Случаят „Лясковец“ отива към развръзка. През май Великотърновският окръжен съд заседава половин месец по делото срещу стрелеца Петко Савов Петков, който с действията си на 14 март миналата година успя да се превърне в една от най-известните личности у нас. Тогава 54-годишният мъж откри огън по група от осем командоси от Специлизирания отряд за борба с тероризма. При престрелката командосът Емил Шарков загина на място, а още шестима негови колеги от СОБТ бяха ранени.
За 15 дни съдът разпита
60 свидетели и 30 експерти
Днес Петко е съден за убийството на Шарков. Обвинението срещу стрелеца включва и опит за убийство на трима от ранените барети, които получават по-сериозни травми. Савов отговаря пред държавата и за незаконно притежаване на четири ловни оръжия със стотици боеприпаси към тях. Бойният арсенал в дома на Петко, който е разположен точно до най-голямото училище в Лясковец, и гневът му срещу децата от школото бяха причината за злополучната операция на СОБТ през март миналата година.
За 15 дни в окръжния съд бе отметната голяма част от работата по съдебния процес. Подробно бяха разпитани над 60 свидетели. Тридесет вещи лица дадоха обяснения по няколко експертизи, които бяха поръчани от окръжната прокуратура в хода на разследването на престрелката. Близките на Емил Шарков и един от ранените командоси внесоха граждански искове срещу Петко на обща стойност 430 000 лева.
Развитието на делото не мина без противоречния. За да се изчистят разминаванията и случаят да бъде изяснен напълно, съдебният състав реши да не дава ход на пледоариите и насрочи нова серия от заседания през втората половина на юни.
Магистрати на оглед
На 22 юни целият съдебен състав по процеса срещу Петко Савов ще отиде до къщата на ужасите в Лясковец. Майката на стрелеца Стефана Савова ще отвори вратите на дома си за тримата магистрати и четиримата съдебни заседатели, които разглеждат случая (по казуса заседават двама съдии и трима заседатели, но са назначени резервен съдия и резервен заседател - б.р.). Огледът се налага заради противоречиви показания за мястото на смъртта на Емил Шарков.
Темата за гибелта на Шарков бе широко разисквана в последния ден от майското заседание по делото. Тогава показания дадоха лекари от областната болница във Велико Търново, които извършили огледа и направили аутопсията на тялото на загиналия командос. От обясненията им стана ясно, че Шарков бил съвсем близо до човека, който го е гръмнал смъртосно. Фаталният изстрел бил един – куршумът пронизал главата на командоса над лявата вежда, раздробил черепния свод и излязъл от тилната област. Патронът нанесъл непоправими поражения на главния мозък, след които смъртта била неизбежна.
Дали Петко е стрелял от упор, остава неясно. Според експертизите изстрелът бил произведен от разстояние не по-малко от метър. Савов бил разположен леко вляво спрямо Шарков.
Смъртоносният патрон не бил с нарушена форма, а кръгъл, което значело, че не срещнал твърда повърхност, преди да уцели главата на спецполицая. Входната рана на Шарков обаче не била опушена. Вещите лица смятат, че е възможно куршумът да е минал през чаршаф или друга пластична повърхност.
Допълнителна неяснота внесоха и показанията на свидетелка по делото, съседка на Савови. Жената твърдяла, че живее само на тридесет метра от мястото, където командосът паднал убит, и видяла всичко. Разстоянието между двата блока се оказало по-голямо, а обясненията й в съдебната зала и по време на разследването си противоречали. Това също стана причина съдебният състав да поиска да огледа лобното място на Емил Шарков и къщата на Савови.
Чий е смъртоносният куршум?
Стрелял ли е Петко по баретите - това бе един от основните въпроси, на който се даваха различни отговори както в хода на делото, така и по време на разследването на стрелбата в Лясковец. Още докато окръжната прокуратура работеше по събирането на улики и доказателства, с които да повдигне обвиненията си срещу стрелеца, адвокатите му развиха теза как Емил Шарков е загинал от „приятелски огън“. Твърдеше се, че държавното обвинение нямало доказателства, че командосът паднал мъртъв от куршум, който Петко Савов изстрелял. В допълнение бе посочено, че съществува хипотеза, при която патрон на баретите рикошира и убива Шарков.
При разясненията на експертизите вещите лица категорично отхвърлиха възможността за рикошет. Кръглата форма на смъртоносния куршум свидетелства, че боеприпасът не се е удрял в друга повърхност, преди да уцели командоса. Характерът на входната рана на лицето на Шарков също отговаря на версията на прокуратурата, че Петко е прострелял спецполицая.
В съдебната зала майката Стефана Савова заяви, че изобщо не видяла Петко да хваща оръжията си. Според разказа й пушките стояли заключени в каса на остъклената южна тераса на дома им, а синът не стрелял с тях. 77-годишната жена описа как двамата кротко спели, когато изведнъж започнало да се гърми. Стефана станала и се блъснала в силует с черна маска, под която се виждали само две очи. В този момент Петко я избутал в кухнята, а после й наредил да се скрие в тоалетната. Въпреки това Стефана имала време да се преоблече. Тя добави, че стояла в тоалетната четири часа, като през цялото време чувала как се стреля. Излязла, когато раненият й син я извикал и заръчал да се обади за линейка. Стефана бе сигурна, че семейният дом е нападнат от „барети, полицаи или военни, които решили да ги убият“.
Противоречия
Година по-рано пенсионерката разказала друго пред разследващите органи - че видяла Петко да отива към терасата със заключените оръжия, че било светло, а не тъмно, и че се криела в кухнята, а не в тоалетната. Щом чу какво е говорила при разпита по време на досъдебното производство, Стефана нервно започна да отрича дадените на по-ранен етап обяснения. След това обвини командосите, че били пияни в нощ та преди акцията, защото празнували рожден ден и дори повръщали в местната поликлиника.
Яснота по въпроса внесоха вещите лица по време на обясненията на балистичната експертиза. От заключението става ясно, че Савов гърмял по баретите с четирите си оръжия: ловна карабина ИЖ, полуавтоматична ловна карабина „Арсенал“, полуавтоматична едноцевна пушка „Байкал“ и двуцевна гладкоцевна пушка ИЖ. Използвал дори забранени патрони за едър дивеч.
Продадените имоти
Майската сесия на делото „Лясковец“ ще се запомни с изненадващата продажба на имотите на Петко Савов. До откритието случайно стигнаха адвокатите Митко Минев и Лили Матева, които защитават интересите на родителите на загиналия командос Емил Шарков и Ваня Рибчева. Юристите поискаха предварително обезпечение на гражданските искове срещу Петко Савов. Тогава стана ясно, че стрелецът вече няма недвижимо имущество.
Продажбата събуди подозрения сред гражданските ищци и техните адвокати. В кулоарите на съда всички се питаха как Петко хем твърди, че е невинен, хем продава собствеността си. В сделката дейно участие взела и Стефана Савова. През януари тя посетила Петко в Ловешкия затвор, където той изтърпяваше мярката си за неотклонение „задържане под стража“ и чакаше насрочване на съдебно заседание. Стефана водела със себе си и нотариус.
Петко й написал генерално пълномощно, с което й разрешил да се разпорежда с всички негови вещи и имоти.
Месец по-късно 73 дка ниви в Плевенско и една трета идеална част от жилището в Лясковец се оказали с нов собственик. Недвижимото имущество било продадено на 42-годишния пожарникар Пламен Профиров от Стара Загора. Земеделските земи били изтъргувани на символични цени, като някои от сделките били за 100-300 лв. на декар. Частта от семейния дом била продадена за 5000 лв. със задължение за гледане и грижи за Петко Савов. Тепърва адвокатите на Ваня Рибчева и Емил Шарков ще се опитат да обезсилят сделките и да ги обявят за нищожни.
С особен интерес се чака пледоарията на самия Петко Савов. От психиатричната експертиза стана ясно, че той не е луд и макар да има белези на личностно разстройство и параноя, не се нуждае от медицински грижи. Четиримата психиатри останали изненадани колко ясни спомени има той от престрелката на 14 март м.г. и как описва случилото се в детайли.
Впечатление им направило спокойствието и хладнокръвието, с които Петко говорел за стрелбата, както и липсата на вина и чувство за съжаление.
Следващото съдебно заседание по делото „Лясковец“ е насрочено за 22 и 23 юни.