Иван Илчев

Ректорът на Софийския университет проф. Иван ИЛЧЕВ:

Обзети сме от стихия на разрушението

16089 | 1 юли 2014 | 08:18

Интервю на Мариела БАЛЕВА за черногледството, за политическата клоунада и властовата поквара


 

Проф. Иван Илчев е роден на 25 юни 1953 г. в София. Завършва столичната английска гимназия и история в СУ „Св. Климент Охридски“. През 1993 г. става доктор на историческите науки, а през 1995 г. - професор по нова и най-нова история на балканските народи. Декан на Историческия факултет на Алма матер от 2003 до 2007 г. През 2007 г. е избран за ректор на СУ „Св. Климент Охридски“.

 

- Проф. Илчев, как един историк като вас гледа на това, което се случва в държавата ни, която през последните дни фактически се управлява от слухове. Колко опасна е тази игра с огъня, правите ли исторически паралели със случващото се днес?

- За щастие е трудно да се правят паралели. Такова разпадане на политическата структура у нас е имало може би само в навечерието на Деветнайсетомайския преврат през 1934 г. Но дори и тогава няма неща от типа на тези, които видяхме през последните няколко дни.

- Но играта на политиците загрубя, всяването на паника сред хората дестабилизира държавата ни. Дават ли си въобще сметка те какво може да се случи?

- Подобни примери на зловеща политическа клоунада, каквито видяхме от седмица насам, почти не е имало. Хора, които се изживяват като политически водачи и които в плен на амбициите си не се колебаят да съсипят собствената си политическа партия, дори държавата. Всъщност атака срещу държавността ни се води от десетилетия. Не е случайно натрапваната идеологема - родината е добра, държавата е лоша, която трябва да потули това, че държавата това всъщност сме ние.

- Кои са причините политическата конфронтация у нас да е с такива огромни размери и да не е заглъхвала от началото на прехода досега?

- Проблемът е, че българското общество, като изключим може би влизането ни в ЕС, не можа да намери никаква идея, около която да се обедини. Стихията през тези години беше стихия на разрушението, а не на съзиждането. По-лесно е да се руши, отколкото да се съзижда, и строители на нова България така и не се появиха.

И медиите у нас имат немалка вина - те играят ролята на Земята за Антей. В древната митология във всеки един момент, когато великанът Антей е бил побеждаван и хвърлян на земята, той се допирал до майка си - Земята, и придобивал нова сила от нея. Така за съжаление във всеки един момент, когато има опасност политиците да изгубят публичния интерес към тях, медиите им идват на помощ. Но не бива и да сме неразумно черногледи. Ние трябва да бъдем разумно критични, да не допускаме да сме като библейския Йов, да се дръгнем непрекъснато с измислени от нас самите чирепчета и да обясняваме колко сме нещастни и колко сме глупави. Истината е, че нито сме толкова глупави, нито толкова нещастни. Но ще станем, ако повярваме, че е така.

- Не е ли време интелектуалният елит на нацията, към които се числите и вие, да поеме нещата в своите ръце, след като политиците се провалиха и тотално загубиха доверието на обществото?

- Чакайте, кой казва, че сега България е бездуховна?! В момента има великолепни постановки в театрите, имаме автори, чиито романи се продават в по-големи тиражи, отколкото бестселърите на западни автори. Имаме великолепни учени, които работят в най-големите престижни европейски проекти, млади хора, които печелят награди след награди... Медиите, разбира се, не отразяват тези неща и натрапват идеята, че всичко у нас е лошо.

За пример се издигат социалните мрежи. Но колко от коментиращите в тях са компетентни по повдигнатите въпроси. Още в сократическите диалози на Платон се казва, че хора, които не смеят сами да закърпят обувка, да построят кораб, са напълно уверени, че знаят как трябва да се управлява държавата. Колко от хората, които критикуват във форумите, са направили нещо стойностно? Преди няколко дни пътувах из България - строяха се и се ремонтираха пътища, виждат се нови сгради на предприятия, на складове - е, гарантирам ви, че тези хора, които създават бъдещето на държавата ни, не пишат по форумите.

- Но защо хората от интелектуалния елит странят от политиката, те все пак имат визия за бъдещето?

- Да бъдем откровени, те не могат да направят нищо. Политика се прави със среда, структура, мрежа. Както виждате, печели този, който създава политическа мрежа и който разполага с нужните финансови средства. Как си представяте, че някой истински интелектуалец, уважаван човек, ще тръгне като последния поред месия от село на село и от градче на градче, ще установява контакти с финансови структури, за да прави политика? Това са различни сфери на дейност.

- Духовните водачи, каквито са писателите, учените, са уважавани хора, те имат и моралното право да водят нацията, не мислите ли?

- Героят на Волтер казваше, че живеем в най-добрия от всички възможни светове. Не знам дали е така, но живеем в най-възможния от всички възможни светове. Трудно е. Не виждам как един интелектуалец може да се пребори за политическо влияние. Освен това много е печално, но властта корумпира, тя променя хората. Самият аз съм виждал великолепни интелектуалци, хора с мисъл за България, които се променят. Не корупция във финансов, а в морален смисъл. Вярно е, че политиците се опитват да ги ухажват, но слава Богу, много малко от тях се поддадоха. Корумпира се този, който иска да бъде корумпиран. Никой не може да корумпира този, който не желае да бъде корумпиран.

- Предстои служебен кабинет. Стефан Софиянски предложи акад. Стефан Воденичаров да оглави правителството. Интелектуалците пак ли ще останат встрани?

- Много от нашите политици се опитват да бъдат специалисти по всичко, виждаме, че дават компетентно мнение по банковите дела, без да имат представа от банково дело, докато интелектуалците са по-малко изкушени да бъдат такива. Не искат да бъдат като героя в популярния филм навремето с Апостол Карамитев „Специалист по всичко“. Има древна гръцка приказка за един мъдрец, който казал на учениците си, че знае много по-малко от тях. Те го попитали: „Как така, учителю?“ И той отвърнал: „Ако вашите знания за света са една малка окръжност и вие се допирате с нея до света, който не познавате, моите знания са една много по-голяма окръжност и това, което не зная за света, е много повече от това, което вие не знаете.“

- Вие казвате ли често „честна дума“, тя стана твърде дефицитна. Броим лъжите на Сергей Станишев, преди на Бойко Борисов... А някога хората са си стискали ръцете и е било достатъчно да се чуе само „давам думата си“.

- С риск да ми създаде проблеми, винаги съм се старал да не отстъпвам от това, което съм казал. Надявам се, че в повечето случаи съм успявал. Печалното е, че за съжаление тези, които наричат себе си „политическа класа“ в България, се оказаха тотално неподготвени както професионално, така и морално и са роби на политическите обстоятелства. Много рядко застъпват собствена позиция, която би им отнела гласове.

Винаги съм убеждавал студентите си, приятелите си да гласуват, защото трябва да имат позиция, но все повече ми казват, че са омерзени и няма да го направят. След това, което става последните дни, се сетих за филма „Те надделяха“ на българския режисьор Киран Коларов. За съжаление той отстъпи тогава под натиск и направи филм за решаващата роля на Живков в Деветосептемврийското въстание. Десет дни след началото на филма се появи анекдот. Последните двама зрители излезли от залата, погледнали празния салон, после екрана и казали: „Те наистина надделяха.“ Така че, тези, които искат да внушат омерзение към всичко ставащо в България, и това да няма доверие на никого - да, те са на път да надделеят.

- Откъде идва това желание за задкулисно стъкмяване и решаване на проблемите, защо властта покварява?

- Самият факт, че християните и евреите чакат своя месия веднъж на 1000 години, а българите го очакват на всеки четири години, не говори добре за нас. Проблемът при нас е, че при тези резки промени не може да се оформи дългосрочна стратегическа политика. И това е много сериозна трудност. През последните дни се чудех каква идея за България се е появила през последните десетилетия. Такава, че да не очаква милостиня от ЕС. Струва ми се, че единствената беше тази за наложителността от реиндустриализация на България. Не говоря дали е правилно, или не, а само това, че беше някаква стратегическа и дългосрочна идея. Не може да водиш държава, без да имаш визия за това какво ще стане с нея след 10, след 20 години. Това се опитват да направят БАН и университетите в своята дискусия за приоритетите на обществото ни, но кой ги чува.

- За калпавото ни ежедневие не е ли виновно и покорството ни? Често се чува оправ­данието, че сме малки и трябва да служим покорно на Големия брат, който и да е той.

- Мисля, че подобна теза не е съвсем вярна, това е схема, която се опитват да ни наложат. Напротив, България е ритала в новата си история например повече от Сърбия. Съседите ни винаги са се съобразявали с Русия, като изключим кризата около Коминформбюро, и винаги са извличали дивиденти от това, та и до ден днешен.

България се е опитвала в определени моменти да се противопоставя на Русия и затова в Русия никога не са имали особено доверие на държавата ни. Цар Борис III в навечерието на Втората световна война полага огромни усилия да намери подкрепа, за да не се обвързва с Германия, но отклик няма. Разбира се, България трябва да има много по-независима политика от тази, която водим днес, и да не се накланя ту към Москва, ту към Вашингтон, ту към Брюксел.

Ние вървим към свят, който няма много общо с този, към който сме привикнали. Тук има много евроскептици и ми е интересно кой от тях има достатъчно богата фантазия, за да си представи как отделна европейска държава може да се противопостави на експанзията на Китай, например. Нямаме изход. Ако искаме да запазим идентичност, която се формира в Европа от времето на Древна Гърция до днес, европейската общност би трябвало да бъде единна.

- Литературоведът проф. Никола Георгиев беше казал, че светът е на границата между ума и глупостта. Дотам ли сме стигнали?

- Да, така е. И България е на границата, тя за съжаление днес прилича на лимес. В древната Римска империя лимес са териториите в покрайнините й, където империята внася част от своята култура - строи пътища, богати римляни правят имения, вили, част от богатството се разпределя между местния елит. Функцията на лимеса е да е бариера и да задържи варварите. Ние сме в тази ситуация - откакто ни приеха в ЕС, на практика сме част от лимеса на Европа срещу друга цивилизация и друга култура. 

в. Преса, печатно издание, брой 175 (881) от 01 юли 2014)


 


От категорията

Кеворк Кеворкян: Малкият Брат. Хамстерът

Кеворк Кеворкян-Kevork-Kevorkyan_1669805378.jpg

Днес цензурата е заляла с мътилката си буквално всичко. Няма кой да измисли ...

19 апр. 2025 | 12:16

Симеон: С влошаването на политическата ситуация усещам, че се връщам към ролята на стария мъдър цар

-1512562043.jpg

Симеон II въплъщава самата История – онази голямата, която превърна някогашната ...

17 апр. 2025 | 11:50

Калина Андролова: Кирил Петков занимавал папата с диагнозата си. Само Фройд може да каже какво му е

Калина Андролова: Кирил Петков занимавал папата с диагнозата си. Само Фройд може да каже какво му е-Kalina-Androlova-Dogovorat-s--Botash--e-alarmena-emblema-na-provalenata-balgarska-darzhavnost_1737906421.png

Наистина Кирето Петков няма спирачка в претенциозната си пошлост. Да използваш ...

21 апр. 2025 | 19:24

От Египет до Голгота: Пътят на великденското агне

Агнето винаги се свързва с Исус - той често е сравняван с кротко и добро агне, което се жертва заради всички хора-Agneto-vinagi-se-svarzva-s-Isus---toy-chesto-e-sravnyavan-s-krotko-i-dobro-agne--koeto-se-zhertva-zaradi-vsichki-hora_1745143330.png

Великденските зайчета са свързани със символиката на дивия заек, който още в ...

20 апр. 2025 | 12:59

НАЙ-ВАЖНОТО

Зеленски потвърди, че Киев изпраща делегация в Лондон за среща със САЩ и други западни държави в сряда

За първи път! Путин обяви, че е готов за преки мирни преговори с Украйна

За първи път!  Путин обяви, че е готов за преки мирни преговори с Украйна-Za-parvi-pat--Putin-obyavi--che-e-gotov-za-preki-mirni-pregovori-s-Ukrayna_1745270050.jpg

Владимир Путин заяви пред руската държавна телевизия, че бойните действия са се ...

22 апр. 2025 | 00:13

Това ще е първото му пътуване до Европа по време на втория му мандат в Белия дом

Reuters: Тръмп идва в Европа за погребението на папата

Reuters: Тръмп идва в Европа за погребението на папата-Reuters--Tramp-idva-v-Evropa-za-pogrebenieto-na-papata_1745271702.jpg

Дата за траурната церемония, църковните служби и поребението още не е обявена. ...

22 апр. 2025 | 00:40

Франциск е първият папа от близо век, който няма да бъде погребан във Ватикана

Папа Франциск пожелал да бъде погребан в „Санта Мария Маджоре“, където е осветена българската азбука

Папа Франциск пожелал да бъде погребан в „Санта Мария Маджоре“, където е осветена българската азбука-Papa-Frantsisk-pozhelal-da-bade-pogreban-v--Santa-Mariya-Madzhore--kadeto-e-osvetena-balgarskata-azbuka_1745266978.jpg

разходите по погребението ще бъдат поети от анонимен благодетел и че сумата ...

21 апр. 2025 | 23:21

Ватикана разкри причината за смъртта на папа Франциск

Официално: Светият отец е издъхнал от мозъчен инсулт и сърдечна недостатъчност

На последната си публична проява папата беше с омофор от България, подарена му при пристигането му в България през 2019 г. -Na-poslednata-si-publichna-proyava-papata-beshe-s-omofor-ot-Balgariya--podarena-mu-pri-pristiganeto-mu-v-Balgariya-prez-2019-g--_1745267458.jpg

Мозъчният инсулт е довел до кома и необратима сърдечна недостатъчност, се казва ...

21 апр. 2025 | 23:28

Той е и първият йезуит, избран на престола на Свети Петър – в миналото Рим е гледал на йезуитите с подозрение

Папата на бедните: Отказа се от папските апартаменти и се настани в скромна резиденция във Ватикана

Папата-реформатор: Отказа се от папските апартаменти и се настани в скромна резиденция във Ватикана-Papata-reformator--Otkaza-se-ot-papskite-apartamenti-i-se-nastani-v-skromna-rezidentsiya-vav-Vatikana_1745269025.jpg

Папа Франциск ще остане в историята като понтификат, който се е стремял да ...

21 апр. 2025 | 23:47

Кардинали от цял свят пристигат във Ватикана, като ежедневно те провеждат срещи

Римокатолическата църква скърби за Франциск, търси нов папа

Римокатолическата църква скърби за Франциск, търси нов папа-Rimokatolicheskata-tsarkva-skarbi-za-Frantsisk--tarsi-nov-papa_1745268065.jpg

Траурът и съпътстващите го ритуали продължават девет дни, а датата на ...

21 апр. 2025 | 23:38

Сарафов изпрати писмо до Киселова относно имунитетите на шестима народни представители

Киселова: На следващата сесия в НС ще бъдат поставени въпросите с исканите имунитети на депутати

Киселова: На следващата сесия в НС ще бъдат поставени въпросите с исканите имунитети на депутати-Kiselova--Na-sledvashtata-sesiya-v-NS-shte-badat-postaveni-vaprosite-s-iskanite-imuniteti-na-deputati_1745233339.jpg

На 4 февруари в парламента бяха внесени повторни искания за сваляне защитата на ...

21 апр. 2025 | 14:02

Борисов не е премиер, но от него се търсят решения и има огромно влияние , заяви Павел Вълчев

Анализатори: Животът на това правителство не зависи от опозицията, Пеевски има ключова роля

Анализатори: Животът на това правителство не зависи от опозицията, Пеевски има ключова роля-Analizatori--Zhivotat-na-tova-pravitelstvo-ne-zavisi-ot-opozitsiyata--Peevski-ima-klyuchova-rolya_1745217560.jpg

Животът на това правителство не зависи от опозицията, а от управляващите. Не ...

21 апр. 2025 | 09:35

Той обясни, че целта на атаката е била "възмездие" за действията на украинските сили в граничните райони

Путин призна за ракетни удари по граждански обекти в Суми и Кривой Рог, били възмездие

Путин призна за ракетни удари по граждански обекти в Суми и Кривой Рог, били възмездие-Prezidentat-na-Rusiya-Vladimir-Putin-Snimka--BTA_1744383984.jpg

Той не изключи за спирането на ударите по граждански обекти да са нужни преки ...

21 апр. 2025 | 18:37