Шест компании обявиха, че имат намерение да използват бъдещата българо-гръцка газова връзка, известна под съкращението IGB.
Това съобщи днес държавният "Български енергиен холдинг", който притежава 50% от акциите в проектната компания.
Вчера изтече срокът за подаване на Заявления за интерес в Пазарния тест за IGB за получаване на капацитет от бъдещата връзка между газовите мрежи на България и Гърция.
Фирмите имаха възможност да внесат необвързващи оферти, но при условие, че ако сега не обявят намеренията си, по-късно може да нямат този шанс.
Заявления са подадени от шест компании – българския държавен доставчик „Булгаргаз“, гръцката газова компания ДЕПА, италианската "Едисон“, азербайджанската държавна фирма СОКАР, американската „Нобъл“ и гръцката „Газтрейд“.
Интересът на една от компаниите беше в края на срока и в тази връзка ще е необходимо още време, за да успее да подготви изискваната документация, допълниха от БЕХ.
От съобщението стана ясно още, че проектната компания за газовата връзка "Ай Си Джи Би" АД е поискала ново удължаване на срока.
След като той вече беше преместен веднъж с един месец, днес българската Комисия за енергийно и водно регулиране публикува решение за удължаване с още осем дни - до 8 април тази година. Подобно решение трябва да бъде взето и от гръцкия регулатор.
В първоначалния срок, който изтече на 29 февруари, нямаше подадена нито една оферта.
Компанията "Ай Си Джи Би" взе окончателно инвестиционно решение за строежа на интерконектора на 10 декември 2015 г.
Пазарният тест, който тече в момента, е следващата ключова стъпка за реализацията на проекта. Очаква се изграждането на интерконектора да струва около 220 млн. евро и да приключи през 2018 г.
Входната точка на газопровод IGB е в района на град Комотини (Гърция), а изходната точка е в край Стара Загора. Тръбата ще играе стратегическа роля за реалната диверсификация на източниците и маршрутите за доставка на природен газ за България - главно от Азербайджан през Турция и Гърция.
"Булгаргаз" вече има договор с международния консорциум "Шах Дениз II" за доставка на 1 млрд. куб. м газ годишно след 2019 г. Очакванията са, че дотогава ще бъде налице необходимата инфраструктура за транспортирането на синьото гориво.
Диаметърът на тръбата ще бъде 32 инча или 813мм, а общата дължина на газопровода ще бъде около 182 км.
Първоначалният капацитет ще бъде за пренос на 3 млрд. куб. метра газ за година. Приблизително такова е и годишното потребление на газ на България сега.