкциите могат да отпаднат едва когато Русия се върне в международно признатите граници на Украйна и се откаже от окупираните територии.
Той подчерта неравностойните позиции на Киев и Москва в актуалните опити за уреждане на примирието.
"Страната, жертва на агресията, направи жест и прие да прекрати огъня без никакви условия, а страната агресор започна да поставя условия, за да не прекрати огъня", каза Макрон.
Според него Москва иска да пренапише и изтълкува в своя полза вече договореното за Украйна, като поставя нови условия за прекратяване на огъня.
"Искам да бъда много ясен. Русия не може да има думата за подкрепата, която оказваме и ще оказваме на Украйна, нито ще диктува условията за постигане на траен мир. Защото залогът е суверенитетът на Украйна, както и сигурността на всички европейци", заяви президентът на Франция Еманюел Макрон.
Относно силите, които няколко европейски страни обмислят да разгърнат в Украйна в случай на споразумение за мир, Макрон увери, че става дума за един мирен подход. "Тези контингенти няма да идат на фронта, за да се бият“, заяви той.
Той обаче добави, че тези сили биха могли да отговорят на руска атака, ако Москва предприеме такава, предаде Асошиейтед прес.
"Ако там има отново повсеместна агресия срещу украинската земя, тези армии ще са под атака и тогава това е тяхна обичайна рамка на ангажимент. Нашите военни, когато са ангажирани и разгърнати, трябва да реагират и отговарят на решенията на главнокомандващия и ако се намират в конфликтна ситуация, да отговорят на нея“, заяви Макрон.
Макрон заяви, че се надява, че Русия ще приеме 30-дневно прекратяване на огъня без предварителни условия. Той обаче също така обвини Москва, че е показала волята си да води война и да добавя нови условия към споразумението, договорено чрез посредничеството на САЩ с цел прекратяване на огъня в Черно море и с цел мораториум върху ударите по енергийни обекти.
Зеленски посочи от своя страна, че е необходимо приемането на нови кръгове санкции, докато Русия не прекрати войната.
"Разговаряме отделно с ЕС за нови санкционни мерки. Приемането на нови кръгове санкции ще бъде необходимо, докато Русия не прекрати тази война, а отмяната им е следващият етап", каза Зеленски.
"Да се надяваме, че Съединените щати имат достатъчно сила, за да притиснат Путин за безусловно прекратяване на огъня. Санкциите срещу Русия трябва да останат и да бъдат засилени, докато продължава руската окупация", заяви президентът на Украйна Володимир Зеленски.