Антикорупционният закон „Кунева“ среща сериозна съпротива в опозицията и групата на АБВ в парламента и приемането му е поставено на кантар, показа проверка на „Преса“. БСП, ДПС, АБВ и „Атака“ имат сериозни резерви и критики към проекта на вицепремиера Меглена Кунева. Единствено РБ, ПФ и ГЕРБ са заявили, че ще го подкрепят на първо четене, макар че хората на Борисов също имат забележки.
Планирано е тази седмица законът да се гледа в пленарната зала на първо четене, но заради сериозните разногласия се обмисля дали да не го отложат за есента. Някои формации обвързаха този законопроект с преговорите за подкрепа на конституционната поправка и ако управляващите го приемат силово, заплашват да бламират ремонта на основния закон.
Два са текстовете в законопроекта „Кунева“, които събират най-много критични бележки. Първият е намерението да се създаде бюро за борба с корупцията, чийто ръководител ще се предлага от Министерския съвет и ще се назначава с указ на президента.
„Нали не очаквате, че след като властимащите са избрали този орган, той ще разследва тях и ще ги подлага на проверки. По-скоро това може да се превърне, дано не съм прав, в орган за политически чистки и саморазправи“, каза пред „Преса“ Георги Първанов, лидер на АБВ. Групата още няма политическо решение, но експертите им твърдели, че законът е по-скоро лош. „Аз бях автор на идеята за равноотдалечена служба за борба с корупцията през 2006 г. А сега имаме едноличен орган, който се създава по предложение на МС“, напомни Първанов.
А Хамид Хамид от ДПС твърди: „Едва ли не поверяваме на Кумчо Вълчо да организира транспорта и охраната на Червената шапчица до дома на баба й. Тоест органът, Министерският съвет е мястото, където евентуално може да се генерира най-едра, най-голяма корупция.“ Филип Попов от БСП също е на мнение, че „последиците от този законопроект ще бъдат политическа репресия“. Според левицата осем пъти се намалява - от 120 000 на 15 000, броят на държавните служители, по отношение на които специализираният орган за превенция на корупцията ще има право да установява конфликт на интереси.
Вицепремиерът: Проектът не е шедьовър
Законът за борба с корупцията не е шедьовър. Това заяви вчера вицепремиерът Меглена Кунев по време на кръгла маса на тема „Създаване на работещи антикорупционни политики в България: успешният опит на европейските страни“, организирана от Центъра за изследване на демокрацията.
„Срещнала съм се с всички парламентарни групи без „Атака“, защото те не намериха време да определят час за срещата. Искам да имаме възможност да убеждаваме, да ни зададат всички въпроси, на които искат да чуят отговор. Може би няма да им хареса, но трябва да влезем в разговор с депутатите и да не приемаме закона въпреки тях, а защото сме успели да ги убедим, че това е важното. Без този закон да има път напред, който да разчисти недоверието в политическата система, няма как да продължи държавата напред“, мотивира се Кунева. Тя обясни, че националното бюро, което ще се създаде, е структура, до голяма степен, позната в Полша, Словения и Румъния.