От специалния пратеник на epicenter.bg
На фона на тежките сътресения в международните отношения Русия предложи на чуждестранните компании да увеличат доставките си на стоки, услуги и технологии за новите АЕЦ, които „Росатом“ изгражда в чужбина.
„Имам голяма молба към вас, голям призив: Идвайте и участвайте в нашите търгове! Показвайте своите възможности, своето оборудване!“, обяви първият зам.-генерален директор на руската държавна корпорация „Росатом“ Кирил Комаров в Будапеща по време на Третия форум на доставчиците в ядрения сектор „Атомекс – Европа 2015“.
„Възможностите за съвместна работа са впечатляващи. Само през тази година сме купили стоки и услуга на стойност над 12 млрд. евро. За следващата година планираме покупки за около 14 млрд. евро, от който вече над 60% или над 8 млрд. евро ще бъдат именно доставки за нашите проекти в чужбина. От цялата закупена от чужбина продукция над 80% е от европейски страни“, подчерта Комаров.
Сред държавите, които са в състояние да произвеждат оборудване за АЕЦ по руски проект той спомена и България, макар и на четвърто място след Унгария, Чехия и Словакия, като в същата група посочи и Финландия. Това са страни с дългогодишна кооперация на производството при изпълнение на проекти в ядрения сектор. „Искаме да продължим тази логика вече в ХХI век“, каза зам.-шефът на „Росатом“. Той специално окуражи малкия и средния бизнес да се запознае с изискванията на корпорацията и да участва в търговете.
Портфейлът от поръчки, които компанията има за следващите 10 години, вече надхвърля 100 милиарди долари. Заедно с обслужването на целия жизнен цикъл на АЕЦ, портфейлът надхвърля 300 милиарда долара. „По най-скромни изчисления това означава, че ще дадем работа на десетки хиляди хора за няколко десетки години. Ние сме заинтересовани от колкото се може по-широк кръг доставчици за реализацията на тези проекти“, отбеляза Комаров.
„Росатом“ изгражда в момента 9 нови ядрени блока в Русия и 34 в чужбина – в Европа, в Близкия Изток, в Югоизточна Азия. „Вървят работите във Финландия, в Иран, в Бутан, в Бангладеш, в Йордания, в Турция и в много други страни“, каза той. „Ние твърдо вярваме, че търсенето на атомни блокове в света се запазва. Руските технологии се чувстват уверено в този процес, те имат много конкурентни преимущества на световния пазар“, коментира мениджърът.
По думите ме сътрудничеството на руския ядрен отрасъл с европейски партньори се разширява. Съвместните проекти са по цялата технологична верига – от ядрено-горивния цикъл до извеждането на АЕЦ от експлоатация. Комаров подчерта, че в кооперация с френската компания „Арева“ Русия произвежда касети с ядрено гориво за реактори по западен проект, които се доставят за АЕЦ в Германия, Швейцария, Нидерландия, Швеция, Великобритания.
Дъщерната фирма „Росенергоатом“ в сътрудничество с френската „Електрисите дьо Франс“ работи за подготовка на пети и шести блок на АЕЦ „Козлодуй“ за удължаване на срока на тяхната експлоатация, отбеляза Комаров. В речта му подчертано нямаше нито дума за международната политика, нито намек, че влошаване на отношенията със западни държави може да доведе до спиране или провал на някой от десетките ядрени проекти в чужбина.
С много европейски компании като „Алстом“, „Шнайдер Електрик“, „Ролс Ройс“ се развиват добри производствени кооперации, допълни технократски мениджърът. Чешки специалисти са ангажирани по проекта за АЕЦ „Ханхикиви“ във Финландия, а чешка компания ще произведе турбинната зала за новия руски изследователски реактор „Мир“. Унгарска фирма ще достави четири циркулационни помпи за Беларуската АЕЦ.
„Росатом“ обеща прозрачна и ефективна система на взаимодействие с доставчиците - при това не само с големите компании, но и с малкия и средния бизнес. За целта корпорацията е въвела система за електронни търгове. „Преди нея имахме около 1000 доставчици, които година след година участваха в нашите търгове. Щом въведохме системата за електронни търгове, в нашата база влязоха 24 000 доставчици. За по-малко от 4 години увеличихме броя на компаниите, които си сътрудничат с нас, 24 пъти“, каза Комаров.
По-рано „Росатом“ е изисквала от участниците в нейните търгове да имат цифров електронен подпис, издаден в Русия. На практика това е означавало кандидатът да има регистрирана фирма в Русия. „Сега чуждестранните компании могат да участват в нашите търгове без такъв подпис. Така че процедурите станаха по-прости“, обясни зам.-шефът на корпорацията.
„Нашите проекти са прекрасна възможност за европейските компании да приложат своите технологии. Целта ни е да включим в нашата глобална стратегия доставчици от различни страни по света, за да предоставим на клиентите си най-конкурентноспособните, най-ефективните и най-безопасните решения в областта на строителството и експлоатацията на АЕЦ“, каза Комаров.
На пресконференция по-къно той беше запитан дали "Росатом" ще продължи да изпълнява проекта за АЕЦ "Аккую" в Турция. "Не коментираме тази тема", отговори вместо шефа Владислав Бачков, вицепрезидент по комуникаациите на "Русатом Международна мрежа".