Реформаторският блок няма да подкрепи предложения вчера от премиера Бойко Борисов вариант, за да минат поправките в конституцията. Това са решили единодушно парламентарната група и ръководството на блока след близо тричасово драматично заседание вчера.
Аргументите на реформаторите са, че не могат да бъдат „част от новия консенсус в парламента“, който има намерение да внесе изцяло нов Закон за изменение и допълнение на конституцията. Така на практика те бламират съдебната реформа. По-твърди са били хората на Меглена Кунева, които имали решение да не отстъпват още във вторник. Радан Кънев предложил да се преговаря и да се търси компромис, но бил отрязан. Негови колеги го разкритикували, че ходи на преговори с ДПС сам, без да информира колегите си от ДБГ. На заседанието са присъствали вицепремиерът Меглена Кунева, министрите Христо Иванов и Божидар Лукарски.
„Искаме гласуване в петък на внесения вече законопроект. Надяваме се ДПС да проявят разум“, каза вчера пред „Преса“ депутатът от РБ Димитър Делчев. Според блока нямало проблем движението да внесе свои предложения за промяна на конституцията след първото гласуване и тогава да се бори за тях. Очевидно е, че совалките ще продължат. Вчера Кънев каза, че „от днес (вчера - б.р.) до 10 ч. в петък има няколко години политическо време.“ В същото време „Протестна мрежа“ прави организация във Фейсбук за нов протест пред парламента. Целта им е да събират по 100 души всеки ден, които да водят „по пет свои другарчета“.
След совалки в НС вчера премиерът обяви, че има два варианта за изход от кризата - оптимистичен и песимистичен. При първия ще се внесе нов текст с одобрените от всички формации текстове за промяна на основния закон, които ще получат над 180 гласа подкрепа (виж по-долу). Песимистичният вариант е в петък да се подложи на гласуване внесеният от ГЕРБ, РБ и ПФ проект, който не събира одобрение от поне 160 гласа и така ще пропадне. В следващите шест месеца не може да се правят нови предложения за ремонт на конституцията. Това ще се отрази зле на докладите на Брюксел за страната ни, може да блокира и приемането ни в Шенген.
ГЕРБ, ПФ, АБВ, ДПС и БДЦ събират над 160 подписа, но при това развитие на ситуацията Борисов едва ли ще тръгне да внася нов законопроект без РБ.
Вчера той първо разкритикува министър Христо Иванов, а по-късно го защити. Михаил Миков попитал премиера за реформата. „Бях подведен, че много работа се е свършило, но явно повече сме политиканствали. Всичко, което ме попита г-н Миков, аз не можах да му отговоря - за бързина, качество на съдебния процес“, каза Борисов преди обед. Това всички разчетоха като директна критика към министър Христо Иванов.
„Аз от негово име ходя да се разправям дни наред. Той сам не може да се оправи, ще го смачкат. Стоя зад него и го подкрепям, върша това заради него, само за да може да укрепне“, каза по-късно премиерът. Следобед той привика на среща в МС правосъдния министър, след като се появиха слухове за оставката му.
Компромисът е промяна в прокурорската квота
За пореден път вчера Борисов положи усилия, за да предложи консенсусен вариант. 186 гласа без БСП и „Атака“ се събират, ако се напише нов проект за промяна на конституцията. Той ще урежда три въпроса, по които има съгласие - за засилване на ролята на съдебния инспекторат, за разделянето на ВСС на прокурорска и съдийска колегия и за прекия избор на ръководители от тях. Досега пречка в преговорите бе спорът дали отделните колегии да кадруват или целият пленарен състав на ВСС.
Вчера ДПС са отстъпили и са се съгласили съдиите и прокурорите отделно да си избират ръководители. За да се излезе от задънената улица, Борисов е предложил ново разпределение на квотите вътре в двете колегии. Сегашното предложение във внесения законопроект е за 8:5 в полза на съдиите спрямо политическата квота. Новата идея е пропорцията да е 8:6. При прокурорската колегия вместо 6:6 се предлага да се запише шестима да са прокурорите срещу петима, избрани от парламента. РБ обаче са категорично против предложението.
Бойко Борисов жертвоготовно:
Готов съм да споделя поражението с РБ
Утре ще е голямото изпитание за коалицията и парламентаризма.
„Ако Реформаторският блок не постигне единно решение, аз ще отида на поражение в петък, но няма да създам условия за напрежение върху самия Реформаторски блок“, декларира бащински вчера Борисов. Поражение означава да се подложи на гласуване внесеният в момента законопроект, който няма да събере 160 гласа и ще бъде отхвърлен. „Това ще бъде едно голямо поражение и за ГЕРБ, и за реформаторите“, предупреди Борисов.
Ако обаче се приеме идеята за нов законопроект, в петък ще бъде предложена точката за гласуване на сегашния да бъде отменена и така елегантно управляващите ще излязат от конфуза, за да не им се налага да го изтеглят. Най-вероятно в началото на септември парламентът ще гласува консенсусния проект за ремонт на конституцията, обясниха вчера участници в председателския съвет, свикан по молба на Борисов. Всички групи са се съгласили след първо четене проектът да бъде изпратен в Конституционния съд за тълкувателно становище дали е допустимо разделянето на ВСС на две колегии.
Найден Зеленогорски, Реформаторски блок:
Оценяваме високо жеста на премиера заедно да понесем провала
- Г-н Зеленогорски, защо РБ настоява да се запази квотата от 6:6 в прокурорската колегия и не приемате новото предложение 6:5? Какви са ви притесненията?
- Това е нещо, зад което РБ стои и е отвоювано. Защо трябва да отстъпваме, при положение че то е част от нашата обща визия и концепция.
- Възможно ли е РБ да се разцепи и как оценявате жеста на Борисов, който каза, че няма да позволи цялото напрежение да се стовари върху вас?
- Никога блокът няма да се разцепи. Блокът ще гласува единно. А жеста на Борисов заедно да поемем поражението го оценявам високо. Това е знак за сериозна коалиционна култура.
- Обмисляте ли в РБ смяната на министър Христо Иванов с друг кандидат?
- До момента такова нещо не е коментирано. Ние стоим зад всички наши министри.