Дни след внасянето на съкратения вариант за конституционни промени Висшият съдебен съвет (ВСС) ще прави форум за съдебната реформа. Събитието е насрочено за вторник, поканени са шефовете на шестте апелативни съдилища и прокуратури (5 цивилни плюс военноапелативен съд и прокуратура), председателите на административни съдилища и директорът на националното следствие. Ще се представят обобщените резултати от обсъждането сред магистрати на стария проект за конституцията, както и на промените в съдебния закон, предложени от правосъдното министерство.
Мнението на самия ВСС е ясно. Още на 26 юни мнозинството кадровици застанаха зад тезата, че промените в конституцията, с които ВСС се разделя на две колегии, може да бъдат приети само от Велико народно събрание.
За разлика от съвета съдиите от петте апелативни района - София, Бургас, Варна, Велико Търново, Пловдив, се вълнуват много повече от устройствения Закон за съдебната власт. Това обявиха преди десетина дни Юлиана Колева и Румен Георгиев от т.нар. временна комисия по промените.
Отделно със становища, и то коренно противоположни, излязоха двата върховни съда. Според ВКС поправките в конституцията и в закона са в правилна посока, но би трябвало да са по-радикални. Според ВАС трябва да се свика Велико народно събрание.
Във вторник обаче ще се представи по-пълна картина на критиките и похвалите не само на съдиите, но и на прокурорите от страната. При обвинителите публични обсъждания на двата проекта не са правени. В конституционната комисия на Народното събрание Сотир Цацаров накратко изложи позицията на прокуратурата - „за“ разделянето на ВСС, но „против“ премахването на тайното гласуване (то вече отпадна от проекта).
Обвинител №1 е с резерви към съотношението на професионалната и на парламентарната квота в прокурорската колегия на ВСС. Той имаше възражения срещу участието на правосъдния министър със съвещателен глас в работата на съдийската и на прокурорската колегия на ВСС, но и тази промяна отпадна.