"Президентът вече никой не го възприема насериозно. Това заяви бившият военен министър Бойко Ноев пред BTV.
В отговор на въпроса на водещата Цветанка Ризова за последното интервю на българския държавен глава пред в. „Индипендънт“, където той говори, че хакерските атаки срещу сайтовете на президентството, ЦИК и МВР са част от хибридната война на Русия на Балканите, за да бъде дестабилизирана Европа, Ноев отговори: "Някои български политици на са стъпили на земята. Говорейки за хибридни войни, те олекват в очите не само на българското общество, но и в чужбина."
"България нито трябва, нито може да участва в сухопътна операция в Сирия. Аз мога да се обзаложа, че такъв член, за който говори министър Ненчев, няма. Нищо не ни задължава да участваме, тъй като няма европейски въоръжени сили. Некоректно и политически неправилно е да се твърди, че ще бъдем задължени. Такива изявления само засилват напрежението сред гражданите", коментира Бойко Ноев.
Той смята, че НАТО няма да вземе решение за военна операция в Сирия. "Кой ще участва? На първо място това са силите на Асад. Те заедно с руснаците изпълняват там свои военни цели. България не само не може, но тя и по никакъв начин не трябва да участва", заяви бившият военен министър.
"България нито трябва, нито може да участва в такава операция", заяви още той. НАТО с този въпрос няма да се занимава, нито ЕС, защото няма европейски въоръжени сили. Плашенето на българската общественост, че трябва по някакво задължение да се бием в Сирия, е некоректно", обясни Ноев.
На въпрос кой ще участва в необходимата сухопътна операция, той отговори, че на първо място това ще са силите на Асад заедно с руснаците, които изпълняват военни цели. Но България по никакъв начин не трябва да участва, повтори Ноев.
Помолен да обясни защо, той отговори: "Имаме горчив опит от Ирак. Военното ни участие в Ирак беше в пропорции и начин, които не отговаряха на нашите възможности, това доведе до повече жертви. Нашата армия не е подготвена. Нека да си знаем мястото. България има друга по-важна задача - да опази външните граници на ЕС. Друг е въпросът и тук какви са възможностите ни", посочи още Ноев.