България има една атомна електроцентрала - „Козлодуй“. Тя е собственост на държавата. Оскърбително е гражданите да научават съдбоносни решения за ужким тяхната АЕЦ от чуждестранни медии, вместо от все още легитимните български министри и мениджъри. Колко ще струва седми блок на „Козлодуй“ с американски реактор АР 1000? Според родните власти това е тайна, която не се полага на електората да знае. Търговска тайна! Нищо че българите ще я изплащат лично от сметките си за ток.
Добре, че е японското издание „Никей“ да издаде стартовата сума - 4,87 млрд. долара. След новината акциите на „Тошиба“ (компанията майка на „Уестингхаус“) поскъпнаха с 2,5%. И да е жива и здрава агенция Ройтерс, че ни информира докъде е стигнала работата по акционерното споразумение за новата ядрена мощност.
Защо чуждестранните медии се ползват с предимство? Навярно защото те нямат причини да задават на нашите отговорни лица въпроси, свързани със защитата на българските интереси.
През коя година страната ни ще има нужда от нова ядрена мощност на фона на спрения проект за АЕЦ „Белене“? И чий реактор да избере за седми блок в „Козлодуй“? Коя цена е най-изгодната? Ако няма спешна нужда да започне строителството сега, но шефът на АЕЦ харесва американския АР 1000, не е ли по-добре да изчака поне един такъв блок да заработи някъде по света, за да се видят качествата му в действие? И чак след това държавната АЕЦ да се ангажира със споразумения и договори. А не сега - в мътната вода на последните дни преди оставката на правителството и разпускането на парламента.
Ройтерс направи връзка между американския проект за седми блок и стремежа на България да разнообрази (диверсифицира) своите доставчици на ядрено гориво. Факт е, че ако имате реактор от Франция, е най-добре да купите оттам и урановите касети за него. Ако е руски - от Русия. Но и в това отношение пазарът се променя. „Уестингхаус“ например вече произвежда касети за руски реактори. Преди години Чехия проведе конкурс за доставка на гориво за АЕЦ „Темелин“. Руската ТВЕЛ го спечели, но благодарение на конкуренцията от САЩ цената стана по-изгодна за чехите.
Ядреният сектор едва ли скоро ще достигне стандартизацията при автомобилите, така че всеки реактор да може да се зарежда от която и да е компания производител на гориво. Но тенденцията е конкуренцията в тази област да расте. Това е добре, защото тя е единственият коректив на цените. Затова - внимание! Днес АЕЦ „Козлодуй“ не бива да се обвързва с договори „на зелено“ за доставка на ядрено гориво след 10 години - при това без конкурс!
(в. Преса, печатно издание, брой 182 (888) от 08 юли 2014)