Едно завещание стои в основата на създаването на художествената галерия „Димитър Добрович“ в Сливен. След смъртта си възрожденският художник Димитър Добрович оставя на родния си град 14 от своите творби. С тях младият художник Йордан Кювлиев урежда първата експозиция. И пак чрез завещание галерията продължава да расте, след като към работите на Добрович се прибавят и 40 творби, които Зоица Кювлиева - майката на трагично загиналия художник Йордан Кювлиев, дарява на културната институция в града. Така от 1905 г. до днес Сливенската галерия е не само част, но автор и двигател на културната история на града. Днес галерията притежава над 6000 художествени творби - живопис, графика, скулптура, приложно изкуство, икони и църковна утвар. Тя се помещава в три самостоятелни обекта, в които са разкрити четири избрани експозиции.
Къща „Миркович“ е паметник на културата от национално значение, изградена през ХIХ век от тревненски майстори. Тя е сред най-ярките примери на градската архитектура от епохата на Българското възраждане. През 1974 г. в къща „Миркович“ е уредена избрана експозиция „Старият Сливен“ с творби на родения в Сливен художник Добри Добрев.
Експозицията „Християнско изкуство“ се намира в зала „Сирак Скитник“ и включва икони, гравюри, църковна утвар, дърворезба и каменна пластика от Сливенския регион, датирани от ХVIII-ХIХ век. В сбирката са включени икони от представители на Тревненската художествена школа – папа Витан, Симеон Цонюв, Йоаникий папа Витанов, Кръстю Захариев, Ангел Цонюв, Йордан Михайлович от Елена, Недко Теодорович от Жеравна и други.
Две значителни сбирки - „Западноевропейска графика“ от XIX-XX век - дарение от проф. Богомил Райнов, и „Японски гравюри“ от XVIII-XIX век, представят чуждестранния отдел в ХГ „Димитър Добрович“-Сливен. Тя включва 303 творби от световноизвестни художници: Гоя, Дьолакроа, Коро, Пикасо, Мур и др. Експозицията „Съвременно българско изкуство“ представя националното изкуство от ХIХ век до наши дни, проследявайки негови основни етапи, и е представена от най-ярките творци на България. Основен акцент в експозицията заемат творбите на възрожденския художник Д. Добрович. Представени са автори от различни поколения: Йордан Кювлиев, Александър Божинов, Никола Михайлов, Елена Карамихайлова, Елисавета Консулова-Вазова, Никола Танев, Сирак Скитник, Иван Милев, Владимир Димитров-Майстора, Николай Райнов, Кирил Петров, Бенчо Обрешков, Стоян Венев, Ненко Балкански, Борис Денев, Златю Бояджиев, Давид Перец, Васил Бараков, Иван Ненов, Дечко Узунов, Васил Захариев, Веселин Стайков, Наум Хаджимладенов, Илия Бешков, Пенчо Георгиев, Андрей Николов, Стефан Пейчев, Иван Фунев, Любомир Далчев, Найден Петков, Александър Петров, Генко Генков, Георги Баев, Светлин Русев, Иван Кирков, Димитър Киров, Емил Стойков и други.
Сливенската галерия е първият носител на отличието на Българската асоциация на работодателите в областта на културата (БАРОК) за 2014 г. в категорията „Общински културен институт“ за работата си с млади хора. От март 2014 г. ХГ-Сливен е отново в „100-те национални туристически обекта“.
Децата – в центъра на дейността на библиотека „Сава Доброплодни“
60-годишен юбилей отбелязва тази година Регионална библиотека „Сава Доброплодни“ в Сливен. Започнала дейността си с 8000 тома книги и 20 периодични издания, днес тя е повече от богата институция - собственик на над 340 000 библиотечни единици. Библиотеката е оборудвана със 75 компютъра с достъп до интернет. От 2004 г. в нея се реализира проект за опазване на книжовното наследство. През 2013 г. в библиотеката е изграден модерен дигитален център, оборудван с най-съвременна техника за дигитализиране на ценните книжовни паметници и вече са дигитализирани над 1000 издания. Юбилеят на културната институция ще бъде отбелязан тържествено на 11 май 2015 г., в първия ден от XVII национален фестивал на детската книга.
Националният фестивал на детската книга, който Регионална библиотека „Сава Доброплодни“ организира вече 17 години, е единственият форум в страната, посветен на проблемите на издаването, разпространението и четенето на детската книга. Тази година фестивалът ще се проведе от 11 до 13 май в рамките на Майските празници на културата „Сливенски огньове“, организирани от община Сливен. Фестивалът запълва белите полета в изследванията на съвременната детска литература. Няма друг форум, който да събира на едно място творци, илюстратори, литературни критици, научни работници, педагози, библиотечни специалисти, издатели от страната и чужбина, посветени на проблемите на съвременната литература за деца и нейното развитие. Интересът на децата към определени жанрове и теми, хибридизацията на жанровете, табутата в детската литература и тяхното разрушаване и демистифициране, комиксът и отражението му върху мисленето на детето читател, развитието на детската илюстрация, електронната книга за деца и влиянието й върху детското четене – това са темите, които вълнуват участниците и организаторите на фестивала през годините. Тази година актуалната тема е „Съвременната фентъзи литература за деца – между традицията и новите тенденции“. В програмата на тазгодишното издание са включени срещи с детски автори и премиери, представяне на издателства, литературни двубои и състезания. В рамките на фестивала ще се проведе и националният литературен конкурс „По следите на едно писмо в бутилка“, конкурс за изработване на театрална кукла на любим литературен герой и Национален пленер за детска рисунка на тема „Един ден в страната Фантазия“. Постановката „Морско синьо“ на Детския приказен театър-Сливен ще отбележи 95-годишнината от рождението на писателя Валери Петров, който е и първият носител на Националната награда „Константин Константинов“ за принос в детското книгоиздаване, която се връчва вече 10 години в рамките на събитието.