Тримата големи – Чърчил, Рузвелт и Сталин, по време на Ялтенската конференция през 1945 г. Фото: MPTV Entertainment via REUTERS

Какъв е бил политическият и дипломатическият стил на Рузвелт и Чърчил?

Проф. Любомир Стойков: Политическият театър на Ялтенската конференция

13775 | 11 февр. 2025 | 15:34

Как Сталин преди 80 години режисира преговорите, от чието решаване е зависела съдбата на света?

Тримата големи – Чърчил, Рузвелт и Сталин, по време на Ялтенската конференция през 1945 г. 
Фото: MPTV Entertainment via REUTERS-Trimata-golemi---Charchil--Ruzvelt-i-Stalin--po-vreme-na-Yaltenskata-konferentsiya-prez-1945-g---Foto--MPTV-Entertainment-via-REUTERS_1739280914.jpg Ливадийският дворец в Ялта днес.
Фото: Публичен ресурс / Интернет--Livadiyskiyat-dvorets-v-Yalta-dnes-Foto--Publichen-resurs---Internet_1739280980.png Сталин и Чърчил по време на Ялтенската конференция
Фото: Gamma Keystone / Fox / Getty Images / Hulton Archive / Keystone Features
   --Stalin-i-Charchil-po-vreme-na-Yaltenskata-konferentsiya-Foto--Gamma-Keystone---Fox---Getty-Images---Hulton-Archive---Keystone-Features--_1739280970.pngСталин и Рузвелт по време на Ялтенската конференция
Фото: Fox / AFP / Getty Images / Hulton Archive / Keystone Features
    -Stalin-i-Ruzvelt-po-vreme-na-Yaltenskata-konferentsiya-Foto--Fox---AFP---Getty-Images---Hulton-Archive---Keystone-Features--_1739280957.pngЧърчил нарушава протокола и ходи пеша до джипа на Рузвелт в знак на уважение и съпричастие към американския президент.
Фото: Fox / AFP / Getty Images-Charchil-narushava-protokola-i-hodi-pesha-do-dzhipa-na-Ruzvelt-v-znak-na-uvazhenie-i-saprichastie-kam-amerikanskiya-prezident-Foto--Fox---AFP---Getty-Images_1739280928.png

Точно преди 80 години се провежда Ялтенската конференция (04.02. – 11.02.1945 г.), която и досега е считана (макар и с редица уговорки) за най-големия успех на Съюзниците и на антихитлеристката коалиция. За ролята и мястото на този изключителен форум е писано много, направени са неизмеримо количество геополитически и стратегически анализи. Но кои са били приликите и кои – разликите, в поведението и общуването на Тримата големи – Рузвелт, Сталин и Чърчил? Какъв политически театър се разиграва на този толкова важен форум за цялото човечество? Наистина ли Сталин е бил главният сценарист и режисьор?

Значима ли е била ролята на политическия лайфстайл и политиката на лънча? Какви неформални методи са прилагани за получаване на предимство в преговорите? Имало ли е място за т.нар. power play и power game?

 

В политическия театър, както в класическия има сценарий, драматургия, режисура, актьори, декор, костюмография и спец ефекти. Подобно на традиционния театър, политическият спектакъл въздейства на психиката и емоциите, но не толкова, за да предизвика естетическа наслада, колкото, за да даде предимство и да осигури напредък в преговорите на едната или другата страна. Общото е, че и в двата случая големият ефект се дължи на оригиналната идея, актьорското майсторство, въздействието на декора и качеството на сценичните костюми. В много голяма степен сценарист, драматург, режисьор и главен герой е домакинът на Ялтенската конференция Йосиф В. Сталин. Съветският вожд се налага срещата да се проведе на територията на СССР, въпреки че формално предложението идва от страна на Рузвелт и Чърчил. Той определя кой от неговите височайши гости къде да бъде настанен – Рузвелт в Ливадийския дворец (в най-представителния палат), Чърчил - в двореца на граф Воронцов, а самият Сталин – в двореца на княз Юсупов – убиеца на Распутин. Той е и главното действащо лице и – казано образно – дърпа конците на останалите участници, макар че външно любезно и с респект отдава дължимото на двамата и особено на Франклин Делано Рузвелт. Автомобилният маршрут, по който Чърчил и Рузвелт пристигат в Ялта, посещенията на вежливост, кой да бъде водещ на дискусиите и дори кетърингът са се определяли от волята на бащата на народите. Най-свеж за международната конференция бил Сталин, който пристига със специален влак, а най-уморен и без друго е болният Рузвелт, който пътува най-много с различни видове транспорт. Фактите са респектиращи – за конференцията в Ялта от чужбина пристигат над 700 офицери, дипломати, чиновници и експерти с 25 самолета!


Безспорно най-голямото предимство в този момент е било военното - местоположението и боеспособността на Червената армия, която е била силно напреднала, тъй като вече е завзела цяла Полша и продължавала стремглаво към Берлин. Нейният победоносен ход вече е на територията на Германия. Редом с това, обаче, съветската страна и лично Сталин са си служили с голям арсенал от техники за психологическо въздействие от пространствено, невербално и вербално естество. Тези техники са преследвали няколко цели – да се покаже на САЩ и Великобритания, че СССР е претърпял огромни разрухи и материални загуби и трябва да получи подобаващи компенсации и репарации. Затова маршрутът на Чърчил и Рузвелт по цялото му протежение от летището до Ливадия минавал през ужасяващи пейзажи. Часове наред Рузвелт и Чърчил, както и съпровождащите ги офицери и дипломати, е трябвало да гледат развалините, труповете на убити животни, разрушените пътища и сгради и като цяло – смразяващите руини. Паметна е репликата на Чърчил, че по-кошмарно място за такава конференция не би могло да се измисли.
Рузвелт пък споделя със съветския диктатор, че гледката на разрушения Крим го е направила още „по-кръвожаден към германците“.

 

От друга страна, Сталин е искал да демонстрира силата, величието, непобедимостта и не на последно място – пословичното славянско гостоприемство, на своята държава както с разкошната обстановка в трите дворци, така и със съответните протоколни ритуали и пищните банкети – немислими и даже абсурдни по време на война.

 

В политическия театър неизменно влиза и дрескода на Тримата големи. Прави впечатление, че на срещите Чърчил носи руска кожена шапка – калпак, в знак на уважение към домакините. Най-често британският министър-председател е облечен в униформа на полковник, Сталин винаги е носел своето маршалско военно облекло, а Рузвелт е бил в граждански дрехи, а когато е трябвало да излезе на открито е наметвал със специална пелерина.


Случката с лимоненото дърво е забавен и в същото време важен казус, свързан с power game и показната демонстрация на всесилността и гостоприемството на съветския диктатор и желанието му да осигури абсолютен комфорт за чуждестранните участници на конференцията, а може би и, за да приспи тяхната бдителност и да отвлече вниманието им.

 

При първата среща – по време на т.нар. „малка официална вечеря“, дадена от Рузвелт в апартамента му след пристигането му в Ялта, се сервира мартини, но без лимон. Американският президент се извинява на Сталин за пропуска и се оправдава със сложната военна ситуация, която затруднява снабдяването. Още на другия ден, обаче, му е доставено цяло дърво с над 200 лимона, което Сталин възложил да докарат със самолет от Грузия.

 

В своите спомени и писма Сара – дъщерята на Чърчил, също споделя изумлението си от наличието на лимоново дърво, доставено допълнително в оранжерията много скоро след като тя споделила, че лимоновият сок много би вървял на черния хайвер. Тя едва ли е подозирала за ефективното подслушване, което хората на Берия провеждали, както и подробните доклади на камериерките – също, работещи за НКВД. Ефект на специално отношение и свръх гостоприемство произвели и бутилките с над стогодишни отбрани вина от царската винарна световно известната Massandra, които наистина били с колекционерска стойност.


Политика на лънча (от английското „лънч“ - обяд) най-общо означава да се отреди достатъчна роля на качественото и подходящо меню по време на разговорите и преговорите. На маса хората – колкото и да са високопоставени или пък с различни възгледи и позиции, се държат по-неформално, по-фамилиарно, по-нормално – особено след първата и втората наздравици. Създава се позитивна атмосфера, която е в състояние да стопи ледовете на недоверие или пък прекалена официалност и дистанцираност. Планирането и реализирането на адекватния кетъринг е сериозна предпоставка за успешен завършех на международните срещи конференции и преговори.

 

Каква е била банкетната ситуация в Ялта? Съветският съюз е направил истински чудеса по време на катастрофалната война и недоимък, за да осигури разкош и изобилие от храна и напитки на емблематичния международен форум. В Крим пристигат най-добрите готвачи и хотелиерски служители от цялата страна. Специално за целта в Ялта е създадена пекарна и риболовна база, които да осигуряват най-качествения кетъринг.

 

Сервирани са били огромни количества ястия - над 30 блюда – сьомга, хайвер, сметана, дивеч и др. Участниците са консумирали в неограничени количества водка, шампанско и най-скъпи вина. Във всяка спалня гарафите са били пълни с водка вместо с вода. По-късно републиканец се изказва критично в американския Конгрес за това, че алкохолът става основната причина за „разпродажбата в Ялта“ и предлага да се съкрати бюджета за вино на държавния департамент.
Пъстър е езикът на тялото – от ролята на интонацията и жестовете, до т.нар. проксемика – начина на организиране на пространството, разпределението кой къде да отседне, териториалното обособяване. Важен е фактът, че на летището Чърчил в знак на солидарност ходи пеша до джипа, в който се вози Рузвелт, независимо, че това е видима денивелация в протокола.

 

Специален и деликатен момент е тежкото заболяване полиомиелит, от което е страдал Рузвелт и в резултат на което е бил парализиран от кръста надолу. Американският президент е можел да се движи само с инвалидна количка. Тя също е обект на т.нар. проксемика като компонент от езика на тялото. Рузвелт винаги пръв е пристигал в залата за преговори и в отсъствието на други – външни лица и фотографи, е бил преместван от количката на стола и по този начин му е било спестявано унижението, свързано с показването на неговото физическо безсилие. Най-необезпокоявано си е служил с езика на тялото Сталин – с тона и тембъра на гласа, интонационния патос и пресилените жестове. Това е допринесло да постигне и съответния ефект и по-голяма сговорчивост и отстъпчивост от страна на партньорите, особено от Рузвелт.


По време на официалните преговори в невербалния арсенал или казано по друг начин – в езика на тялото и невербалната комуникация, Сталин наистина надминал себе си. Там, където той искал да му се обърне внимание и да се направят по-големи отстъпки към СССР си служил с повече жестове, мимики и даже повишавал тон. Рузвелт пък финтирал съветския вожд, когато настоявал Франция да бъде призната за Велика сила и съответно - французите също да получат своя окупационна зона в Берлин. Сталин, който не се изказал ласкаво за Шарл дьо Гол, попитал защо да го правят, а Рузвелт му отговорил с усмивка „от чувство на любезност“. Атмосферата между Тримата големи била разведрявана и от опитите на Сталин да говори на английски с кратки реплики на любимите си герои от американските уестърни и изрази от рода на "Какво, по дяволите, става тук?" (What the hell is going on here?) и „Ти го каза!“ (You said it). Когато си разменяли документите за подпис, Сталин казвал с американско произношение „ОК!“, а Рузвелт на завален руски „Хорошо“. Веднъж ръководителят на СССР се направил на обиден, че в негово отсъствие Рузвелт и Чърчил го наричали „Чичо Джо“. Но в замяна получил комплимент от тях, че те правели всичко това от нежност към него.


Личната връзка, междучовешките отношения са особено ценни в дипломацията и междудържавните активности. Контактите между тримата и особено между Чърчил и Сталин по време на втората световна война са минали през целия регистър на емоции и нагласи: от пълно недоверие, през нескрита мнителност до възторжена подкрепа и единство. Но те са се срещали много пъти и са имали възможност да се опознаят по-сериозно. Друга е била ситуацията с Рузвелт, който е имал само две лични срещи със Сталин, но определено му симпатизира и го харесва чак до наивност. Едва в последните седмици и дни на живота си, разбира каква е истинската природа на съветския лидер и дори му пише остро писмо.


Ялтенската конференция за възстановяване и следвоенното управление на света през десетилетията е загубила част от своя блясък, заради противоречиви и спорни решения, довели много скоро до противопоставяне и нова несправедливост. Тя обаче със сигурност продължава да бъде интересен и поучителен пример за театралната дипломация и дипломатическия театър, за разнообразни техники в политическата комуникация, за ролята на емоциите и мизансцена в срещите на най-високо ниво.



Проф. Любомир Стойков: Политическият театър на Ялтенската конференция

Как Сталин преди 80 години режисира преговорите, от чието решаване е зависела съдбата на света?

От категорията

Мария Бакалова пред БНТ: Вярвам повече на интуицията си, отколкото на разума

Мария Бакалова пред БНТ: Вярвам повече на интуицията си, отколкото на разума-Mariya-Bakalova-pred-BNT--Vyarvam-poveche-na-intuitsiyata-si--otkolkoto-na-razuma_1742375383.jpg

Българският филм "Триумф" с участието на Бакалова тръгва по кината ...

19 март 2025 | 11:08

Война за титли: Напрежението между Уилям и Хари се засилва заради ново кралско бебе

Война за титли: Напрежението между Уилям и Хари се засилва заради ново кралско бебе-Kral-Charlz-s-printsovete-Hari-i-Uilyam_1663097815.jpg

Основата на това съревнование се крие в добрата новина, която кралското ...

18 март 2025 | 17:13

Меган Маркъл получава смъртни заплахи заради сериала си по Нетфликс

Меган Маркъл получава смъртни заплахи заради сериала си по Нетфликс-Megan_1663652648.jpg

Според близки на Меган, тя се чувствала "безкрайно наранена и ...

19 март 2025 | 16:19

Холивудски режисьор е арестуван, защото измамил Netflix с 11 млн. долара

Холивудски режисьор е арестуван, защото измамил Netflix с 11 млн. долара-Holivudski-rezhisyor-e-arestuvan--zashtoto-izmamil-Netflix-s-11-mln--dolara_1742376280.jpg

Вместо това е насочил парите към инвестиции в криптовалута и поредица от ...

19 март 2025 | 11:24

НАЙ-ВАЖНОТО

Лечева спечели с 48:33 гласа.

Скандал! Полицията запечата офисите на БОК по искане на Ст. Костадинова, ще обжалва избора на Лечева

Полицията запечата офисите на БОК по искане на Стефка Костадинова, ще обжалва избора на Лечева-Politsiyata-zapechata-ofisite-na-BOK-po-iskane-na-Stefka-Kostadinova--shte-obzhalva-izbora-na-Lecheva_1742414034.jpg

Това е поради мерки за сигурност. Целта е всичко да бъде чисто, да няма ...

19 март 2025 | 21:52

Предвидено е запазване на здравноосигурителната вноска в размер на 8%

След оживени дебати: Депутатите приеха окончателно бюджета на НЗОК

Снимка: БТА-Snimka--BTA_1742412143.jpg

Депутатите гласуваха Касата да заплаща лекарствата на деца до 7-годишна възраст ...

19 март 2025 | 21:21

Пекин официално заяви, че „приветства всички усилия, насочени към прекратяване на огъня“

Тръмп говори повече от час със Зеленски: Много добър разговор

Тръмп говори повече от час със Зеленски: Много добър разговор -1569934579.jpg

По-голямата част от обсъждането беше съсредоточена върху вчерашния ми разговор ...

19 март 2025 | 18:34

Като лидер на ДПС и ПГ на ДПС-НОВО НАЧАЛО аз няма да допусна повече нито един справедлив протест да остане нечут

Пеевски: Подкрепяме протеста на ресторантьорите! Внасяме отново предложението за 9% ДДС

Пеевски: Подкрепяме протеста на ресторантьорите-Peevski--Podkrepyame-protesta-na-restorantyorite_1742398705.jpg

Призовавам всички депутати, предложението ни да бъде подкрепено, за да могат ...

19 март 2025 | 17:24

Във фокуса на дискусията ще бъде следващата Многогодишна финансова рамка

Премиерът Росен Желязков ще участва в заседанието на Европейския съвет на 20 и 21 март в Брюксел

Премиерът Росен Желязков ще участва в заседанието на Европейския съвет на 20 и 21 март в Брюксел-Zaradi-Shengen--Zhelyazkov-naredi-prevantivni-politseyski-aktsii-na-patya_1738751622.jpg

Евролидерите ще имат и работен обяд с генералния секретар на ООН Антонио Гутереш

19 март 2025 | 16:31

Манол Генов: Безхаберно е управлението на отпадъците в София, кметът Терзиев е отговорен
(Видео)

Министърът на околната среда и водите Манол Генов Снимка: БТА-Ministarat-na-okolnata-sreda-i-vodite-Manol-Genov-Snimka--BTA_1742401206.jpg

За месеци наред няма никаква яснота колко и какви отпадъци са третирани

19 март 2025 | 18:19

Лидерът на ГЕРБ обеща "да стискат зъби" до юли, когато ще излезе докладът за приемането ни в еврозоната

Борисов: Желязков е премиер, да си намери мнозинство. Няма да му помагам!
(Видео)

Борисов: Има премиер, той решава на кого да се опира, да си намери мнозинство. Няма да му помагам-Boyko-Borisov-v-parlamenta_1737099620.jpg

Oтносно критиките от Радев Борисов каза: Аз помня и неговите избори. Ако това е ...

19 март 2025 | 10:08

Не е важно Росен Желязков дали търси подкрепа, важно е, че аз ще подкрепя хората, заключи лидерът на ДПС-НН

Пеевски отговори на Борисов: Няма къде да ходят! Ще работят с Пеевски, защото хората искат това
(Видео)

Пеевски: Хоризонтът е докато работят за хората, след това избори-Delyan-Peevski--Nie-ne-iskame-da-chakame-visokite-tseni-da-izkarat-horata-na-ulitsata-ot-bezizhoditsa_1738741547.jpg

Хаос няма да има, държавата ще е стабилна, ще работим за хората, живот и здраве ...

19 март 2025 | 10:02

Евродепутатът на Доган спекулира с религиозните чувства на хората, а Израел не е антиислямска държава, казва общественикът

Адвокат с отворено писмо до Илхан Кючук: Насъсквате българските мюсюлмани срещу държавата Израел

Пловдивският адвокат Станислав Станев изпрати Отворено писмо до евродепутата Илхан Кючук.-Plovdivskiyat-advokat-Stanislav-Stanev-izprati-Otvoreno-pismo-do-evrodeputata-Ilhan-Kyuchuk-_1742400077.jpg

Г-н Кючук, Вие сте евродепутат вече повече от 10 години. Което означава, че ...

19 март 2025 | 17:59