Няма как да вдигнем ветото на РСМ сега, въпреки доброто френско предложение, заяви президентът Румен Радев в Рига, където е за форум на инициативата "Три морета".
Радев подчерта, че френското предложение е най-доброто, което България е получавала досега, предложенията на Париж са "най-справедливите".
"Най-сетне, след множество срещи, дискусии и убеждавания, нашите европейски партньори разбраха, че там е решението на тези въпроси и те вече се залагат в преговорната рамка като подход. Имаме прогрес - промяната в конституцията на РСМ. Но никога не сме говорили за малцинство, а за равноправие на македонските българи заедно с другите народи, което те заслужават и Копенхагенските критерии го изискват.
И това е условие, което поставяме като най-силна гаранция. Първо да се промени конституцията, като се добавят и впишат българите и едва тогава да започнат преговорите", каза Радев. Повтори, че това е задължително, но недостатъчно условие.
Апелирах МС и парламента да се произнесат експертно дали по решаване на всички наши въпроси за културно - историческото наследство, езика на омраза, паметници и т.н. да се произнесат експертно, дали двустранният протокол, който трябва да се подпише между България и РСМ отстоява българския интерес, защото този протокол трябва да стане част от преговорната рамка.
Не трябва в протокола да се допускат празноти и неясни моменти, защото това не е решение, подчерта президентът.
Радев каза, подходът в момента не работи. Трябва МС да актуализира националната рамкова позиция, като отрази предложението на френското председателство и едва тогава да я изпрати в парламента и той да я одобри. Това е пътят, друго води до блокаж и невъзможност да се вземе решение, каза Радев.
Ето какво още заяви държавният глава по темата за ветото на РС Македония:
"От една година настоятелно се борим двустранните въпроси да се издигнат на ниво ЕС, защото това не е просто някакъв двустранен спор за история както се представя. Това са въпроси, които касаят фундаментите на ЕС и след множество срещи нашите партньори разбраха, че там е мястото за решаване на тези въпроси и те вече се залагат в преговорната рамка като подход.
Но нека да е ясно - имаме наистина прогрес - промяната на Конституцията на Република Северна Македония, за която настояваме отдавна. И никога не сме говорили за малцинство, а за равноправие на македонските българи заедно с другите народи и това го изискват европейският подход и копенхагенските критерии.
И това условие, което поставяме като най-силна гаранция, първо да се промени Конституцията като се впишат българите и едва тогава да започнат преговорите.
Това го има като подход. Това е задължително, но недостатъчно условие. Искам да насоча вниманието на българското правителство и парламент - нещата вече на всички наши спорове, на всички наши въпроси, които поставяме за нашето културно историческо наследство, език на омразата и т.н., са в протокола. Нека еспертно се произнесат и НС и МС дали двустранният протокол, който трябва да се подпише от България и Северна Македония, дали в достатъчна степен отстоява българския интерес, защото този протокол трябва да стане част от преговорната рамка и на негова основа да се крадят всички отношения и изискванията на ЕС към Република Северна Македония към преговорния процес.
Това е ключът към справедливото решаване на въпроса. Едно е ясно - към момента няма никакво време това да се случи като вдигане на ветото. А вдигане на ветото означава начало на преговорите. Няма как да стане сега, защото този протокол трябва да бъде приет от българския парламент и от парламента на РСМ. Ако се допусне в протокола да има неясноти, то това не е решението."
Последвайте Епицентър.БГ вече и в Телеграм!