Вторият концерт на Лили Иванова в парижката зала "Олимпия" дълго ще се коментира. Примата на българската попмузика постигна своя триумф и това не може да мине без оценки. Десетките видеоклипчета в социалните мрежи са запечатали елегантното, емоционално шоу, което Лили Иванова представи със своя оркестър и спонтанната, неподправена реакция на публиката, изпълнила до краен предел залата. Медиите излязоха с почти епически заглавия: „Лили взриви Олимпия“, „фурор в Париж“, "Олимпия" на крака пред Лили Иванова", "грандамата на българската музика“, "светът аплодира Лили“, "вечерта, в която "Олимпия" пееше с Лили Иванова", "велика, неповторима"... Стотици постове във Фейсбук преливат от любов и преклонение до обожествяване на примата.
Прочeтох обаче и коментара: "защо ѝ е на Лили Иванова пак "Олимпия", нали вече е била там". И на него искам да отговоря.
ЗАЩО ПАК "ОЛИМПИЯ"
Когато Лили Иванова казва през лятото на 2024 година на Жерар Понт - директор на фестивала FrancoFolies за цял свят и изпълнителен директор на Morgane Groupe: "Искам да пея пак в „Олимпия!", това не е израз на спонтанно родила се приумица. Това е дълбоко осъзнат стремеж за повторно покоряване на професионален връх, желание да се нареди отново до най-големите имена на музикалния шоубизнес в последното столетие и увереност, че може да го постигне. Ако тогава Жерар Понт ѝ беше отговорил - мога да Ви организирам концерт и в "Олимпия", и на стадион - какво ще изберете, сигурна съм, че без колебания Лили Иванова щеше да отговори: "Олимпия", разбира се!
Защото "Олимпия“ има почти митологичен статус в европейската попмузика като знак за безспорен успех.
С "Олимпия" влизаш в историята!
"Олимпия" е Едит Пиаф, Жак Брел, Шарл Азнавур, Далида и концертът на тази сцена не е просто участие, а културна легитимация, а пък за артист от бившия Източен блок носи и символиката за признание от "Запада", за съизмерване с „Бийтълс“, „Ролинг Стоунс“, Джими Хендрикс, Дейвид Боуи, „Пинк Флойд“, Мадона, Селин Дион, Стинг, Рей Чарлс, Нина Симон и Джеймс Браун.
Когато през 2009-а Лили Иванова прави първия си самостоятелен концерт в легендарната зала, това е нейният личен пробив, чието национално измерение бе "български артист успя да стигне до "Олимпия"! За всеки изпълнител естествено това би било триумф. Лили Иванова го оцени като най-големия си успех. Но не остана да лежи на тези лаври. Всеки успех за нея е минало - за да блести една корона, тя трябва непрекъснато да се лъска и Лили следва неотменно тази максима.
НЕПРЕСТАННО ЛЪСКАНЕ НА КОРОНАТА
След "Олимпия" 1 тя продължи "да лъска короната" - непрекъснато, систематично и целенасочено надгражда професионалния си образ, така че да не слезе от пиедестала на звезда: първа с три последователни концерти в НДК, първа с национални турнета с по 20-30 града, първа с бутикови концерти в Народния театър, първа с два концерта в "Арена 8888", първа с голям симфоничен оркестър... Летвата непрекъснато се вдигаше, за да се прескача, за да се доказва сама на себе си. В това отношение Лили няма умора и няма спиране ...
17 години се изтърколиха след "Олимпия"1, през които тя неуморно скача от сцена на сцена и абсолютно закономерно се превърна в "легенда", във "феномен", в "най-голямото име на българската попмузика", в "примата", в "символ на българската култура", на устойчивия талант и перфекционализъм, в институция.
ЗАВРЪЩАНЕТО НА ЛЕГЕНДАТА
"Олимпия" 2 бе завръщането на тази легенда, устойчивият триумф на тази институция. Лили Иванова не само не изпусна този шанс, тя просто го грабна и увлече в магията си първо екипа и музикантите си, а после и публиката. Беше много трудно, ужасно трудно, имаше съмнения, имаше трудности, но тя не се отказа, за да докаже на всички - усилията се заслужаваха!
Като истинска звезда тя се появи зад отворената червена завеса на "Олимпия" абсолютно уверена в себе си, гласът ѝ беше стабилен и въздействащ, чувстваше се на сцената като у дома си, разхождаше се с достойнство на високите си токчета от единия до другия ѝ край, за да приема френетичните аплодисменти, раздаваше любов и всичко това се превърна навръх 24 май в един обединяващ символ на българския дух, на българската идентичност в центъра на Париж.
Концертът ѝ бе въплъщение на думите на Едит Пиаф "Аз не пея за всички – аз пея за всеки". Затова едни танцуваха, а други плакаха.
ЖЕСТЪТ НА "ОЛИМПИЯ"
Триумфът 2026-та имаше и друг, национален смисъл. "Олимпия" направи изключителен жест към Лили Иванова като си пренареди програмата и ѝ "даде" именно датата 24 май за нейната изява. Това придаде на концерта не само културно, но символно-политическо измерение. От сцената на "Олимпия" Лили Иванова подрави българите по цял свят с 24 май. Кой друг е правил това?
Освен таланта си, Лили Иванова неизбежно носи и исторически пласт, трупан през различни политически режими - тя е родена по царско време, става звезда в периода на социализма, развива се и остава звезда и след преломната 1989 г., а в годините на демокрацията се превръща в една от малкото културни фигури, признати от всички политически гарнитури.
На концерта ѝ дойдоха българи от три поколения от цяла Европа, дипломати, културни дейци, попвеличия от България, политически фигури, част от българската общност във Франция. Всички те чрез Лили Иванова се сляха в едно цяло, подвластно на музиката и на нейния глас.
В този смисъл концертът бе израз на т.нар. културна дипломация, за която няма граници и която може да обединява.
И СЕГА ЗА РОЛЯТА НА ДЪРЖАВАТА
Концертът бе под патронажа на президента на България - първо на Радев, а след това на Илияна Йотова.
Но на 24 май на сцената на "Олимпия" нямаше цветя нито от Радев, нито от Йотова. Дори и един ред като поздрав за успеха ѝ нямаше! Имаше букет от Мирей Матийо! Българската държава се "отсрами" само с един поздравителен адрес от министъра на културата Евтим Милошев.
В Париж на концерта не дойде никой от властта в София. Никой не можа да осмисли какъв празник за България прави Лили Иванова в сърцето на Европа и да институционализира този празник. Не да се накичи със славата му, а да разгърне пътищата на културната дипломация. Париж има значение на символичен център на „високата култура“. Появата на български артист в „Олимпия“ можеше и трябваше да се интерпретира като геополитическо признание за България, ако имаше кой да го направи. Концертът не беше политически митинг, но имаше силно политико-културно значение като акт на национален престиж, като културна дипломация и символично представяне на България пред Европа точно в Деня на българския език и култура. Лили Иванова даде този знак, но държавата пропусна шанса да го материализира.
"Олимпия" можеше да мине под знака на "България представя себе си чрез Лили Иванова", ако имахме държавници с визия и с поглед в бъдещето и ако можеха да прозрат, че чрез един такъв концерт страната ни може да демонстрира надполитическа национална идентичност.
Лили Иванова и екипът ѝ бяха три дни в Париж и единственият жест на държавата бе, че ѝ бе предоставен един автомобил от посолството.
Никой не я посрещна на летището, никой не я изпрати след триумфа. Примата мина навсякъде като обикновен пътник. В българското посолство не я поканиха ни на кафе, ни на чай. За вечеря да не говорим.
Лили Иванова в Париж и държавата ни спи пред този факт!
Българският културен център с нищо не допринесе за организацията или рекламата на концерта ѝ.
На коктейла след концерта, все пак даден от посолството ни, всички гледаха да се докоснат до нея, за да се снимат, но никой преди това не я попита - има ли нужда от нещо. Посланичката ни лееше пред микрофона дитирамби за Лили Иванова, но не ѝ донесе цветя в гримьорната, както се прави и както го направи руският посланик с цялото си семейство.
Затова, когато Лили Иванова казва, че всичко е постигала сама, то е самата истина. И Париж беше поредното доказателство за това.
През 2009-та след концерта ѝ директорът на "Олимпия" попитал Лили Иванова къде са цветята от президента.
В 2026-а никой не зададе този въпрос ...
Затова пък публиката ѝ даде цялата си обич. И това е най-голямата награда, за която всеки артист е готов да умре на сцената.
Е, заради тази обич, която вдига адреналина в живота, Лили Иванова не пропусна шанса да се върне отново в "Олимпия". Която пък, в знак на изключително уважение, наруши правилата си заради нея и ѝ позволи два пъти да се поклони пред червената завеса.
Така се остава в историята!
53735 | 27 май 2026 | 16:21




Мобилна верси
RSS
